Державна цільова програма підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції: коментар експерта Європейської програми МФВ

5 листопада Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову програму підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції на 2008-2011.  До вашої уваги пропонується розширений коментар Дмитра Шульги, старшого менеджера Міжнародного фонду "Відродження", з оцінкою затвердженої Програми уряду.

5 листопада Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову програму підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції на 2008-2011. 

Нижче до вашої уваги пропонується розширений коментар Дмитра Шульги, старшого менеджера Міжнародного фонду “Відродження”, з оцінкою затвердженої Програми уряду.

 Доречність фінансування підготовки фахівців у сфері  європейської інтеграції з боку держави

 Державна програма підготовки фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції потрібна і її затвердження Кабміном – це довгоочікувана подія. Перша програма підготовки фахівців була затверджена ще президентом Кучмою і завершилась у минулому 2007 році. Процес розробки нової програми зайняв довгий час, але зараз нарешті її затверджено. Це позитивна новина, бо проблема відсутності в органах влади достатньої кількості фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції залишається невирішеною.

Виділення фінансування на реалізацію цієї програми з державного бюджету є абсолютно доречним. Якщо уряд серйозно ставиться до європейської інтеграції України, він має на це виділяти кошти: адже членство у ЄС та НАТО та відповідні внутрішні реформи потрібні Україні, а не ЄС чи НАТО. Суттєвим недоліком, який ускладнив виконання попередньої державної програми підготовки фахівців, було саме відсутність фінансування з державного бюджету.

Залучення експертів громадянського суспільства: незалежна оцінка попередньої програми та участь у розробці програми на 2008-2011 років

 Слід згадати, що серед важливих проектів у сфері європейської інтеграції, що підтримала Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”,  було здійснення Польсько-українською фундацією співпраці ПАУСІ (http://www.pauci.org/ua) громадської незалежної оцінки виконання державної програми підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції на 2004-2007 роки.  

Крім того, експерти Європейської програми МФВ разом з експертами ПАУСІ брали участь у процесі підготовки нової програми на 2008-2011 роки.

 Як не повторити невдалий досвід попередньої програми

Варто зазначити, що факт затвердження програми – це тільки перший крок. Головне питання, яке постає тепер – це як ця програма буде виконуватися на практиці. Це залежить від кількох першочергових організаційних питань, аби не повторити невдалий досвід виконання попередньої програми підготовки фахівців.

Зокрема, у минулій програмі був застосований підхід, що передбачав навчання загальним питанням про ЄС та НАТО. Інший підхід, який закладений до нової програми – це навчати фахівців залежно від потреб у кожній сфері тим стандартам, які Україна повинна переймати. У самому тексті програми не визначено і не може бути визначено, чому саме будуть навчати кожного з 113 тисяч службовців. Тому першочерговим кроком має бути розробка методики визначення навчальних потреб – аби кожен орган влади міг визначати, які саме фахівці на яких посадах, з яких питань і у якому обсязі потребують навчання. Поки що такої методики визначення навчальних потреб реально не існує, тому її розробка передбачена новою програмою.

Інше першочергове питання, яке постає – це хто буде навчати таку велику кількість фахівців з такого широкого спектру специфічних тем.

Минула програма передбачала навчання державних службовців у вузах. Але набагато ефективнішим було би, якби крім вузів ці навчальні послуги могли надавати комерційні тренінгові компанії та громадські організації, у тому числі з залученням міжнародних тренерів – бо з багатьох вузькоспеціалізованих аспектів європейської інтеграції в Україні просто нема тренерів. Сьогодні для цього існують певні законодавчі перепони – тому нагальним питанням є внесення змін до законодавства, інакше ситуація може якісно не змінитися.

Також постає питання підвищення мотивації для тих фахівців, хто проходитиме це навчання. Адже поки що, як правило, з боку самих органів влади існує досить формалізоване ставлення до будь-якого навчання. Тому, зокрема, одним з першочергових завдань, передбачених новою програмою, є визначення кваліфікаційних вимог до службовців на різних посадах, пов’язаних з європейською інтеграцією. Але загалом це є частиною ширшого питання реформи державної служби в Україні.

Затверджена урядом програма  — ще не гарантія вступу України  у ЄС і НАТО

Нарешті, не треба обманюватися надією, що навчені за цією програмою державні службовці гарантують Україні членство у ЄС і НАТО. Так, державні чиновники, обізнані та навчені працювати за європейськими стандартами, сприятимуть нашому наближенню до членства у цих організаціях; але не треба перекладати відповідальність на них, адже це лише виконавці. Головна відповідальність за виконання державного курсу лежить на політиках – бо саме вони визначають чиновникам завдання і саме вони відповідальні за внутрішньополітичну ситуацію у країні, яка, поки що, не сприяє прогресу на нашому шляху до ЄС та НАТО.

Підсумовуючи, факт затвердження урядом Державної цільової програми підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції на 2008-2011 роки треба оцінювати позитивно – разом з тим, розуміючи усі виклики, які постають на шляху ефективного виконання цієї програми.

*****

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” має на меті підвищення якості та ефективності державної політики європейської та євроатлантичної інтеграції України та формування суспільного запиту на європеїзацію України через ініціювання, фінансову, експертну та організаційну підтримку громадських ініціатив задля перетворення України на справді європейську державу. За чотири роки своєї діяльності Програма підтримала більше 200 проектів громадських організацій у сфері європейської інтеграції на загальну суму майже 2,5 млн. доларів.  Сайт програми: www.irf.kiev.ua/ua/programs/eui/eu

 За додатковою інформацію просимо звертатися до Дмитра Шульги,

старшого менеджера Європейської програми МФВ, за тел. (044) 461 95 00, e-mail: shulga@irf.kiev.ua

та Анастасії Гринько, PR-менеджера МФВ, за тел. (044) 461 97 09,  e-mail: grynko@irf.kiev.ua

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: