Більшість населення України й Росії виступає за дружні взаємини між незалежними державами

Більшість населення України й Росії хоче, щоб обидві держави були незалежними, але дружніми – з відкритими кордонами, без віз і митниць

Більшість населення України й Росії хоче, щоб обидві держави були незалежними, але дружніми – з відкритими кордонами, без віз і митниць (в Україні – 68%, у Росії – 59%). Про це свідчать результати опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Київський міжнародний інститут соціології за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, Європейського Союзу, програми “Matra” Посольства Нідерландів в Україні та Національного фонду підтримки демократії. Для порівняння наведено дані опитування, яке провела російська дослідницька організація “Левада-Центр”.

Об’єднання в єдину державу з Росією в Україні бажають 12% опитаних. За останні роки ця кількість зменшилася з 20% до 9%, але після Майдану зросла на 3%. Найбільше прихильників об’єднання з Росією на Сході (26%) й Півдні (19%), найменше – в Центрі (5%) та на Заході (1%). За областями найбільше прихильників об’єднання з Росією в АР Крим (41%), Донецькій (33%), Луганській (24%), Одеській (24%), Запорізькій (17%), Харківській (15%) областях, але й там переважає підтримка нинішнього статусу відносин із Росією – як двох незалежних дружніх держав.
 
Серед тих, хто підтримує вступ України до Митного союзу, більше прихильників об’єднання з Росією (26,5%), ніж серед тих, хто орієнтований на ЄС (1%), проте більшість хотіла б зберегти статус-кво (69%). Серед тих, хто негативно ставиться до Майдану, приєднатися до Росії бажають 21%.
 
З-поміж прихильників політичних партій найвищий відсоток охочих приєднати Україну до Росії серед виборців комуністів (35,5%), але й там більшість бачить Україну та Росію дружніми незалежними державами (63%). Серед виборців Партії регіонів обстоюють приєднання до Росії 28%. У Росії приєднання України хотіли б 16%.

Як і раніше, ставлення українців до Росії краще, ніж ставлення росіян до України. Порівняно з опитуванням, проведеним у травні 2013 року, кількість позитивно налаштованих до Росії українців дещо зменшилося (82% – у листопаді 2013 року, 78% – у лютому 2014-го). Частка українців, що негативно ставляться до Росії, натомість дещо збільшилася (10% – у листопаді, 13% – у лютому).
 
Як і раніше, найбільші частки позитивно налаштованих до Росії українців у Східному (92%, було 89%) та Південному регіонах (86%, було 90%), найменше їх у Західному регіоні (59%, було 70%). У Центральному регіоні позитивно ставляться до Росії 76% (у листопаді – 80%). Порівняно з листопадом збільшилася кількість позитивно налаштованих до Росії лише у Східному регіоні, на решті території України ставлення до Росії погіршилося.

У Росії кількість позитивно налаштованих до України зменшилася порівняно з листопадом з 69% до 66%. Кількість негативно налаштованих збільшилася за цей самий період з 22% до 26%.

Загальнонаціональне опитування в Україні було проведено з 8 по 18 лютого 2014 року. Методом інтерв’ю опитано 2032 респонденти, що мешкають в усіх областях (включно з Києвом) та у Криму за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. Статистична похибка даних не перевищує 2,2% (без урахування дизайн-ефекту).

“Левада-центр” проводив опитування за репрезентативною для Росії вибіркою з 21 до 25 лютого 2014 року. Опитано 1603 респонденти віком від 18 років у 130 населених пунктах 45 регіонів країни. Статистична похибка даних не перевищує 3,4%.

Повні результати опитування

Контакти:
Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва
(044) 581 33 17
dif@dif.org.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: