Дискусії щодо проведення реформ у сфері енергетики

У Києві відбулася Третя міжнародна енергетична конференція KERI IEC-2016, присвячена питанням проведення енергетичних реформ в Україні у контексті інтеграції ринків.

У Києві відбулася Третя міжнародна енергетична конференція KERI IEC-2016, присвячена питанням проведення енергетичних реформ в Україні у контексті інтеграції ринків.

У жвавій експертній дискусії були обговорені питання енергетичних  реформ, інтеграції газової енергетичної інфраструктури з ENTSO-G та синхронізації ОЕС України з мережею ЕNTSO-E. Визначені необхідність незалежного регулятора в формуванні конкурентного ринку, запровадження в Україні інституту енергетичного омбудсмена. Запропоновані шляхи реструктуризації газового сектору. Напрацьовані рекомендації експертів щодо формування правового поля України в контексті інтеграції її енергосистем,  регулювання діяльності  природних монополій. Висловлені позиції Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Німеччини щодо подальшого формування енергетичного партнерства з Україною. 

Експерти дискусійних панелей зазначили, що ключ до енергетичної безпеки –  це диверсифікація поставок та можливість забезпечити збут зайвої продукції, тобто інтеграція з великими ринками. Для інтеграції потрібні реформи за європейським зразком, а саме за стандартами Третього Енергопакету та Енергетичного Співтовариства. А приватизація державних енергетичних підприємств залучить необхідне  інвестування. За рахунок зміни форм власності, трансформується командно-адміністративна система, запуститься ефективний механізм господарювання. Конструктивне управління призведе до конкурентоспроможності, необхідної для існування в умовах вільного ринку.  

Учасники конференції наголосили, що відсутність закону про національного Регулятора значно гальмує утворення сприятливих умов для розвитку конкурентоспроможного енергетичного сектору України. Ухвалення Закону про Національну комісію з регулювання енергетики та комунального господарства України дозволить не тільки уніфікувати регулювання усіх природних монополій, але й посилити контроль за ціноутворенням, забезпечуючи баланс інтересів між виробниками, споживачами та державою. Національний регулятор зможе гарантувати безперебійне постачання високоякісних послуг споживачам за справедливими цінами, забезпечивши умови диверсифікації енергоринку.

Представники країн Центральної та Східної Європи під час панельних дискусій зазначили, що європейські партнери зацікавлені у розширенні співпраці для забезпечення енергетичної безпеки на випадок проблем з постачанням газу. Україна має можливість запропонувати взаємовигідний план співпраці, таким чином стати частиною  регіонального та загальноєвропейського плану енергетичної безпеки.

Регулювання діяльності рину електричної енергії та його інтеграція з ENTSO-E залежатиме від багатьох технічних та юридичних факторів, але Україна поступово просувається у цьому напрямку.

Експертами та фахівцями галузі частково напрацьовані проекти законодавчих та нормативних актів, які потрібні для подальшого розвитку ринку електричної енергії України, але робота ще триває.

Нових ринок спрямований не тільки на розвиток конкурентних товарних відносин між учасниками, але і на захист споживачів, у першу чергу, побутових та малий бізнес. Роль захисника та арбітра для них має грати енергетичний омбудсмен, права і обов’язки якого мають бути законодавчо закріплені.

Механізм у тому, що виконання вищезазначених кроків дозволить у перспективі інтегрувати/синхронізувати роботу енергоносіїв, а споживач зможе вільно обирати найбільш вигідний тарифний план та постачальника енергії, тобто демонополізувати ринок. До того ж стратегічне впровадження змін дозволить вирішити нагальні питання енергетичного ринку України і, що найголовніше, призведе до зменшення енергоємності української економіки, яка за цим показником посідає перші місця у світових рейтингах.

За словами  учасників KERI IEC відіграє значну роль у формуванні Української системи енергетики, окреслює найактуальніші завдання, від вирішення яких залежить енергетична безпека України.

У роботі конференції взяли участь близько 150 українських та міжнародних експертів галузі. Серед них: – представники органів державної влади України та країн ЄС, представники Єврокомісії та секретаріату Енергетичного Співтовариства, представники провідних компаній енергетичної галузі, міжнародні фінансові організації, представники енергоконсалтингу та міжнародних юридичних компаній, незалежні експерти з України та країн Вишеградської четвірки, Румунії, Франції, Німеччини та інших Європейських країн.

За результатами конференції KERI IEC-2016 буде підготовлено пропозиції для органів державної влади України та створено брошуру з висновками та рекомендаціями.

Контакти: press@keri.org.ua та за тел.: +38(063)2387237

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: