Бюджетні втрати від податкових пільг за минулий рік зросли на 60%

Мережа підтримки реформ розпочала проект “Поширення європейських принципів у сфері державної допомоги та державних закупівель”

Мережа підтримки реформ розпочала проект “Поширення європейських принципів у сферах державної підтримки бізнесу та закупівель”. Проект підтримує Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”.

Лабораторія законодавчих ініціатив спільно з регіональними партнерами (Донецьк, Луцьк, Чернігів) проведе моніторинг надання державної допомоги в різних формах, проаналізує ключові положення законодавства України та буде взаємодіяти з зацікавленими сторонами на політичному й урядовому рівнях для впровадження принципів державної допомоги, закріплених у відповідних правилах Європейського Союзу. Це стане практичним кроком на шляху виконання зобов’язань, які містяться у парафованій Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Уже на початковій стадії проекту завдяки направленню запитів на одержання публічної інформації виявлено декілька суспільно значущих фактів. Зокрема, втрати державного бюджету від надання податкових пільг 2011 року склали 58,8 млрд. гривень. Це близько половини суми виплат по боргах, які уряду слід здійснити у 2012 році.

Також експерти відзначають стрімке зростання бюджетних втрат за податковими пільгами: за минулий рік вони збільшились майже на 60%. Це дає підстави стверджувати, що пільги в оподаткуванні є певним чинником дестабілізації для державних фінансів. Основними “пільговиками” є сільське господарство та харчова промисловість, транспорт і торгівля транспортними засобами, інші види торгівлі. Майже мільярд бюджет утратив на операціях із нерухомістю й операціях фінансового посередництва.

Президентська Програма економічних реформ на 2010-2014 роки передбачає прийняття закону про державну допомогу підприємствам реального сектору економіки на основі стандартів ЄС, який має обмежити негативний вплив державних субсидій на конкуренцію та стабільність державного бюджету. Відповідний законопроект потрібно було розробити ще в жовтні минулого року, однак указом Президента №198 від 15 березня 2012 року термін внесення законопроекту до парламенту продовжено до серпня 2012 року.

За словами експертів, з огляду на парламентську передвиборчу кампанію ймовірність оперативного розгляду й ухвалення цього законопроекту в поточному році є досить низькою. На їхню думку, початку “стабілізації” державних фінансів за правилами ЄС можна буде очікувати ближче до кінця терміну дії Програми економічних реформ.

Лабораторія законодавчих ініціатив
Денис Черніков
Chernikov@laboratory.kiev.ua

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: