Чи здатна громадськість здолати корупцію?

Протягом 2014 р. українці боролися одразу із двома ворогами – зовнішнім агресором та корупцією у середині країни. Провідна міжнародна організація Transparency International у своєму Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index) відзначила лише незначне покращення позицій України у порівнянні з 2013 роком.

Протягом 2014 р. українці боролися одразу із двома ворогами – зовнішнім агресором та корупцією у середині країни. Провідна міжнародна організація Transparency International у своєму Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index) відзначила лише незначне покращення позицій України у порівнянні з 2013 роком. Україна зайняла 142 місце із 175 позицій та залишається на одному рівні із Угандою та Коморськими островами однією з найбільш корумпованих країн світу.

В Україні не бракує законодавчих та підзаконних документів у яких декларується самовіддана боротьба із корупцією, однак бракує реальних і результативних дій. Наприклад, з листопада 2011 року в Україні діє Державна програма щодо запобігання і протидії корупції на 2011-2015 рр. (була розроблена Мін’юстом та затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 1240 від 28 листопада 2011 року). Вона була прийнята урядом на виконання Національної антикорупційної стратегії, затвердженої Указом Президента України у 2011 році.

У 2011 р. антикорупційна держпрограма розроблювалася й приймалася без обговорення з громадськістю. У 2013 р. Transparency International Україна у партнерстві з іншими громадськими організаціями провели громадський моніторинг виконання Державної програми щодо запобігання і протидії корупції на 2011-2015 рр. Результати громадського моніторингу суттєво відрізнялися від оприлюдненого Міністерством юстиції України чергового щорічного звіту про результати проведення органами влади заходів щодо запобігання та протидії корупції в 2012 році. На відміну від громадськості чиновники відзвітували про успіхи в реалізації державної антикорупційної програми, позначивши більшість заходів як виконані чи такі, що виконуються на постійній основі. Відповідно до звіту громадськості було зафіксовано значні відмінності між заходами програми та звітом про її виконання.

Було встановлено, що бездіяльність і гальмування з боку урядовців призвели до фактичного зриву антикорупційної держпрограми.  Середній бал успішності реалізації зазначеної держпрограми склав лише 2,7 бали з 5 можливих. Зі 120 заходів держпрограми фінансувалося лише 8. Більшість заходів, на які передбачено понад 95% бюджетного фінансування, взагалі не стосувалися боротьби з корупцією. Програма містить цілу низку помилок і текстових описок, передбачені в ній індикатори прогресу є неузгодженими зі  змістом визначених заходів.

Для проведення громадського моніторингу на регіональному рівні, зокрема у Дніпропетровській області, ДОГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики», розпочато підготовку експертів для проведення громадської оцінки регіональної програми запобігання та протидії корупції у Дніпропетровській області на 2013 – 2015 роки, затвердженої Дніпропетровською обласною радою.

26-27 січня 2015 р. відбувся перший тренінг для 30 представників аналітичних центрів, інститутів громадянського суспільства, бізнес-асоціацій, членів консультативно-дорадчих органів, утворених при органах влади (громадські ради, громадські експертні ради), депутатів місцевих рад (обласної, районних, міських та районних у містах рад), журналістів, студентв ВНЗ з м. Дніпропетровська. Метою даного тренінгу є підвищення спроможність учасників тренінгу з організації та проведення громадської антикорупційної експертизи з урахуванням Національної антикорупційної стратегії на 2014 – 2017 роки та новел антикорупційного законодавства.

Програма підготовки експертів передбачає цикл з трьох тренінгів, що дозволить підготовити та сформувати групу громадських експертів для аналізу та удосконалення Програми запобігання та протидії корупції у Дніпропетровській області на 2013 – 2015 роки, а також взяти активну участь і підготовці проекту регіональної та місцевої програм запобігання та протидії корупції у Дніпропетровській області на наступний період.

Підготовка експертів стала можливою завдяки підтримки Міжнародним фондом «Відродження» проекту «Громадська оцінка місцевої антикорупційної програми, ініціювання її удосконалення та запровадження громадської антикорупційної експертизи».

Контактна особа:Андреєв Олексій, (066) 77-66-456, dcecrp@i.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: