Безвізовий режим: що варто зробити Євросоюзу й Україні?

У Донецьку відбулася міжнародна конференція “Європейська перспектива України та візова політика країн ЄС: виклики й можливості”

Для інтенсифікації руху до безвізового режиму між Україною та Євросоюзом органи влади з обох боків мають здійснити низку кроків. Про це йдеться в резолюції міжнародної науково-практичної конференції “Європейська перспектива України та візова політика країн ЄС: виклики й можливості”, яка відбулася 15 листопада в Донецьку. Захід провела ГО “Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу” спільно з кафедрою політології Донецького національного університету (ДонНУ), Інформаційним центром ЄС у ДонНУ й Центром політичних досліджень за сприяння Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасники конференції вітають оновлену Угоду про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС, що набула чинності 1 липня 2013 року. Вона передбачає розширення переліку пільгових категорій громадян і полегшення умов видачі багаторазових і довгострокових віз для заявників із “позитивною” візовою історією.

У резолюції містилися також побажання консульським установам країн ЄС і рекомендації українському парламенту й уряду.

Рекомендації консульствам країн ЄС і Європейській Комісії:
· Країнам ЄС і Шенгенської зони пропонується видавати більше віз із терміном дії 3-5 років за умов попередніх візитів до країн ЄС. У разі відмови в наданні візи з терміном дії 1-5 років заявнику, що має документальні підстави для отримання таких віз, консульські службовці мають надати письмове обґрунтування
· Офіційну візову статистику ЄС має бути доповнено даними щодо кількості виданих багаторазових і довгострокових віз
· Пропонується скоротити й уніфікувати перелік додаткових документів, які вимагають консульства для підтвердження готовності повернутися до України (згідно зі ст. 4 Угоди про спрощення оформлення віз)
· Рекомендується надати заявникам право на вибір місця подання документів – до консульської установи чи візового центру (згідно з Візовим кодексом ЄС).

Рекомендації Верховній Раді та Кабінетові Міністрів України:
· внести зміни до закону “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” задля усунення невідповідностей між цим документом і Європейською конвенцією з захисту персональних даних та іншими нормативно-правовими актами, що захищають права особи від необґрунтованого втручання;
· завершити виконання критеріїв першої фази Плану дій із візової лібералізації (ПДВЛ), що стосуються протидії дискримінації (Блок 4 ПДВЛ) та боротьби з корупцією (Блок 3 ПДВЛ);
· широко залучати незалежних експертів до розробки відповідних законопроектів;
· провести інформаційну кампанію задля підвищення громадської підтримки реформ у межах Плану дій з візової лібералізації.

Контакти:
ГО “Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу”
(062) 305 02 59
disrpa@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: