Будувати мости і добросусідство всередині країни: як працює проєкт Re:Open Ukraine

На території України проживає багато різних етнічних груп. Посилення міжетнічного діалогу є важливою складовою для зміцнення добросусідських відносин у Центральній Європі. Це сприяє не лише внутрішній стабільності країни, але й покращує співпрацю з сусідніми державами, де також існує різноманіття національних спільнот. 

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження» Інститут Центральноєвропейської Стратегії створив ініціативу Re:Open Ukraine, покликану активізувати міжетнічний діалог, висвітлити питання національних меншин в Україні та їхнього значення для державотворення. Цей проєкт також сприяє європейській та євроатнлантичній інтеграції України.

«Перевідкрити та пояснити Україну для неї, та для її західних сусідів», – головна мета проєкту.

Географія проєкту Re:Open Ukraine охоплює Одеську, Чернівецьку та Закарпатську області. У рамках проєкту відбувається співпраця з національними спільнотами, органами місцевого самоврядування та локальними лідерами. Саме ці три регіони, попри власну унікальність, мають структурні подібності, а відтак – схожі проблеми, виклики й можливості для розвитку.

Через мовну та подекуди політичну специфіку ці регіони є вразливими до російських інформаційних спецоперацій, які мають на меті спровокувати конфлікти, ворожнечу, хаос і послабити вплив влади. Це ускладнює євроінтеграцію України і дає ворогу підстави для поширення міфів про «фашистський режим» чи Україну як неспроможну державу. Як прикордонні регіони, вони є «містками» з сусідніми державами та ЄС загалом. Саме тут можна впровадити позитивні практики діалогу.

«Етнічні спільноти України, такі як угорці, румуни, словаки та болгари, мають стійкі зв’язки з сусідніми державами, що впливають на процес євроінтеграції країни. А Одещина, Буковина та Закарпаття є ключовими для співпраці України з сусідніми країнами. В умовах війни тут можна швидко реалізувати інфраструктурні проєкти, такі як будівництво пропускних пунктів, залізниць, доріг та логістичних центрів», – говорить Андрій Любка, співзасновник Інституту Центральноєвропейської Стратегії, головний редактор проєкту Re:Open Ukraine. 

Андрій Любка

Команда проєкту пояснює унікальність Re:Open Ukraine тим, що  він реалізовується на трьох рівнях – регіональному (три області), всеукраїнському (поширення успішних історій та діалог між нацспільнотами і владою для змін у законах) та міждержавному (співпраця між прикордонними регіонами, Україною та країнами ЄС). 

Проєкт реалізується як публічно, так і непублічно. У публічній площині команда організовує зустрічі і дискусії за участі представників нацспільнот, експертів, місцевої влади, громадських діячів та волонтерів, команда проєкту створює експлейнери для спростування ворожої пропаганди та статті про життя нацспільнот.

До непублічних активностей належать: 

  • Аналіз експертами проєкту законодавства сусідніх країн щодо прав нацспільнот, порівняння з українськими законами і рекомендаціями ЄС та надання пропозицій щодо змін;
  • Проведення закритих зустрічей з ключовими особами, що впливають на діалог України з сусідами (Словаччина, Румунія, Угорщина) для зниження емоційності дискусій і вирішення питань.

Інформаційний фокус проєкту Re:Open Ukraine спрямований на висвітлення діяльності нацспільнот України, створення їх позитивного образу в суспільстві та популяризацію історій успіху. Наприклад, команда проєкту показує представників нацспільнот у ЗСУ, волонтерів, що залучають допомогу з-за кордону, та активістів, які впроваджують місцеві ініціативи для захисту прав нацменшин. Ці історії сприяють поширенню успішних практик на інші регіони, створюючи взаєморозуміння між культурами.

«У довгострокових наслідках проєкт дозволить створити міцне партнерство з нацспільнотами, які часто мають недовіру до центральної влади. Це допоможе налагодити співпрацю між нацспільнотами та державою, що в результаті пришвидшить процес євроінтеграції України», – зазначає Андрій Любка.

***

Матеріали, створені в рамках проєкту на сайті видання InfoPost.Media:

  1. «У нас з Румунією більше спільного, аніж різного. Але ми надто мало знаємо одне про одного» (infopost.media)
  2. «Я жалкувала, що пізно народилась і не встигла стати піонеркою-героїнею» (infopost.media)
  3. Закарпатець на східному фронті: моє прикордоння інше (infopost.media)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: