Чи можна переглянути генплани міст у приміщеннях міськрад?

Близько 70 з 460 міських рад України запевняють, що з генеральним планом їхнього міста можна вільно ознайомитися, відвідавши приміщення міської ради

Близько 70 з 460 міських рад України запевняють, що з генеральним планом їхнього міста можна вільно ознайомитися, відвідавши приміщення міської ради. Таку інформацію було отримано під час моніторингу доступності генпланів міст, який здійснює Східноукраїнський центр громадських ініціатив разом із партнерами в кожній області за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Перевірити достовірність цих тверджень вирішили громадські активісти в різних областях.

З наміром ознайомитися з генпланом Глухова (Сумська область) до міської ради завітав журналіст радіо “Домівка” Микола Мирний. Попри обіцянки міського голови представити документ на першу вимогу, журналіст отримати його не зміг. Заступниця головного архітектора міста повідомила, що не може надати генплан, оскільки головний архітектор поїхав у відпустку, а ключі від приміщення, де зберігається документ, забрав із собою.

“Ненадання генплану є прямим порушенням законів “Про доступ до публічної інформації” та “Про регулювання містобудівної діяльності”. Чиновники буквально ігнорують законодавство. Але зупинятися я не збираюся, спробую отримати документ в інший законний спосіб”, – наголосив Микола Мирний.

Щоб отримати генплан Вінниці в міській раді, представникам ГО “Філософія серця” довелося написати спеціальну заяву. Відповіді на неї чекали місяць. У результаті побачити вдалося лише основне креслення генплану. Текстової частини, детальних планів територій чи опорного плану активістам не показали. “Обґрунтованої відповіді на питання, чому міськрада приховує більшу частину матеріалів генплану, ми так і не отримали. Єдиним поясненням були відписки про гриф “ДСК”, – розповіла Юлія Грига, голова правління ГО “Філософія серця”.

Побачити Генплан столиці спробувала представниця Центру громадянських свобод Ганна Рожкова та журналістка Інтернет-порталу “Громадський простір” Ольга Івкіна. У Київській міськадміністрації чинний генплан показати відмовилися, натомість запропонували ознайомитися з проектом нового генплану. У “Київпроекті” показали декілька карт нинішнього генплану та порадили відвідати Державний департамент архітектури й містобудування КМДА. У департаменті надали брошуру генплану й карти масштабом 1:15. Щодо текстової частини посадовці заявили, що документ є об‘єктом авторського права, і запропонували знову звернутися до інституту розробника – “Київгенплану”.

“Складно говорити про доступність основних містобудівних документів, якщо на момент проведення моніторингу громадянину навіть зайти до міської ради було майже неможливо. З незрозумілої причини КМДА перенаправляла нас до проектного інституту, хоч він є лише розробником генплану, а не офіційним розпорядником цієї публічної інформації. У результаті побачити невелику частину документа в міській раді вдалося лише через півроку після першого нашого візиту до КМДА”, – сказала Ганна Рожкова.

Як спробувати отримати доступ до генплану власного міста у приміщені міської ради

Контакти:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Аліна Бондар
099 932 36 73
bondar.alina21@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: