Чернігівські чорнобильці борються за свої права

На порталі "Правовий простір" опубліковано статтю Ольги Жукової про боротьбу мешканців Чернігівщини, що постраждали від аварії на ЧАЕС, за свої права

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Ольги Жукової про боротьбу мешканців Чернігівщини, що постраждали від аварії на ЧАЕС, за свої права. Допомогу чорнобильцям надає Центр правової інформації та консультацій у Чернігові, роботу якого координує Чернігівський громадський комітет захисту прав людини за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Чернігівські чорнобильці борються за свої права
Ольга Жукова

Чернігівські інваліди Чорнобиля, хворі на рак щитоподібної залози, продовжують боротися за свої права. Допомагають їм юристи Центру правової інформації та консультацій Чернігівського громадського комітету захисту прав людин.

Чорнобильська трагедія торкнулася практично кожного жителя України. Хтось втратив майно та малу батьківщину, хтось здоров’я, а дехто втратив найдорожче – рідних людей. Чернігівська область є однією з найбільш постраждалих від наслідків цієї катастрофи. Більше двохсот населених пунктів віднесено до радіоактивно забруднених. Певна частина жителів області – це інваліди Чорнобиля, які в дитячому віці не з власної вини, а внаслідок аварії на ЧАЕС, отримали опромінення щитоподібної залози радіаційним йодом.

Ще у 1994 році Згідно з наказом Мінчорнобиля України їх було віднесено до категорії «потерпілих» від наслідків Чорнобильської катастрофи. А після досягнення повноліття вони захворіли на рак щитоподібної залози та отримали статус «постраждалих». З отриманням такого статусу держава гарантувала їм певні пільги та виплату пенсій по інвалідності.

Однак в 2010 році позиція держави дещо змінилася і управлінням та департаментам, підпорядкованим Міністерству соціальної політики України, була надана вказівка – шукати спосіб економії коштів. «Економити» вирішили на чорнобильцях.

У грудні 2010 року Головне управління праці та соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації надіслало листи Чернігівському обласному центру радіаційного захисту та оздоровлення населення та в Обласний центр медико-соціальної експертизи. У них посадовці просили головних лікарів закладів скасувати свої попередні експертні висновки про наявність причинного зв’язку між захворюваннями та впливом аварії на ЧАЕС. А також змінити групи інвалідності з таких, що «пов’язані із впливом аварії на ЧАЕС» на «загальне захворювання». Таке «прохання» торкнулось понад 70 мешканців Чернігівської області. Керівники медичних комісій без огляду хворих та вивчення медичних справ, взялися виконувати вказівку.

З січня 2011 по травень 2012 ці комісії на своїх засіданнях, не маючи законних підстав, скасовували свої попередні рішення i направляли їх до пенсійного фонду. А Управління Пенсійного фонду України у Чернігівської області та його місцеві підрозділи перестали виплачувати пенсії для даної категорії громадян в повному обсязі, а обласне управління соцзахисту позбавили людей пільг. А згодом незаконно вилучили у 70 громадян посвідчення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.

Чорнобильці почали захищатися. Адже втрачене не з їх вини здоров’я не повернеш, а гроші на лікування потрібні постійно. У пошуках справедливості вони зверталися до керівництва країни, галузевих міністрів, правозахисників. Зокрема, до Центру правової інформації та консультацій Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.

Юристи Центру допомогли чорнобильцям підготувати позови в суди та супроводжували ці справи. Міністерство охорони здоров’я України та різні судові інстанції визнали дії чернігівських обласних чиновників незаконними. Їх висновок однозначний: хвороба та групи інвалідності цих громадян напряму пов’язані із впливом аварії на ЧАЕС. Відтак вони мають законне право на пільги, передбачені ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення судів ухвалено на користь чорнобильців. Однак ми не можемо говорити про позитивне завершення справ. За словами юриста Центру правової інформації та консультацій Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Ігоря Ушкевича, незважаючи на всі рішення судів, місцеві чиновники досі не квапляться їх виконувати. Чорнобильцям поки що не повернули ані посвідчення, ані вкладки до них, не відновили пільги. Щоб домогтися остаточного вирішення проблеми, чорнобильці та правозахисники мають намір продовжувати боротися в усіх інстанціях. Крім того, притягнути до відповідальності недбайливих чиновників, з вини яких ситуація й утворилася. Адже подібної колізії в таких масштабах не виникло у жодній іншій області України, крім Чернігівської.

Контакти:
Чернігівський громадський комітет захисту прав людини
(0462) 625 381
info@protection.org.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: