Чому фінські малята сплять у коробках?

В Інтернет-виданні "Новини Полтавщини" опубліковано переклад статті журналістки "BBC News" Хелени Лі, присвячений державній допомозі майбутнім мамам у Фінляндії

В Інтернет-виданні “Новини Полтавщини” опубліковано переклад статті журналістки “BBC News” Хелени Лі, присвячений державній допомозі майбутнім мамам у Фінляндії. Матеріал переклали фахівці Полтавського обласного медіа-клубу за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.  

Чому фінські малята сплять у коробках?
Хелена Лі    

Уже 75 років поспіль фінські жінки, які готуються стати мамами, отримують від держави велику коробку з дитячим одягом, постіллю й іграшками. Причому саму коробку можна використовувати ще й як ліжечко. Дехто вважає, що ці набори допомогли Фінляндії радикально знизити рівень дитячої смертності.

Мета цієї традиції – дати всім фінським дітям, незалежно від їхнього походження, рівні стартові можливості у житті.

Дитячий набір – подарунок від уряду – отримує кожна майбутня мама. Він містить дитячий одяг, зокрема зимовий комбінезон, спальний мішок, аксесуари для купання, а також підгузки, постільну білизну і невеликий матрац.

Якщо покласти матрац у коробку, вона перетворюється на ліжечко. Безліч дітей з усіх соціальних верств проводять у ній перші тижні життя.

Матері мають вибір: узяти коробку чи грошову допомогу, яка наразі складає 140 євро. Але 95% обирають коробку, оскільки речі, зібрані в ній, коштують значно дорожче.

Традиція дитячих наборів була започаткована у 1938 році. Спочатку допомогу отримували тільки малозабезпечені сім’ї, але у 1949 році ситуація змінилася. “Коробки почали видавати всім майбутнім матерям. Але висунули вимогу: щоб жінка, яка претендує на допомогу, в першому триместрі вагітності пройшла огляд у лікаря”, – розповідає Гейді Лієсівесі, представниця “Кела” – Інституту соціального страхування Фінляндії. Тож набори не лише забезпечували жінок найнеобхіднішими речами, а й спрямували багатьох вагітних до лікарів.

У 1930-х Фінляндія була бідною країною з високими показниками дитячої смертності: з 1000 немовлят помирали 65. Але в наступні десятиліття ситуація радикально покращилася.

Міка Ґісслер, професор Національного інституту охорони здоров’я і соціального забезпечення в Гельсінкі, пояснює цю тенденцію не тільки реформами 1940-х років, а й запровадженням національної системи медичного страхування в 60-х і розбудовою мережі державних лікарень.

Зараз, через 75 років після своєї появи, “коробка” стала невід’ємною частиною фінського досвіду материнства. Вона об’єднала цілі покоління жінок.

78-річна Рейя Клеметті пригадує, що набір дуже допоміг їй в 60-х, коли вона чекала на свого первістка. Вона тоді мала досить туманне уявлення про те, що потрібно дітям, але в наборі виявилось усе необхідне.

“На вулиці легко впізнати, коли народилась та чи інша дитина, бо одяг щороку трохи міняється. Приємно порівнювати і думати: о, цей малюк ровесник мого”, – каже Тітта Ваюрюнен, 35-річна матір двох хлопчиків. Їй коробка допомогла зекономити радше час, ніж гроші: під час першої вагітності жінка багато працювала і була дуже рада, що їй не довелося бігати по магазинах.

Нещодавно у фінських ЗМІ пройшла інформація, що фінські матері – найщасливіші в світі, бо про них піклується держава. Молодий батько Марк Босворт каже: “Коли я відвідую інших молодих батьків і бачу в них ті самі речі, то відчуваю, що між нами є щось спільне, що ми – частина спільноти”.

До речі, одяг для коробки навмисне добирають гендерно нейтральний, щоб дівчатка могли носити речі після хлопчиків і навпаки.

Вміст коробки з часом змінювався.

Набори 1930–1940-х років містили відрізи тканини, тому що тодішні матері часто самі шили дитячий одяг. У часи Другої світової в країні був дефіцит фланелі й бавовни, які йшли на потреби війни, тому частина простирадл і пелюшок замінили на паперові. У 50-ті роки зросла кількість готового одягу у наборі, а в 60–70-х роках його почали виготовляти з еластичного трикотажу. У 1968 році в коробці з’явився спальний мішок, а наступного року – одноразові підгузки.

Втім, згодом вони здали позиції. На зламі століть Фінляндія повернулася до бавовняних пелюшок, бо одноразові підгузки визнали неекологічними. Формуючи набір, держава керується принципами правильного батьківства.

У певний момент з наборів також зникли дитячі пляшечки і пустушки. Таким чином держава хотіла стимулювати жінок годувати груддю. А книжки з картинками змалку прищеплюють дітям інтерес до читання.

Насамкінець, коробка – це просто символ. Символ рівності і того, що держава піклується про дітей.

Контакти:
Людмила Кучеренко
(0532) 610 479
mclub_pl@ukr.net

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: