“Дискримінатор року – 2013”: “переможці” антипремії

Оприлюднено імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації

Правозахисники оприлюднили імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації в Україні впродовж року. Їм вручили антипремію “Дискримінатор року – 2013”. Ініціативу втілює Коаліція з протидії дискримінації в Україні за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Переможцям” відправлять ганебні дипломи й шори – символ зашореності та обмеженості в поглядах, а також просвітницьку літературу й антидискримінаційний термінологічний глосарій.

У номінації “Язик мій – ворог мій” (за найбільш дискримінаційне висловлювання) перемогу здобув мер Ялти Сергій Ілаш, який порівняв ромів із “тваринками”: “За фотографіями з тваринами теж стежте: потрібно не давати можливості цим звіряткам тут командувати. Звіряток я маю на увазі всіх підряд – циган, бомжів і шиншил”. Коментуючи це, Тетяна Печончик, керівник Центру інформації про права людини, наголошує: “Такі висловлювання є образливими й дискримінаційними щодо ромської спільноти в Україні. Дивує, що ця заява прозвучала невдовзі після того, як Віктор Янукович підписав Стратегію інтеграції ромів в українське суспільство. Одним з основоположних принципів цієї стратегії є принцип рівності й недискримінації”.

За реально ганебний вчинок (номінація “Реально Г”) правозахисники відзначили настоятеля Києво-Печерської Лаври владику Павла та президента Національної академії медичних наук Андрія Сердюка. Шори й ганебний диплом вони отримають за виселення з території Лаври клініки Інституту епідеміології та інфекційних захворювань імені Громашевського, де перебували на лікуванні ВІЛ-інфіковані. У підсумку п’ятеро людей померли. Настоятель Павло неодноразово висловлювався за виселення клініки з території Лаври. Домогтися цього йому вдалося за сприяння президента Національної академії медичних наук, у чиєму підпорядкуванні перебував заклад.

“Цікаво, що до XVI століття на Русі лікарні існували тільки при монастирях. Києво-Печерський патерик XII століття розповідає про ченців, що зцілювали людей, вбачаючи в цьому вияв християнського обов’язку та милосердя. Мабуть, погляди на християнські цінності за п’ятсот років кардинально змінилися”, – коментує “нагороду” Назар Боярський, співголова Коаліції з протидії дискримінації. На його думку, вчинок Андрія Сердюка та владики Павла яскраво демонструє, “як люди, спираючись на свої стереотипні уявлення, прирікають хворих на смерть”.

У номінації “Дискримінація «в законі»” (за найбільш небезпечну та дискримінаційну законодавчу ініціативу) переміг народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко з проектом закону “Про заборону спрямованої на дітей пропаганди одностатевих сексуальних стосунків”. Олена Шевченко, голова ГО “Інсайт”, пояснює: “Законопроект №1155 Колесніченка було номіновано як приклад небезпечної законодавчої ініціативи, що запроваджує цензуру в законодавство та легітимізує насильство щодо ЛГБТ-людей в Україні. Цей законопроект було скопійовано з російського, і він є намаганням переслідувати групу людей за певною ознакою, що є виявом дискримінації та прямим порушенням прав людини”.

Нагадаємо, 16 листопада в усьому світі відзначають Міжнародний день толерантності. Його запровадили 1995 року за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри.

Контакти:
Центр інформації про права людини
Тетяна Печончик
tetyana.pechonchyk@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: