Для золотоніських ромів проведено правозахисні тренінги

Золотоніська громадська організація “Аме Рома”, ЧОГО “Народна довіра Черкащини” та Благодійний фонд “Дипломатичний корпус” провели навчальні тренінги для представників ромської громади в місті Золотоноша (Черкаська область), присвячені правозахисту

Золотоніська громадська організація “Аме Рома”, ЧОГО “Народна довіра Черкащини” та Благодійний фонд “Дипломатичний корпус” провели навчальні тренінги для представників ромської громади в місті Золотоноша (Черкаська область), присвячені правозахисту. Ініціативу підтримали програми “Рома України” та “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

47 учасників заходів розділили на 3 групи – підлітково-молодіжну, старшу жіночу та старшу чоловічу.

З жіночою групою працювала фахівець із соціального права Яніна Фюдр. “Соціальні права – це можливості громадянина бути повноцінним суб’єктом суспільних відносин і забезпечення йому необхідних для розвитку й існування умов. Особливо потерпає від порушення своїх прав ромська жінка. Утім, більшість опитаних жінок не знають прав, які гарантовано їм державою. Головне завдання нашої роботи – не надати інформацію про права й обов’язки, а навчити застосовувати отримані знання на своє благо”, – зазначила експерт.

З підлітковою групою працювала волонтер Корпусу Миру Ванеса Мей. Вона ознайомила учасників із правами дитини й молоді в США. “Мені запам’ятався той факт, що в Америці батьки й учителі можуть заборонити видавати книжки, якщо вони шкідливі для дітей. Навіть директор школи чи громадські організації можуть оскаржувати чи забороняти шкільні програми чи стежити за книжками в бібліотеках”, – розповів після зустрічі Григорій Бамбула, бенефіціар проекту.

Представникам ромської громади презентували пам’ятки щодо поводження з правоохоронними органами, а саме патрульно-постовими службами. Експерт із розробки дидактичних матеріалів Віталій Середа наголошує: “Пам’ятки – це як шпаргалки, як путівники для мандрівника, що вперше стикається з невідомим маршрутом. Тому максимально треба доступно та зрозуміло викласти важливий і складний матеріал”.

“Намагаємося впроваджувати сучасні та прогресивні методи навчання. У своїй роботі ми часто використовували програми “Compass”. “Compass” – посібник із вивчення прав людини за участю молоді. Його розробив Директорат у справах молоді та спорту Ради Європи. Усі найкращі напрацювання європейських фахівців ми використали в роботі для підвищення рівня правової обізнаності ромів”, – розповів експерт.

Навчання дали свої позитивні результати. Роми, що пройшли тренінги, почуваються впевненіше у спілкуванні з працівниками органів влади, управлінь праці й соціальної політики, правоохоронних органів. “Ми торгували на Ярославському ринку. До нас підійшли працівники міліції. Сказали, щоб пройшли з ними, щоб розібратися. Одна ромка кинула торгівлю, залишила товар і мала йти з міліціонерами. Тут ми пригадали все те, що нам розказали на уроках. Ми сказали, щоб вони показали документи й відповіли, куди й навіщо нас ведуть. Тоді міліціонери про щось поговорили з собою, розвернулись і більше не чіплялися до нас”, – розповіла учасниця тренінгів Любов Золотарьова.

“Упевнені, що робота наша не буде роботою одноденною. Усі 47 осіб, що стали активними учасниками навчань, зможуть продовжити просвітянську роботу серед членів своїх родин. Їм надано для цього весь методологічний інструментарій. Наразі розробленими пам’ятками цікавляться громадяни міста. Експерти організації провели навчання з правил поводження з міліціонерами з активістами міського клубу “Любава”, – зазначила керівник проекту, юрист організації “Аме Рома” Олена Фюдр.

Нагадаємо, соціологічне дослідження “Правові потреби ромського населення”, яке провів Харківський інститут соціальних досліджень у січні-червні, засвідчило, що роми намагаються вирішити свої соціальні проблеми самі, рідко вдаючись до правових інструментів. Серед шляхів вирішення проблем найпоширеніші такі: порада з родичами, друзями (63%), звернення до авторитетного члена громади (41%), намагання домовитися з іншою стороною (37%) та звернення до громадської організації (33%). Більшість ромів зазначили, що потребують допомоги юриста для вирішення своїх проблем (21% – часто, 46% – інколи). Утім, багато хто вважає таку допомогу недоступною (79%). Основною перешкодою на шляху отримання кваліфікованого юридичного супроводу є матеріальна незабезпеченість ромського населення (відповідь “дуже дорого” – 51%).

Контакти:
Золотоніська громадська організація “Аме Рома”
Олена Фюдр
098 29 59 243
ame-roma@zolo.ck.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: