Через переривання ЗПТ в СІЗО помер затриманий

25-річний пацієнт замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) Сергій Демко помер у київському СІЗО в ніч із 25 на 26 березня з діагнозом “гостра серцева недостатність”, при цьому належного розслідування смерті досі не проведено

25-річний пацієнт замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) Сергій Демко помер у київському СІЗО в ніч із 25 на 26 березня з діагнозом “гостра серцева недостатність”, при цьому належного розслідування смерті досі не проведено. Про це 11 червня в Києві розповіли представники Харківської правозахисної групи, яка провела прес-брифінг за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження” та Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Мати Сергія Міла Демко розповіла, що одразу після затримання вона повідомила правоохоронців, що її син є пацієнтом ЗПТ і йому слід надати метадон. Але ніякого обстеження й лікування не було. Адміністрація пояснила це відсутністю коштів.

Правозахисники наголошують, що для досягнення лікувального ефекту ЗПТ слід надавати безперервно. Переривання лікування призводить до абстинентного синдрому, що за міжнародними стандартами розцінюють як тортури та жорстоке поводження.

Учасники прес-брифінгу нагадали: для того, щоб ЗПТ працювало в місцях позбавлення волі, 22 жовтня 2012 року було ухвалено спільний наказ МОЗ, МВС, Мін’юсту й Держслужби з контролю за наркотиками “Про затвердження Порядку взаємодії установ охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної терапії”, який три роки лобіювали громадські організації. Правозахисники наголошують, що виконання цього наказу має запобігати трагедіям.

Юрист Харківської правозахисної групи Айгуль Муканова відзначила, що після прийняття наказу смерть Сергія стала порушенням не тільки міжнародних норм, а й законодавства України. За її словами, правозахисники домагатимуться належного розслідування смерті Сергія та притягнення винних до відповідальності.

Зі справою будуть працювати юристи Всеукраїнської мережі правової допомоги, діяльність якої координує Харківська правозахисна група. Мережа захищає порушені права людей, які живуть із ВІЛ або страждають від наркозалежності. За 5 місяців 2013 року було отримано 878 заяв про порушені права, з них 167 стосувалися відмови в доступі до медичної допомоги, 147 – порушень правоохоронних органів.

Юрій Бєлоусов, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, зауважив: “У державі досі існують стійкі стереотипи ставлення до наркозалежних не як до хворих людей, яким необхідне спеціальне лікування й соціальна допомога, а як до злочинців. При отриманні медичної допомоги люди з наркотичною залежністю часто стикаються з дискримінацією, відмовою в наданні медичної допомоги ,зневажливим і принизливим ставленням. З приводу смерті в київському слідчому ізоляторі Сергія Демка в межах відкритого провадження спрямовано запити задля отримання копії протокольної частини розтину трупу й копії акту судово-медичного дослідження трупа з остаточною інформацією про причину смерті”.

Контакти:
Харківська правозахисна група
Олена Карась
091 922 97 55
olenakaras@gmail.com

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: