Експерти DiXi Group представили у Німеччині інструменти для посилення енергетичної співпраці Україна-ЄС

10 травня у Берліні експерти DiXi Group презентували аналітичну записку "Реформа українського газового сектору: взаємна вигода для України та Європи".

10 травня у Берліні експерти DiXi Group презентували аналітичну записку “Реформа українського газового сектору: взаємна вигода для України та Європи”.

Адвокаційна поїздка включала публічні дебати і двосторонні зустрічі з аналітичними центрами і політичними колами у Німеччині. Вона була організована Офісом зв’язків українських аналітичних центрів у Брюсселі у співпраці з Німецьким інститутом міжнародної політики і безпеки (SWP), Німецькою радою з міжнародних відносин (DGAP) і Media Coach.

Візит відбувся в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

«Протягом двох років після Революції гідності, Україна здійснила значні кроки з реформування на ринках газу та електроенергії. Масштаб і глибина реформ є такими, що газовий ринок України став ще більш інтегрованим з європейським і настільки ж прибутковим. Частково цей успіх завдячує підходу “батога і пряника”, що був застосований міжнародними партнерами України. Такий підхід має бути продовжений за принципом позитивної обумовленості, коли більша підтримка надається в обмін на подальші реформи», –  наголосила Олена Павленко, президент DiXi Group.

За словами керівника програм DiXi Group Романа Ніцовича, більша ліквідність на внутрішніх ринках газу та електроенергії України відкрила би можливості для вітчизняних й іноземних компаній інвестувати в різних секторах, а саме видобутку / генерації, передачі і розподілу, зберігання, торгівлі, постачанні та збуту. “Подальша лібералізація ринків газу та електроенергії, а також створення незалежного регулюючого органу повинні слугувати досягненню цією мети, – сказав він. – Наше завдання – переконатися, що ці питання залишатимуться серед пріоритетів уряду України та серед перших на порядку денному українсько-німецької співпраці”.

Відповідно до висновків аналітичної записки, реформи газового сектора в Україні стали “історією успіху” у процесі становлення, яка має потенціал для підвищення енергетичної безпеки в країнах Центральної та Східної Європи. Після прийняття нового закону про ринок газу і відповідних підзаконних актів, Україна стала ближче до європейського законодавства і ефективно використовує можливості імпорту газу з ЄС. Це заново позиціонувало Україну на європейському ринку газу – від суто транзитної країни до надійного торгового партнера, який інтегрований в європейську ринкову структуру.

З огляду на це, експерти DiXi Group розробили наступні рекомендації:

• Німецьким компаніям варто розглянути можливість розширення своєї діяльності в Україні, оскільки лібералізація одного з найбільших ринків газу в Європі забезпечує хороші можливості для бізнесу у сферах постачання, транспортування і зберігання, видобутку газу та розвитку інфраструктури.

• Німеччина виграє від більш глибокої інтеграції України до енергетичного ринку ЄС. Використання повної потужності реверсних потоків газу є ключовим фактором. Це вимагає політичної підтримки “Укртрансгазу” з боку Німеччини у переговорах зі словацьким оператором Eustream та інших операторів сусідніх країн ЄС.

• Німецькому уряду доцільно використати важелі впливу в Раді ЄС та Єврокомісії для забезпечення підтримки проектів транскордонної інфраструктури з Україною. У разі підтримки, такі інтерконектори посилять енергетичну безпеку і стабільність.

• Політичним та комерційним колам Німеччини слід переглянути позицію щодо проекту “Північний потік-2” з огляду на зміни в Україні. Після очікуваної модернізації, українська ГТС стане найбільш сталим і надійним маршрутом для постачання російського газу до Європи.

• Україна та Німеччина виграють від перетворення Енергетичного Союзу на успішну політику. Ця мета є досяжною лише за умови, якщо Україна стане невід’ємною частиною Енергетичного Союзу. Перенесення пунктів передачі газу із західного на східний кордон України дозволить і Україні, і ЄС скористатися шансом на перегляд контрактів з постачання газу з “Газпромом”.

Контакти: DiXi Group

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: