Чи доступна інформація про бюджети на сайтах міськрад?

Центр Політичних Студій та Аналітики презентував інтерактивні карти доступності бюджетної інформації на сайтах міських рад обласних центрів Західного, Центрального та Північного регіонів України

Центр Політичних Студій та Аналітики (ЦПСА) презентував інтерактивні карти доступності бюджетної інформації на сайтах міських рад обласних центрів Західного, Центрального та Північного регіонів України. Матеріали створено за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти перевіряли, чи є на сайтах окремі розділи про бюджет міста, звіти про виконання бюджету за останні три роки, додатки й пояснювальні записки до них. Оприлюднення цих документів передбачає Бюджетний кодекс.

“Ми також узагальнили основні проблеми відкритості бюджетної інформації та напрацювали пропозиції органам місцевого самоврядування та місцевої влади щодо їх виправлення. Зокрема, йдеться про створення розділу “Бюджет міста” на Інтернет-порталах міських рад, структуризацію даних, публікацію супровідних аналітичних матеріалів, які б дозволили аналізувати зміну пріоритетів фінансування відповідною міською радою”, – розповіла Ольга Будник, заступник директора ЦПСА.

Експерти Центру презентували проекти громадського бюджету пілотних регіонів (Дніпропетровська й Одеси). Вони рекомендують іншим місцевим органам влади перейняти цю практику.

Громадський бюджет – інфографіка (діаграми та схеми) з інформацією про доходи й витрати з міського бюджету. Це дає змогу зрозуміти пріоритетні для міста напрями витрат.

“Громадський бюджет має бути написано простою мовою, щоб із ним міг працювати нефахівець. І тоді пересічний громадянин сам зробить висновки про ефективність використання публічних коштів. Люди не можуть відчути великих цифр, не можуть зрозуміти, чому на школу виділено ту чи іншу суму грошей і багато це чи мало. У громадському бюджеті ми вирішили подати витрати в перерахунку на одного отримувача послуг”, – розповів Володимир Тарнай, експерт ЦПСА.

Фахівці пропонують створити спеціальне програмне забезпечення для формування громадського бюджету, щоб через введення окремих показників інформація автоматично виводилася в доступній і зрозумілій формі.

Зі свого боку, Олексій Орловський, директор програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, зазначив: “Для нас питання прозорості бюджетів різних рівнів, процеси формування бюджетів, використання коштів, зокрема через тендерні процедури, є пріоритетними. Це зрозуміло, оскільки сьогодні з цими сферами пов’язано вияви корупції, конфлікту інтересів”.

Громадський бюджет Одеси

Громадський бюджет Дніпропетровська

Огляд доступності бюджетної інформації на сайтах міських рад (Центр і Північ)

Огляд доступності бюджетної інформації на сайтах міських рад (Захід)

Контакти:
Центр Політичних Студій та Аналітики
067 506 81 62
office@cpsa.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: