Чому система соціального захисту в Україні неефективна і потребує змін: презентація результатів громадського аудиту системи пільг, соціальних виплат та послуг

2 вересня в УНІАН у рамках проекту “Права людини” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” відбулася презентація результатів дослідження системи соціального захисту та соціального забезпечення, що діє сьогодні в Україні, яке проводилося Центром громадської експертизи.

На прес-конференції, що відбувалася в рамках проекту “УНІАН-Права людини”, було презентовано результати аудиту наявної системи пільг, соціальних виплат та соціальних послуг, які фінансуються за рахунок державного бюджету та позабюджетних фондів соціального страхування, що був проведений в межах виконання проекту “Новий погляд на систему соціальних прав та соціальних гарантій громадян України”.

Мета проекту – шляхом проведення комплексного дослідження законодавчих та фінансових передумов і обмежень, які стосуються функціонування наявної в Україні системи соціального захисту і соціального забезпечення, започаткувати суспільну дискусію щодо реформування системи соціальних гарантій, пільг, соціальних виплат і соціальних послуг, що діє в Україні, а також підготувати відповідні пропозиції та рекомендації.

Дослідженням було охоплено більше 60 законів України, а також понад 120 підзаконних нормативно-правових актів. Водночас було здійснено скринінг міжнародних зобов’язань України в сфері реалізації соціальних та економічних прав людини, а також щодо модернізації національної системи соціального захисту та соціального забезпечення.

Як зазначив Любомир Чорній, голова правління Центру громадської експертизи та один із експертів проекту, “Діюча в Україні система соціального захисту та соціального забезпечення загалом є малоефективною і не відповідає викликам сучасності. Передбачені чинним законодавством соціальні гарантії не виконують функції соціального захисту найбільш вразливих верств населення, що є першочерговим завданням для України, яка перебуває в стані економічної та соціальної трансформації, а часто надаються на підставі професійної приналежності чи роду занять. Водночас державна політика в цій галузі залишається несформованою, а законодавство непослідовним і розрізненим“.

В межах дослідження також було обраховано реальний обсяг видатків на сферу соціального захисту та соціального забезпечення, які в Україні здійснюються не тільки за видатковою статтею “Соціальний захист і соціальне забезпечення” державного та місцевих бюджетів, а й містяться у багатьох інших видаткових бюджетних статтях (наприклад, видатки на житлово-комунальне господарство; охорону здоров’я; оборону; громадський порядок, безпеку та судову владу тощо) та здійснюються за рахунок державних позабюджетних фондів загальнообов’язкового соціального страхування. На цій основі було проведено порівняння обсягу соціальних видатків України з аналогічними показниками деяких інших країн світу.

Ольга Романюк, директор економічних проектів Центру громадської експертизи, наголосила: “В Україні поряд із ефективними інструментами надання соціальних послуг та адресної грошової допомоги зберігається громіздка система пільг. Реформування цієї системи довгий час відкладалося. Проте за існуючої економічної ситуації Україна не може зволікати з цим далі. Проведення реформи дасть можливість раціонально використовувати обмежені бюджетні ресурси та спрямовувати заходи соціального захисту на найбільш вразливі верстви населення, які особливо гостро відчувають на собі наслідки економічної кризи”.

Експерти Центру громадської експертизи відзначають високий рівень декларативності та значну заполітизованість соціального блоку чинного законодавства. Так, впровадження нових пільг та соціальних виплат часто відбувається виключно з політичних мотивів (як “обіцянка” певній групі електорату напередодні виборів), з використенням традиційних для радянських часів підходів та без належного фінансового забезпечення.

Як зазначив Роман Романов, директор програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження“, “В умовах економічної кризи Україна не може дозволити собі неефективної системи соціальної допомоги. Виборча кампанія робить політиків вразливими до соціальних питань, проте, значний обсяг коштів сьогодні спрямовується на підтримку тих, хто допомоги не потребує. В той же час, дуже багато людей в Україні не отримує тієї підтримки та допомоги, в якій дійсно має потребу. Дослідження дає змогу побачити об’єктивно, якою є діюча система соціальної допомоги і яких змін вона має зазнати. Відмова від радянської системи колективних пільг та перехід до європейських стандартів захисту соціальних та економічних прав має стати основним вектором розвитку”.

Детальніше про проект “Новий погляд на систему соціальних прав та соціальних гарантій громадян України” Центру громадської експертизи дивіться тут.

Мар’яна Мазур, асистент програми “Верховенство права”
тел: +380 (44) 482 03 63 
eлектронна пошта: mazur@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 44, кім. 1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: