«Право на здорове і чисте довкілля? Екологічна документалістика проблем Донеччини і Луганщини»: конкурс на створення короткометражного документального кіно

МЕТА КОНКУРСУ:

привернути увагу до питань прав людини на чисте і здорове довкілля та необхідності подолання екологічних проблем на підконтрольних уряду Україні територіях Донеччини і Луганщини шляхом створення документальних відео про виявлені проблеми

Оголошення результатів конкурсу:

31.12.2022

Кінцевий термін подання пропозицій:

24.02.2022

Дата завершення конкурсу:

24.02.2022

Програма:

Демократія і належне врядування

UPD. У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії на територію України, ми вимушені призупинити проведення усіх конкурсів, оголошених Екологічною ініціативою Фонду (EPAIU), термін подання пропозицій на які випадав на дати після 24 лютого 2022 року. Усі проєктні пропозиції та заявки, що були подані на ці конкурси, залишаються у статусі зареєстрованих, але поки що не розглядатимуться конкурсними комісіями. У зв’язку зі зміною контексту, оголошення конкурсу та проєктні пропозиції потребуватимуть актуалізації і переоголошення. Усі оновлені заявки братимуть участь у конкурсі та будуть розглянуті конкурсними комісіями тоді, коли це стане можливо.

Міжнародний Фонд «Відродження» спільно з Посольством Швеції в Україні оголошує конкурс на створення короткометражних документальних фільмів про критичні довкіллєві проблеми Донеччини і Луганщини. Конкурс проходить в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні (EPAIU).

Мета конкурсу – привернути увагу до питань прав людини на чисте і здорове довкілля та необхідності подолання екологічних проблем на підконтрольних уряду Україні територіях Донеччини і Луганщини шляхом створення документальних відео про виявлені проблеми.

Ми очікуємо, що документальні фільми будуть пов‘язані із правами людей та привернуть увагу громадськості до виявлених проблем довкілля. Короткометражні фільми мають спробувати показати можливі шляхи вирішення цих проблем, вмотивувати і позитивно вплинути на поведінку людей, від яких залежить вирішення тої чи іншої довкіллєвої проблеми.

Ми розраховуємо, що команди зможуть в подальшому подавати свої документальні фільми для участі в українських та міжнародних фестивалях документального кіно.

Чому це важливо?

На сьогодні незаперечним твердженням є те, що Донбас має найгірші екологічні показники серед регіонів України внаслідок промислового забруднення і воєнних дій. Зокрема, про фактори руйнівного впливу на довкілля та пріоритетні  екологічні проблеми Донбасу очима громадських організацій йдеться у цьогорічному дослідженні «Вартові довкілля Донбасу. Роль громадських організацій у вирішенні екологічних проблем Донеччини і Луганщини». За словами дослідників, екологічна ситуація на Донбасі під час збройного конфлікту є унікальною для України та Європи, і потребує ретельного дослідження взаємного впливу екологічного стану і суспільства одне на одного. Окремої уваги потребують і питання впливу екологічних проблем на права людини на чисте і здорове довкілля. Адже процеси деградації довкілля Донбасу можуть створити підґрунтя для еко-загроз, погіршення здоров‘я людей, а також призвести до екологічної міграції місцевого населення.

Учасники конкурсу

В конкурсі можуть брати участь організації громадянського суспільства (Громадські організації, Благодійні Фонди тощо), які мають досвід діяльності на підконтрольних уряду України територіях Луганської і Донецької областей, обізнані із проблемами довкілля Донбасу, та співпрацюють із розробниками документальних фільмів. Перевага надаватиметься організаціям, які мають партнерство із місцевими громадськими організаціями зазначених областей та досвід співпраці із Міжнародним кінофестивалем «Докудейз».

Вітатиметься залучення до проєктної діяльності фахівців із інших організацій (громадських, наукових тощо), які посилять проєкт знаннями у галузі екології і прав людини.

Конкурс відбуватиметься у два етапи:

  • Перший етап – Концептуальна заявка.

Щоб взяти участь у першому етапі – до 25.02.2022 заповніть онлайн-форму, де коротко опишіть ідею, досвід роботи, команду та очікуваний бюджет.  

  • Другий етап – Проєктна пропозиція

Переможцям першого етапу буде запропоновано до 31.03.2022 подати повноцінні проєктні пропозиції із розгорнутим описом і деталізованим бюджетом.

Тривалість проєкту: загальна тривалість від початку дії грантової угоди – орієнтовно 6 місяців. Усі фільми мають бути завершені до 30.11.2022.

Вимоги до очікуваних продуктів проєктів:

  • Тематика. Документальні короткометражні фільми має бути сфокусовані на проблемах, пов‘язаній із порушенням прав людини на чисте і здорове довкілля на Донбасі.
  • Формат. Результатом проєкту має стати логічно структурований і завершений короткометражний документальний фільм.
  • Виваженість. Відзнятий фільм має демонструвати позиції різних сторін і не повинен нести загрози персональній безпеці осіб, що з‘являються у кадрі.
  • Розробляючи сценарій відео та аналізуючи контекст проблеми, слід зважати на питання чутливості до конфліктів.

Візьміть до уваги питання, що допоможуть пролити додаткове світло на обрану проблему і можливості вирішити її: Які стосунки між різними особами чи групами людей, яких зачіпатиме Ваш проєкт? Чи існує структурне насильство у громаді, де виявлено проблему, і як це впливає на права людей на чисте і здорове довкілля? Чи місцеві громадяни не бояться вільно і глибоко обговорювати наявну екологічну проблему і бути реально залученими до вирішення ситуації? Що для місцевих людей, які потерпають від виявленої екологічної проблеми, є розділювачем або об‘єднувачем думок і позицій, що допомогло б об‘єднати зусилля у вирішенні довкіллєвої проблеми? Хто має реальну владу та/або вплив на вирішення виявленої проблеми?

Обов‘язкові додатки до проєктної пропозиції (другий етап):

  1. Лист про партнерство із технічним розробником документального фільму;
  2. Проєкт структури і змісту документального фільму, із якого зрозуміло, у якому тематичному напрямі напрацьовуватиметься матеріал.
  3. План комунікаційного просування фільму після його створення.

Критерії, за якими буде здійснюватися оцінка концептуальних заявок і проєктних пропозицій:

  • досвід команди проєкту у створенні документального кіно;
  • відповідність ідеї меті конкурсу;
  • сфокусованість мети/ідеї документального фільму;
  • реалістичність виконання проєкту, чіткий план його реалізації, визначеність очікуваних результатів;
  • зваженість бюджету проєктної пропозиції (залучення додаткових ресурсів вітається, але не є обов‘язковим).
  • взаємо-відповідність усіх розділів як у заявці, так і в проєктній пропозиції;
  • прогнозований вплив результату проєкту (документального фільму) на досягнення позитивних змін;
  • залучення заінтересованих сторін та партнерів/фахівців до проєктної діяльності;
  • структурована комунікаційна складова проєкту, чітке бачення перспективи використання готового фільму;
  • врахування принципів недискримінації і гендерної рівності під час формування проєктної пропозиції;

Важливо мати на увазі

  • Представники організацій-переможців другого етапу конкурсу повинні будуть обов‘язково взяти участь у короткій безкоштовній навчальній програмі, що буде спрямована на зміцнення їх інституційного потенціалу та сприяти якісній реалізації проєкту. Навчальні заходи є частиною «Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні» (Environmental Policy and Advocacy Initiative for Ukraine (EPAIU)), яка здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Швеції. Метою Ініціативи є сприяння сталому розвитку громадських організацій – інституційно спроможних, з доброчесним управлінням, підзвітних та визнаних в екологічній спільноті – які зможуть сприяти реформам в Україні через впровадження екологічних політик і здійснення адвокаційних заходів на захист довкілля.

Часові терміни

Останній термін подання концептуальних заявок (заповнення онлайн-форми)25 лютого 2022 року (15:00 за київським часом).

Учасники, які будуть допущені до другого етапу конкурсу, будуть поінформовані до 11 березня 2022 року.

Другий етап конкурсу передбачає подання проєктних пропозицій до 31 березня 2022 року, а фінальне оголошення результатів – до 15 квітня 2022 року.

Зверніть увагу!:

  • Концептуальні заявки, які будуть подані через онлайн-форму, після 15:00 25 лютого 2022 року за київським часом, не розглядатимуться.
  • Проєктні пропозиції, які будуть зареєстровані на сайті МФВ після 15:00, 31 березня 2022 року, не розглядатимуться.
  • Міжнародний фонд «Відродження» не надає грантів політичним партіям, релігійним організаціям та громадам, приватним (фізичним) особам, а також суб’єктам господарювання, які мають на меті отримання прибутку.
  • Проєктні пропозиції, подані в інший спосіб, окрім названого вище, не розглядатимуться.
  • Подані на конкурс матеріали не повертаються і не рецензуються.
  • Про результати конкурсу всіх його учасників буде повідомлено електронним листом. Остаточні результати конкурсу будуть також опубліковані на сайті Міжнародного фонду «Відродження».
  • Остаточне рішення щодо проєктної пропозиції перегляду не підлягає.
  • Причини відмови в підтримці проєктної пропозицій не повідомляються.

Зверніть увагу, що консультацій щодо оформлення проєктних пропозицій не надаються телефоном. У разі виникнення додаткових запитань, будь ласка, звертайтеся письмово до 18 лютого 2022 р. на електронну адресу kukharenko@irf.ua.

Контакти:
Програма “Демократична практика”
Тетяна Кухаренко, менеджерка Програми та Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, kukharenko@irf.ua

Прохання пам‘ятати, що отримуючи фінансування Швеції, ви погоджуєтеся із важливістю поділяти всесвітньо визнані цінності, як то права людини. У співпраці ви поділяєте спільні цілі та вибудовуєте партнерство на засадах взаємної довіри, чесності та діалогу, а також розумієте важливість прозорої діяльності і підзвітності сторін. Ви приймаєте важливість таких наскрізних пріоритетів, як: подолання бідності,  довкілля та зміна клімату, гендерна рівність, відвернення конфліктів, сприяння сталому розвитку.

Швеція не фінансує таку діяльність, як: виробництво зброї, амуніції або частин, які використовуються для зброї  та військової стратегічної продукції; виробництво наркотиків; виробництво тютюну та виробів з нього; виробництво алкоголю й алкогольних напоїв; діяльність, пов‘язаної з азартними іграми і ставками; руйнування територій з високою екологічною цінністю; просування або виготовлення порнографії; просування або виготовлення медійної продукції расистського або антидемократичного змісту; просування або виготовлення хімічної продукції, не дозволеної в ЄС.

Як подати заявку?

Щороку Міжнародний фонд "Відродження" оголошує конкурси згідно з пріоритетами фонду. Цікаві, інноваційні, суспільно значущі проекти можуть претендувати на підтримку поза оголошеними конкурсами. Такі проекти слід оформляти згідно з аплікаційними формами для позаконкурсних проектів.

Детальніше

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: