Чому громади не співпрацюють? – відбулась презентація щодо співпраці між ОТГ

4 вересня у Києві, у конференц-залі Парк-Готелю «Голосієво» пройшла презентація дослідження «Співробітництво громад: нові можливості для освіти та медицини». Дослідження містить аналіз практики укладання договорів співробітництва між територіальними громадами України, а також рекомендації щодо того, яким чином зробити таку співпрацю більш поширеною.

Дослідження було проведене аналітиками Асоціації сприяння самоорганізації населення та Фундації імені Григорія Яхимовича за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

За словами керівника програми «Демократична практика» Олексія Орловського, тематика дослідження лежить на перетині трьох реформ, якими давно займається Фонд.

«В найближчому майбутньому нас чекає активізація процесу децентралізації в Україні, адже Президент дав доручення завершити децентралізацію та об’єднання громад вже у 2020 році. Тому я сподіваюся, що за результатами сьогоднішнього заходу ми зможемо вийти з конкретними пропозиціями не тільки для профільного міністерства, але й для інших органів державної влади, і ці рекомендації допоможуть завершити децентралізацію швидко і якісно», – сказав під час вступного слова Олексій Орловський.

Як пояснили автори дослідження Марія Дзюпин та Олексій Колесников, потенціал механізму міжмуніципального співробітництва у сферах освіти та охорони здоров’я в Україні поки використовується слабо. Практики співробітництва в цих галузях не є поширеними, майже у половині регіонів вони взагалі відсутні. Ті ж громади, які співпрацюють, віддають перевагу більш простим формам співробітництва.

Ключові причини для такого стану речей:

· низька поінформованість керівників громад про можливості міжмуніципального співробітництва та їх страх перед новим досвідом;

· зосередженість на питаннях об’єднання та подальшої розбудови апарату управління та інфраструктури в ОТГ;

· високий рівень недовіри поміж громадами та загалом невміння домовлятися і співпрацювати

· брак та недостатня дієвість існуючих механізмів стимулювання співробітництва як із боку держави, так і на регіональному рівні.

Так хоча на рівні нормативно-правових актів відсутні серйозні бар’єри для організації співробітництва, проте корегування деяких положень законодавства допоможе створити сприятливіші умови.

Автори дослідження пропонують ряд новацій, які можуть інтенсифікувати співпрацю громад між собою:

· Розробити правовий механізм приєднання до вже укладених договорів;

· Розробити порядок надання і використання освітньої та медичної субвенцій у рамках співробітництва громад;

· Розробити чіткий механізм передачі об’єктів права державної власності суб’єктам муніципального співробітництва;

· Розробити спеціальні методичні рекомендації та форми примірних договорів для освіти та медицини. Повний текст дослідження доступний за посиланням http://cooperation.acsa.com.ua/

Дослідження здійснене на основі аналізу законопроектів та підзаконних актів, договорів та практик співробітництва територіальних громад в Україні, експертного опитування 23 експертів, опитуванні представників 12 громад, що мають досвід співробтництва, а також аналізі досвіду Польщі, Словаччини та Норвегії у цій сфері

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: