Для зниження соціальної напруги пропонують розвивати самоорганізацію населення

У Миколаєві відбувся круглий стіл “Розвиток органів самоорганізації населення в містах і селах Миколаївщини”

Для зниження соціальної напруги слід розвивати самоорганізацію населення. Про це заявили учасники круглого столу “Розвиток органів самоорганізації населення в містах і селах Миколаївщини”, який відбувся 26 березня в Миколаєві. Захід провела ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва” спільно з ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” й Миколаївською обласною радою за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час круглого столу голова ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Андрій Крупник заявив: “Потрібно бути соціально адекватними. Керівники заявляють, що все досконало знають, – ми, проводячи дослідження, переконуємося, що це абсолютно не так. Друге. Сьогодні необхідно, щоб ті громадські лідери, які включаються у процес, були справді лідерами, а не самозванцями чи корисливими людьми. Потрібно домогтися суспільної легітимності тих людей, які висуваються у владу та які говорять від імені товариства. Це означає, що без загальних зборів рішення не може бути прийнято. Який закон у нас сьогодні діє про загальні збори? Немає в нас такого закону. У нас є постанова від 1993 року, якою ми сьогодні керуємося. Наше завдання – ухвалення такого закону, і він перебуває у Верховній Раді зараз”.

“Другий закон – новий закон “Про органи самоорганізації населення”, який не перетворює їх на “приводні ремені” адміністративної вертикалі, а дає вам додаткове джерело різних ресурсів. Ще одне важливе завдання, яке ви можете вирішити, – вас ніхто не звільняв від відповідальності за стан справ на території, хоча повноважень для цього у вас мало”, – звернувся Андрій Крупник до керівників ОСН.

Голова Миколаївської обласної ради Тарас Кремінь розповів, що питання розвитку місцевого самоврядування він обговорював під час зустрічі з Віце-прем’єром Володимиром Гройсманом. “Він один із перших Віце -прем’єрів, хто підійшов до питання оновлення органів місцевого самоврядування. Ми вже підготували відповідні зміни до деяких законопроектів, які буде розглянуто найближчим часом. На сьогодні є висока зацікавленість у тому, щоб органи місцевого самоврядування на всіх рівнях оновилися, щоб керівники районних рад і районних адміністрацій не боялися виходити до людей, до лідерів громадської думки. Надзвичайно важливо зняти соціально-політичну напругу в суспільстві”, – сказав посадовець.

Також голова Миколаївської обласної ради назвав Євромайдан феноменом, який необхідно зберегти як варіант самоорганізації населення. “За лічені години вдалося зібратися тисячам людей в одному місці з самоорганізацією медичної, соціальної, гуманітарної, інформаційної та пропагандистської діяльності, а також мати результат своєї діяльності. Це один із тих українських феноменів, який сьогодні не може бути нівельовано. Він повинен залишатися однією з тих форм, яка пропонує альтернативний варіант самоорганізації населення”, – сказав Тарас Кремінь.

Голова Фонду громади Вознесенська Вікторія Бальцер розповіла про досвід самоорганізації в цьому місті. Зокрема, міська рада (за консультативної підтримки громадського Ресурсного центру) ухвалила рішення “Про затвердження Порядку створення та легалізації (продовження повноважень) ОСН у м. Вознесенськ”. У місті працює 5 ОСН, з них 3 створено за новим Порядком (у червні – жовтні 2013 року). Також на території міста діє 57 вуличних / квартальних комітетів. У 19 мікрорайонах міста створено громадські ради, на базі трьох із них вже за новим порядком створено 3 ОСН, 15 перебувають у стадії підготовки до створення. Найбільший ОСН об’єднує 1749 мешканців, а найменший – 256. Є унікальний досвід проведення ОСНами кампаній із представництва прав та інтересів громадян: зокрема, ОСН “Перлина гаю” домігся ухвалення двох рішень Вознесенської міськради щодо вирішення проблеми цвинтаря. Крім того, міськрада в листопаді 2013 року прийняла рішення “Про затвердження комплексної програми розвитку місцевого самоврядування, громадянського та інформаційного суспільства в місті Вознесенську на 2014-2015 роки” з відповідним заходами з розвитку ОСН.

Директор Ресурсного центру громад Баштанського району при Баштанській райадміністрації Тетяна Гвоздь як приклад політики підтримки ОСН навела розпорядження голови Баштанської РДА №297-р “Про методичні рекомендації порядку ініціювання, створення та легалізації ОСН у Баштанському районі Миколаївської області” від 12 вересня 2013 року.

Одначе, за словами учасників круглого столу, в ОСН є ще певні проблеми, пов’язані з юридичним і фінансовим супроводом їхньої роботи, недостатньою кваліфікацією активістів ОСН. Ці прогалини планує заповнити “Регіональний ресурсний центр для ОСН Миколаївщини” через проведення “Шкіл громадянської дії” для активістів ОСН і грантову підтримку адвокаційних ініціатив ОСН та ініціативних груп.

Контакти:
ГО “Фонд розвитку міста Миколаєва”
(0512) 47 38 79
(0512) 47 34 79
fondnikol@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: