Дієвим засобом психологічної адаптації онкохворих є група підтримки

Івано-Франківський хоспіс підготував дослідження щодо ролі групи підтримки у психологічній адаптації онкологічних хворих

Івано-Франківський хоспіс підготував дослідження щодо ролі групи підтримки у психологічній адаптації онкологічних хворих. Групи підтримки створено в межах кампанії “StopБіль”, яку проводить програма “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти дійшли таких висновків:
– людям з онкопатологією потрібна підтримка як психологічна, так і матеріальна (надання доступу до адекватного й ефективного знеболення);
– наявність такої групи є елементом захисту прав онкохворих;
– для пацієнтів група – це безпечний простір, де існує атмосфера беззастережного прийняття й розуміння;
– група може функціонувати при дотриманні певних правил: рівність учасників; можливість вибирати ступінь активності у групі на кожній зустрічі; повага та прийняття того, хто висловлюється; однозначно конструктивний і позитивний зворотній зв’язок; наділення ведучого (фасилітатора) як функціями управління процесами у групі, так і можливістю при потребі надавати мінімальний психологічний супровід або психологічну допомогу; відкритість для нових учасників і закритість для сторонніх; група має бути конгруентною, у ній обов’язково має бути збережено зону комфорту, межі комфорту й індивідуальні межі учасників; орієнтованість на переживання найрізноманітніших емоцій – як позитивних, так і негативних, як прийнятних у суспільстві, так і неприйнятних і загрозливих, інакше така група втратить сенс свого існування; можливість розрядки та звільнення має бути гарантовано всім учасникам групи;
– група може дати можливість учасникам відчути силу взаємодопомоги через надання підтримки людям із подібними проблемами.

Дослідження було проведено за згодою тих онкологічних хворих, які звернулися до групи підтримки. Фасилітатор проводила зустрічі раз на тиждень, окремо з пацієнтами та їхніми родичами (загалом 16 зустрічей) і 2 спільні зустрічі.

Групи підтримки онкологічних хворих створено у Вінницькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Рівненській і Херсонській областях. Головні їхні цілі – об’єднати людей з однаковими проблемами, створити мережу подальшого зворотного зв’язку та можливості знаходити відповіді на свої запитання та поради для вирішення власних проблем. Фасилітаторами (модераторами) груп стали навчені психологи.

Івано-Франківський хоспіс
(0342) 78 17 19
hospice@optima.com.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: