Блокада ОРДЛО. Оцінки експертів

30 травня у Києві відбулись публічні дебати «Блокада» Донбасу в дії: чи наблизить вона повернення окупованих територій під контроль України?», під час яких було презентовано результати експертного опитування та фокус-групових досліджень, що їх провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

30 травня у Києві відбулись публічні дебати «Блокада» Донбасу в дії: чи наблизить вона повернення окупованих територій під контроль України?», під час яких було презентовано результати експертного опитування та фокус-групових досліджень , що їх провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Це дослідження «Демініціативи» здійснили в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, який виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

Опитування, метою якого було з’ясувати основні оцінки «блокади» ОРДЛО та її наслідків, ефективність політики влади з цього питання та вироблення рекомендацій для наступних дій української влади, проводилось протягом 5-15 травня 2017 року. В ньому взяли участь 36 експертів.

Основні висновки дослідження:

  • Абсолютна більшість опитаних експертів не підтримували неурядову акцію «блокади», однак через низку причин – більшість підтримує рішення про «блокаду» на офіційному рівні.
  • Думки опитаних щодо перспектив продовження «блокадної» політики дещо розділились. Однак тих експертів, які вважають, що нинішню політику «блокади» потрібно продовжувати,  дещо більше ніж тих, які переконані у зворотному.
  • Серед основних причин підтримки «блокади» – небажання підтримувати фінансово бойовиків та керівництво псевдореспублік; можливість економічного тиску на Росію та необхідність дотримання національних інтересів у відносинах з ОРДЛО.
  • Основна причина, через яку частина експертів не підтримує «блокаду», – ускладнення подальшої реінтеграції цих територій внаслідок остаточного розриву зв’язків з Україною, та заміщення їх на зв’язки з Росією.
  • Найбільш популярним варіантом відносин з ОРДЛО серед опитаних експертів є збереження економічної блокади з підтримкою гуманітарних стосунків.
  • Політика України щодо ОРДЛО стала предметом критики опитаних експертів. Більшість із них не бачать у ній стратегії, вважають непослідовною та переконані,  що держава погано роз’яснює свої кроки.
  • Опитані експерти переважно вважають, що неурядова акція блокади стала лише приводом, але не реальною причиною зміни політики Росії, зокрема щодо визнання документів «ДНР-ЛНР», та «націоналізації» підприємств.
  • Опитані експерти переважно погоджуються з твердженнями, що обмеження економічних зв’язків із непідконтрольною територією призведе до посилення ізоляції цих районів Донбасу від України і ускладнить перспективи їх повернення під юрисдикцію України; призведе до зміцнення зв’язків «ДНР» та «ЛНР» з  Росією; спричинить посилення антиукраїнських настроїв на непідконтрольній території; підвищить соціальну напруженість і похитне квазірежими «ДНР» та «ЛНР». Водночас  експерти скоріше не погоджуються з тим, що одним із наслідків припинення роботи великих підприємств на непідконтрольній території буде істотне поповнення лав бойовиків у «ДНР» та «ЛНР».
  • Опитані експерти переконані у необхідності спростити перетин лінії розмежування, полегшити  режим отримання перепусток та максимально спростити отримання будь-яких адміністративних послуг у прифронтових населених пунктах. Експерти також підтримують спрощення доступу до навчання в українських освітніх закладах різного рівня для мешканців непідконтрольних територій; надання підтримки (фінансової та матеріальної) мешканцям непідконтрольних територій, що прагнуть виїхати на території, контрольовані Україною; надання дозволу на торгівлю з непідконтрольними територіями продуктами харчування і товарами першої необхідності. Більша частина опитаних експертів також виступає за жорсткіший контроль за  здійсненням виплат внутрішньо переміщеним особам з метою уникнення зловживань. Поза тим, думки експертів розділились щодо можливості зняття обмеження на соціальні та пенсійні виплати громадянам України, що мешкають на непідконтрольній території.
  • Найближчим часом, на думку опитаних експертів, Україна повинна активізувати інформаційну політику, зробити її більш узгодженою, об’єктивною та цілеспрямованою та поширювати інформаційні продукти на ОРДЛО; розробити адресні програми допомоги жителям окупованих територій, таким чином впливаючи на конкретних людей, та спростити доступ мешканців непідконтрольних територій до освітніх та медичних послуг.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: