У Кіровоградській області започаткували проєкт “Шлях повернення”. Один із напрямків його роботи — психологічна консультація для військових та членів їх сімей. З чим люди звертаються до психологів і як їм допомагають, в етері Українського Радіо Кропивницького розповів кризовий психолог, заступник директора “Центр-Ветеран” при обласній раді Андрій Фоменко.
Хто і з чим звертається до психологів “Центр-Ветеран”
Люди звертаються до психолога, щоб дізнатися, що з ними відбувається. Вони відчувають зміни у своїх емоціях і не знають, що з цим робити. В одних випадках це пов’язане з їх фізичною травмою. В інших впливає побачене — бої, обстріли, смерті.
На другому місці звернення людей без особливих уражень, але тих, що зазнали психологічного впливу від війни й думають, що у них, можливо, розвивається посттравматичний стресовий розлад.
Також психологи працюють з людьми, які втратили близьких. Порівняно з 2014 роком цих запитів суттєво побільшало, і восени очікують їх зростання через сезонний вплив.
Як працюють психологи “Центр-Ветеран”
Під час першої зустрічі психологи встановлюють контакт і діагностують стан. Важливо, щоб людині було комфортно спілкуватися з психологом. Також з’ясовують, чи достатньо лише психологічної допомоги. До прикладу, при наслідках контузії може додаватися медикаментозне лікування, яке призначає невропатолог чи психіатр.
“Ми виділяємо ту частину роботи, яку я можу забезпечити. Можна впроваджувати практики для нормалізації сну, а можна звернутися за підтримкою до психіатра, який призначить відповідні ліки. Також ми маємо визначитися, де людині потрібне додаткове обстеження в умовах стаціонару, а де ми можемо працювати самостійно”.
Кризовий психолог працює з людиною до трьох місяців. Якщо він бачить, що процес вичерпав себе, і людині потрібна тривала терапевтична підтримка, то передає її іншим фахівцям.
Не вистачає психологів для військових
У рамках проєкту “Шлях повернення” військовим розіслали опитувальники, і їх оприлюднили на засіданні профільної групи Кіровоградської ОВА. З’ясувалося, що військові бояться не отримати психологічної допомоги в належному обсязі.
“Ми усвідомлюємо, що великий обсяг задач стоїть перед нами щодо належної організації психологічної підтримки військовослужбовців. Не в усіх громадах є фахівці, які здатні включитися в цю роботу. Ми протягом останніх шести місяців працювали над створенням кадрового потенціалу, ветеранських хабів, тож сподіваємося, що ситуація буде покращуватися”.
Це складна робота, і в психологів буває вигорання. Дехто взагалі залишає цю сферу. Частина працюють волонтерами, і їм ще важче працювати, ніж тим, чия робота оплачується.
“Не всі можуть працювати з умовами невизначеності, у яких перебувають родини військовослужбовців, зниклих безвісти. Не кожен готовий працювати з родинами, де є військовополонені. Ця робота вимагає психоемоційних зусиль самого психолога, а для цього потрібен досвід, життєвий, передусім. Мене мотивує і підтримує, що люди з досвідом отримують другу вищу освіту, щоб працювати в цьому полі”.
На Кіровоградщині хочуть запровадити проєкт — школу екстремальної й кризової психології.
Як уберегтися від конфліктів зі зброєю
Андрій Фоменко говорить, що завжди був прихильником вільного обігу зброї.
“Питання не в зброї, а в якісному ставленні до людей, які носять зброю. У побуті, в бійках люди й без зброї можуть влаштувати будь-що. Потрібно підходити до цього усвідомлено і сказати про те, наскільки ми захищаємо людей з вразливою психікою від додаткової травматизації й від доступу до зброї”.
До конфліктних ситуацій варто бути готовим. Це неминуче явище в суспільстві в стані війни. Допомогти можуть максимальні обережність і ввічливість стосовно один одного.
“Коли другий рік іде війна, можуть збільшитися тривожність, агресивні прояви, психологічні розлади. У нас була сильна єдність в суспільстві. Сьогодні люди виснажені й почуваються відокремленими один від одного. Це нормальний процес, і ми маємо про це говорити. Зараз час ввічливості. Потрібно бути ввічливим і пам’ятати, що будь-яке слово, висловлювання своїх почуттів може завдати болю, викликати гнів”.
Нагадаємо, що на Кіровоградщині обласний ресурсний центр з питань допомоги учасникам АТО та ВПО переформатував роботу. Він тепер має назву “Обласний “Центр-Ветеран” з питань допомоги захисникам і захисницям України”. Окрім військових, по допомогу можуть звернутись родичі військових, ветерани, члени родин загиблих, полонених і безвісти зниклих, переселенці.
Прийти можна за адресою: Кропивницький, вулиця Чміленка, 53 а. Телефон: 066 130 52 49.
Проєкт “Шлях повернення” реалізують за підтримки Європейського союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Європейське Відродження України”.