Боротьба з корупцією не буде ефективною без залучення громадськості

У Києві відбувся круглий стіл “Інструменти протидії корупції в Україні: практичний досвід організацій громадянського суспільства”

9 грудня в Києві відбувся круглий стіл “Інструменти протидії корупції в Україні: практичний досвід організацій громадянського суспільства”. Захід провело Творче об’єднання “ТОРО” (контактна група в Україні міжнародної організації “Transparency International”) за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”, Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні та UNITER.

Україна вже півроку живе за новим законом “Про засади запобігання та протидії корупції” та має Національну антикорупційну стратегію на 2011-2015 роки, але представники українських громадських організацій стверджують, що законодавство не працює. За їхніми словами, влада постійно декларує співпрацю з громадськістю, проте на практиці все відбувається навпаки. Підтвердженням цього є ухвалення Програми запобігання та протидії корупції в Україні на 2011-2015 роки, яку розробляли фактично таємно, без залучення інститутів громадянського суспільства.

Іван Пресняков (Український інститут публічної політики) зауважив, що розробка Національної антикорупційної стратегії була далекою від досконалості: вона відбувалася в умовах жорсткої конкуренції між Урядовим уповноваженим із антикорупційної політики та Національним антикорупційним комітетом, що боролися за авторство стратегії, при цьому зацікавлені громадські організації було мінімально залучено до розробки документу. “Сама стратегія виявилася надто формальним документом, адже головний зміст політики зосереджено в нещодавно прийнятій Державній програмі щодо запобігання та протидії корупції, яка розроблялася органами влади цілком кулуарно та в ситуації цейтноту”, – сказав експерт.

Денис Ковриженко, директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив, переконаний, що нова Програма запобігання та протидії корупції в Україні на 2011-2015 роки – ніщо інше, як спроба імітувати боротьбу з корупцією. За його словами, програма не передбачає антикорупційних реформ у багатьох важливих секторах і інституціях, а заходи сформульовано розмито. Найбільш важливі реформи – у сфері митної та податкової справи – перенесено на 2014-2015 роки, хоча починати їх треба було б уже зараз. За словами експерта, фінансування, яке закладено, піде не на боротьбу з корупцією, а на запровадження системи електронного обігу медичних карток, на яке передбачено спрямувати 90% (понад 800 мільйонів гривень) усього 5-річного фінансування Програми.

На думку Олексія Хмари, президента Творчого об’єднання “ТОРО”, єдиний плюс нової Програми – це запровадження електронного документообігу в органах державної влади, проте сума, яку передбачено на реалізацію цього пункту, доволі мізерна – 6 мільйонів гривень.

З огляду на це інститути громадянського суспільства запропонували дієвий інструмент протидії корупції. Ідеться про Громадську антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів, можливість якої передбачає постанова Кабміну №996 від 03.11.2010 р. та закон “Про засади запобігання та протидії корупції в Україні”.

Як зазначила Тетяна Яцків, виконавчий директор Інституту правничих реформ та успішних стратегій розвитку, ніхто не знав, як цей інструмент використовувати на практиці. Творче об’єднання “ТОРО” та його партнери підготували методичні рекомендації з застосування громадської антикорупційної експертизи, провели навчальні заходи. Було підготовано перших 50 представників НУО, які можуть на практиці застосовувати цей інструмент.

Наступними кроками взаємодії громадськості та влади, на думку Тетяни Яцків, мають бути: “включення” громадських рад і зацікавленої громадськості у процес нормотворчості всередині органів влади, вчасний доступ до нормативно-правових актів, створення мереж, особливо на місцевому рівні, для поширення знань про експертизу; навчання не тільки представників НУО, але й органів влади; формування успішних практик і прикладів; застосування простої та зрозумілої методики виявлення корупційних чинників.

Успішним досвідом громадської антикорупційної експертизи поділилися представники НУО з різних регіонів України. Зокрема, Олена Мірхайдарова, голова Компаніївської громадської організації “Взаємодія” (Кіровоградська область), розповіла про антикорупційну громадську експертизу проекту районної цільової програми на 2011-2015 роки “Шкільна парта”. “Ми побачили кілька корупціогенних чинників, а саме: інформаційну закритість, відсутність конкурсних (аукціонних) процедур під час закупівлі шкільних парт”, – зазначила вона. Компаніївська райрада прислухалася до рекомендацій громадської організації та внесла до програми три з чотирьох запропонованих доповнень.

ГО “Філософія серця” (Вінниця) провела моніторинг виконання антикорупційного компоненту обласної програми “Про єдину комплексну програму Вінницької області на 2010-2014 роки”. Було з’ясовано, що з 19 пунктів програми частково виконано лише 7, про решту просто забули. “Ми подали 13 інформаційних запитів в органи влади та до правоохоронних органів, щоб дізнатися, як виконується антикорупційний розділ програми”, – розповіла представниця організації Ольга Брига. З’ясувалося, що простіше написати нову програму, заклавши реальне фінансування, ніж намагатися реанімувати пункти старої. За результатами громадського моніторингу було створено депутатську робочу групу, до якої також увійшли громадські організації. За основу нової програми було взято 14 пропозицій від організації “Філософія серця”, розроблених із залученням зовнішніх експертів.

Досвід протидії корупції у Черкасах представила Вероніка Усманова, яка ініціювала створення Інтерактивного антикорупційного театру. “Інтерактивний театр – це не лише дійство на сцені, а й активне залучення студентів до обговорення проблеми й участі в рольових іграх. Студенти – це та частина суспільства, яка здатна змінити ситуацію”, – сказала вона.

Василь Зайцев, представник Творчого об’єднання “ТОРО”, презентував спеціалізований антикорупційний сайт www.anticorruption.in.ua – ще один дієвий інструмент і порадник у сфері боротьби з корупцією.

Під час заходу було оприлюднено відкрите звернення до Президента Віктора Януковича щодо порушень процедури ухвалення Державної антикорупційної програми. Збір підписів триває до 14 грудня.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що без тиску зацікавленої громадськості, без залучення незалежної експертизи, без громадського контролю антикорупційна державна політика не буде успішною.

Творче об’єднання “ТОРО”
(0522) 27 27 54
info@toro.org.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: