Чому людський капітал має бути у фокусі відновлення говорили на Форумі відновлення і розвитку

20 жовтня в Івано-Франківську пройшов Форум відновлення і розвитку. Організатор події – благодійний фонд, інноваційна платформа для створення можливостей і суспільних трансформацій Тепле місто. Підтримку у проведенні Форуму надав Міжнародний фонд “Відродження”.

Форум задумувався як майданчик для обговорення викликів війни, з якими стикаються “тилові міста”, обміну досвідом та напрацювання спільних рішень і кроків у їх подоланні. 24 спікери і спікерки та понад 100 учасників приєднались до події.

На чотирьох панельних дискусіях говорили про відбудову, реабілітацію ветеранів, психосоціальну підтримку населення та людський капітал.

Серед спікерів був наш виконавчий директор Олександр та його заступниця Інна Підлуська, які підкреслили у своїх виступах те, що нашим фокусом у відновленні має бути саме людський капітал.

Перша панель, у якій взяла участь заступниця виконавчого директора нашого Фонду Інна Підлуська, була присвячена участі тилових міст та регіонів у відновленні та відбудові (модернізації). Разом з нею на цю тему дискутували Олександра Азархіна (заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України), Світлана Онищук (голова Івано-Франківської ОВА), Віктор Микита (голова Закарпатської ОВА) та Руслан Марцінків (міський голова Івано-Франківська).

Інна Підлуська підкреслила, що фокусом тилових громад має бути саме соціальний капітал та економіка. Це значить дбати про безпеку людей, освіту, розбудову ветеранських просторів і необхідної системи послуг.

Вона також відзначила те, наскільки важливо для таких громад вміти визначати власні потреби, шукати під їх забезпечення ресурси, самоорганізовуватись та спонукати до участі в цій роботі мешканців і мешканок громад.

Це має значення і в контексті нашої євроінтеграції, адже субсидіарність тау субʼєктність громад на основі власних потреб — засадничі для ЄС принципи і необхідні нам для змін у побудові регіональних політик:

“Відновлення – це не про фізичну відбудову. Це про людей, заради яких воно здійснюється. Нам потрібне не просто стійке відновлення, нам потрібне відновлення, яке буде рухати нас до здобуття членства в ЄС — силами влади, бізнесу, громадянського суспільства, громад і громадян. Нам потрібна інтегрована система прийняття людино орієнтованих рішень, в якій працює міжсекторальна підтримка і де субʼєкти урухомлюють один одного”, — сказала Інна Підлуська.

Дискусійна панель, у якій взяв участь Олександр Сушко, була присвячена тому, як ми можемо зберегти, підсилити і укріпити людський капітал через сфери освіти, медицини та підтримки громадянського суспільства. Участь в ній також взяли Тетяна Гавриш (співзасновниця БФ «Здорові Рішення»), Юрій Филюк (СЕО Promprylad.Renovation) та Галина Титиш (керівниця організації «Смарт освіта»).

Олександр Сушко зробив наголос на тому, що людський капітал – це одна з переваг нашого суспільства:

“Війна виявила межі можливого – на що ми спроможні на що ми менш спроможні. І ми побачили, що людський капітал – є однією з головних переваг нашого суспільства. І нашу головну дилему щодо людського суспільства я б сформулював так: горизонтальна самоорганізація, наша адаптивність зробила наших людей глобальними, а це може стати нашою проблемою в умовах війни: повертатися буде менше людей.”, – сказав Олександр.

Він також додав, що горизонтальна самоорганізація – це те, що діє поза межами бульбашок різних соціальних статусів і поза регіональними відмінностями. Ми гуртуємось, самоорганізовуємось і адаптуємось – і не лише перед лицем загрози, але й у відносно мирні часи:

“Це те, що об’єднує країну. І це те, що ми візьмемо на довшу перспективу. Це те, що можна продати світу, це те, що говорить: з нами можна мати справу, ми можемо дати собі раду.” – підсумував він.

На інших двох панелях говорили про роль ветеранських рухів в реабілітації військових, виклики для реабілітації на локальному рівні, функції приватних і державних реабілітаційних центрів та психосоціальну підтримку населення.

Серед учасників були Оксана Коляда, керівниця проєктів ГО «Простір можливостей», координаторка Коаліції ветеранських просторів, яку підтримує наш Фонд від моменту створення. А також Ксенія Возніцина (директорка Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України), Масі Наєм (співзасновник правозахисного центру для військових «Принцип») та інші.

Більше про кожну панель можна прочитати на сторінці Форуму у ФБ, або на сайті Теплого міста.

Фото: Тепле місто

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: