Для легалізації громадян України молдовської національності пропонують розробити державну програму

Як заявили фахівці, для вирішення цього питання недостатньо адресної правової допомоги й окремих просвітницьких заходів

Для вирішення проблем із легалізацією громадян України молдовської національності, які проживають у прикордонних районах Одещини, потрібна державна програма. Про це 26 квітня в Одесі заявили учасники круглого столу, який провела Одеська обласна організації ВГО “Комітет виборців України” (КВУ) за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Як заявили фахівці, для вирішення цього питання недостатньо адресної правової допомоги й окремих просвітницьких заходів – потрібне ухвалення комплексної державної програми, у якій буде передбачено полегшений і недискримінаційний порядок отримання громадянства й оформлення паспортів (свідоцтв про народження), а також інформаційну, правову й фінансову підтримку осіб, які фактично напівлегально понад 15 років проживають цілими сім’ями в прикордонних районах Одещини.

Керівник юридичного відділу Одеської обласної організації КВУ Ігор Бринош наголосив, що через відсутність офіційного статусу й необхідних ідентифікаційних документів (або їх неналежний характер) особи без громадянства істотно обмежені в реалізації соціально-економічних, культурних і політичних прав, змушені жити та працювати фактично нелегально. За його словами, особливо гостро стоїть ця проблема щодо дітей, які напівлегально навчаються у школах, але отримати документів про освіту не зможуть. Експерт відзначив, що в такій ситуації багато втрачає і держава – по-перше, соціально активних громадян і виборців, які беруть участь у житті країни та громади, по-друге, мільйони гривень несплачених податків.

Керівник Котовського відділення КВУ Віктор Зуєв зазначив, що безуспішні спроби громадян легалізуватися призвели до ще більшої проблеми: люди не вірять у можливість оформлення громадянства й отримання необхідних документів. При цьому негативний досвід батьків передається й дітям.

Представник Котовського міжрайонного управління юстиції Сергій Мерзляков навів кілька життєвих історій. Так, Дмитро Мінза разом із матір’ю в 1990-х роках переїхав із Молдови до України, з того часу постійно проживав у селі Довжанка Красноокнянського району. Українське громадянство й паспорт мати отримати не змогла, тому Дмитро до повноліття проживав за свідоцтвом про народження молдовського зразку. Паспорта отримати юнак не може досі, хоча 2009 року сільська рада взяла на себе ініціативу, звернулася до суду й підтвердила факт проживання Дмитра на території України вже понад 20 років.

Крім того, на круглому столі свою проблему озвучив 18-річний студент Котовського професійного ліцею Володимир Настасенко, який у зв’язку з відсутністю у свідоцтві про народження даних про громадянство матері не може отримати паспорт. Присутній на обговоренні представник Головного управління міграційної служби в Одеській області детально розпитав юнака про всі деталі, узяв контактні дані й пообіцяв посприяти у вирішенні питання.

У ході обговорень було вироблено кілька конкретних рекомендацій. Зокрема, Ігор Бринош запропонував організовувати спільні зі співробітниками територіальних органів міграційної служби виїзні консультаційні прийоми в селах. Зі свого боку, представниця Головного управління юстиції в Одеській області Лілія Медведєва запропонувала підготувати й поширити у прикордонних районах актуальні правові консультації з найбільш складних аспектів легалізації та отримання документів. Заступниця начальника управління культури, туризму, національностей і релігій Одеської обладміністрації Олена Петрова висловила готовність управління підтримувати спрощену й недискримінаційну легалізацію таких осіб.
 
Учасники обговорення дійшли висновку, що для вирішення проблем із легалізацією молдовського населення прикордонних районів Одещини потрібні спільні скоординовані дії підрозділів міграційної служби та юстиції, органів виконавчої влади на місцях та органів місцевого самоврядування, а також активна позиція громадськості й самих осіб без громадянства.

Результати моніторингу

Контакти:
Одеська обласна організації
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: