Держзакупівлі у Криму: порушень не бракує

За словами експертів, дотримання норм прозорості держзакупівель у Криму значно краще, ніж у Дніпропетровській, Запорізькій областях і Києві, проте порушень усе одно чимало

Дотримання норм прозорості держзакупівель у Криму значно краще, ніж у Дніпропетровській, Запорізькій областях і Києві, проте порушень усе одно чимало. Про це свідчать дані моніторингу, який здійснює ГО “Незалежна асоціація журналістів” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Представники організації відвідали низку засідань комітетів із конкурсних торгів підприємств Державного управління справами (ДУС), що розташовані на території Великої Ялти. За результатами моніторингу було встановлено 2 порушення ст. 10 закону “Про здійснення державних закупівель” – відсутність інформації про закупівлю у Віснику держзакупівель (Кримська електроенергетична система ДП “Укренерго”). Крім того, ДАТ “Чорноморнафтогаз” періодично не публікує на сайті Вісника держзакупівель звітів про проведення закупівель або протоколів розкриття пропозицій. Практично всі органи влади та підприємства не оприлюднюють повідомлень учасників торгів про їх результати.

Порушуючи ст. 5 згаданого закону, комітети з конкурсних торгів Криму вимагають від учасників закупівель довідки про судимість, хоча під час оцінки пропозицій повинні звертатися з відповідними запитами до правоохоронних органів. Замовники подекуди маніпулюють методами проведення закупівель, неефективно розподіляючи товар по лотах, і тому інколи сплачують за товари дорожче, ніж мали змогу це зробити. Наприклад, Управління освіти Євпаторійської міської ради мало змогу у квітні закупити томатну пасту за ціною 7,80 грн./кг, а кабачкову ікру – за ціною 8,60 грн./кг, натомість ці товари було закуплено відповідно за 12,45 грн./кг. та 9,50 грн./кг.

За результатами моніторингу було виокремлено низку закупівель з ознаками корупції. Зокрема, Кримська електроенергетична система ДП “Укренерго” в лютому не проводила закупівлі продуктів харчування: тендеру ніхто не оголошував. Утім, у березні-квітні учасники з’явилися – фірми “Венеція” та “Кримпродпоставка”, зареєстровані в Партеніті, а також херсонський підприємець Костянтин Константинов. Як і торік, перемогу в усіх тендерах одержала “Венеція”. Цікаво, що у фірм “Венеція” та “Кримпродпоставка” один засновник – житель Партеніта Володимир Сазонов.

Ринок держзакупівель бензину в АРК фактично розподілено між двома групами – ТОВ “ТЕС” + “Сучасник” і “АТАН-Крим”. Компанія “ТЕС” продає паливо, змінюючи ціну на 70 чи більше копійок за літр, залежно від замовника. Під час закупівель бензину Кримським науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації наприкінці лютого було виявлено змову між ТОВ “ТЕС” і “Сучасником”. У лютому-квітні боротьба між “АТАН-Крим” і “ТЕС” дійшла до того, що “ТЕС” готова була поставляти будь-який бензин за ціною 6,32 грн./літр, але, наприклад, Кримський природний заповідник ДУС вніс до документації вимогу щодо опису застосованої при виробництві технології, що сприяє захисту довкілля. “ТЕС” такого опису не надала, тому в тендері програла, а “АТАН-Крим” отримала змогу поставити бензин за завищеною ціною.

ГО “Незалежна асоціація журналістів”
Іван Красіков
056 165 91 85
ivkrasikov@yandex.ru

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: