Державі закидають відсутність контролю за тендерними закупівлями

Експерти стверджують, що держава не цікавиться проблемами тендерних закупівель, а громадські організації не мають достатніх повноважень, щоб належно контролювати цю сферу

Держава не цікавиться проблемами тендерних закупівель, а громадські організації не мають достатніх повноважень, щоб належно контролювати цю сферу. Про це заявили учасники прес-конференції, яка відбулася 30 червня в Києві. Захід організувала Спілка громадських організацій “Тендерна палата закупівель за кошти бюджетів усіх рівнів” (Харків) у межах проекту “Громадський контроль за організацією та проведенням процедур закупівлі в одного учасника та торгів із обмеженою участю (в тому числі за умовами міжнародних фінансових організацій) Державною службою автомобільних доріг “Укравтодор” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

Голова правління СГО Олена Лахно відзначила декілька проблем, які було виявлено під час реалізації проекту: “По-перше, це повна байдужість органів державної влади. Восени 2010 року в нас відбувалися публічні заходи, на яких ми обговорювали проблеми державних закупівель і за результатами цих заходів направляли свої пропозиції до органів державної влади. Але фактично жодної реакції, крім якихось телефонних відмовок, не отримали. Другим напрямом проблем є недостатня активність громадськості та суспільства. І третій напрям – це перешкоджання замовниками в отриманні нами інформації щодо закупівель”.

Як зазначив голова Спілки Геннадій Островерх, з прийняттям закону “Про здійснення державних закупівель” дещо змінилася: “Є стаття 9, яка зобов’язує замовників допускати представників ЗМІ на розкриття пропозицій конкурсних торгів. Це велике надбання громадськості. Передбачено широке висвітлення процедур закупівель за допомогою Інтернет-ресурсів. Зараз уся інформація перебуває у вільному доступі. Утім, і тут існують проблеми. Наприклад, автентичність інформації, яку розміщують на веб-порталі, ніхто не гарантує”.

Здійснення закупівель “Укравтодором” у 2008-2009 роках, за словами експерта, було обрано для того, щоб проаналізувати неконкурентні процедури при закупівлях за кошти держави. “Частіше за все організація відчувала потребу в закупівлі послуг із дослідження та розробки в галузі транспорту, послуг із виконання науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт. Лише 5% закупівель було здійснено шляхом застосування процедури закупівлі в одного учасника. 86% закупівель припадає на процедуру відкритих торгів”, – поінформував Геннадій Островерх. “Упродовж трьох років у всіх закупівлях “Укравтодору” перемагало 21 підприємство. Цей факт може наштовхувати лише на невтішні висновки”, – зазначив експерт.

За його словами, за останні кілька років “Укравтодор” витратив майже 2,5 млрд.грн. через неконкурентні процедури закупівель. При цьому, за інформацією Геннадія Островерха, тільки 59% процедур закупівель завершено визначенням переможців.Частка скасованих торгів склала 22%. За результатами дослідження, не відбулися 11,1% торгів, частково скасовано 7,4%“, – зазначив він.

Контакти: СГО “Тендерна палата закупівель за кошти бюджетів усіх рівнів”, (057) 707 50 86, tender@procurement.in.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: