Більшість населення України не підтримує силового розгону Євромайдану

Опитування провів Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центр Разумкова

Переважна більшість населення України не підтримує застосування сили для розгону Євромайдану. Про це свідчать результати опитування, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центр Разумкова за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та програми “MATRA” Посольства Нідерландів в Україні.

На Заході України проти силового варіанту висловилися 96,4% респондентів (підтримують – 1,3%), у Центрі – 87,2% (підтримують 5,6%), на Півдні – 53,1% (підтримують 30,5%), на Сході – 63,1% (підтримують 26,6%).

Акції протесту Євромайданів загалом підтримують 50% населення, не підтримують – 42%. Проте це ставлення різне в різних регіонах України: переважно їх підтримують у Західному регіоні (підтримують – 80%, не підтримують – 7%) і Центральному (відповідно 63% і 28%), а переважно не підтримують на Півдні (підтримують – 20%, не підтримують – 71%) та на Сході (відповідно 30% і 65%). В акціях протесту на Євромайданах найактивніше брали участь жителі Західного регіону (26%), Центрального регіону (15%, у Києві – 39%) і значно менше – мешканці Півдня (5,5%) та Сходу (3%).
 
Вимоги протестувальників підтримують 45%, не підтримують 36% (решта не визначилися). Найбільше ці вимоги підтримують на Заході (89%) та в Центрі (62%), переважно не підтримують на Півдні (69%) та Сході (63%).
 
Акцій Антимайдану населення України переважно не підтримує (57% проти 27%). Виразно негативне ставлення до цих акцій на Заході (89% не підтримують, 3% підтримують) та в Центрі (75% не підтримують, 14% підтримують), переважно позитивне – на Півдні (підтримують 54%, не підтримують 22%) та Сході (підтримують 43%, не підтримують 38%). В акціях Антимайданів брали участь 0,6% респондентів на Заході й майже по 3% в Центрі, на Півдні та Сході.
 
Вимогу запровадити надзвичайний стан на території Києва підтримують 2% населення на Заході, 6% – у Центрі, 40% – на Півдні і 28% – на Сході. Запровадження надзвичайного стану на всій території України підтримують 0,5% опитаних на Заході, 4% – у Центрі, 11% – на Півдні і 17% – на Сході. Покарання організаторів і найактивніших учасників Євромайдану підтримують 2% респондентів на Заході, 8,5% – у Центрі, 45% – на Півдні і 38% – на Сході. Силове звільнення будівель, які займають учасники протесту, підтримують 2,5% на Заході, 7% – у Центрі, 43% – на Півдні і 34% – на Сході.
 
Населення різних регіонів солідарне в тому, що потрібні переговори влади й опозиції: з цим погоджуються 73% мешканців Заходу, 64% – Центру, 80% – Півдня і 78% – Сходу.
 
Жителі різних регіонів України дають різні пояснення тому, що правоохоронні органи заарештували багатьох учасників акцій і не заарештували жодного представника влади, причетного до побиття протестувальників. На думку мешканців Заходу (74%) та Центру (60%), причина в тому, що кримінальні справи використовують для боротьби з політичними опонентами. Серед мешканців Півдня (43%) натомість переважає думка, що учасники протесту порушували закон, а представники влади – ні. Позиції жителів Сходу з цього питання розділилися майже навпіл: 36% вважають, що винні учасники акцій, а 34% – що це розправа з політичними опонентами.
 
Більшість населення (55%) вважає, що правоохоронні органи більш жорстоко ставляться до опозиційних сил і більш м’яко – до провладних. Така думка переважає в усіх регіонах України. В однаковому ставленні переконані 24%.

У суспільстві переважає підтримка демократії як найбільш бажаного типу державного устрою для України (51%). Авторитарному типу устрою віддають перевагу 20,5%, а для 12% це не має значення. Водночас підтримка демократії різна в різних регіонах: найбільша – на Заході (77%), приблизно однакова – на Півдні (56%) і в Центрі (52%), істотно нижча на Сході (36%), причому в Донецькій, Луганській і Харківській областях підтримка демократичного й авторитарного режимів приблизно однакова, а Донецька область ще вирізняється підвищеною байдужістю (34%) до того, який тип режиму має бути.

45% населення готові терпіти певні матеріальні труднощі заради особистої свободи та гарантій дотримання всіх громадянських прав, а 25% готові поступитися часткою своїх прав і громадянських свобод в обмін на власний добробут. Найбільше тих, хто не згодний обміняти права на добробут, у Західному регіоні (55%), найменше – на Сході (40%).

Опитування було проведено з 20 по 24 грудня 2013 року. Опитано 2010 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Повні результати опитування

Контакти:
Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва
(044) 581 33 17
dif@dif.org.ua

***

Місія Міжнародного фонду “Відродження” – фінансово й організаційно сприяти становленню відкритого, демократичного суспільства в Україні шляхом підтримки значущих для його розвитку громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: