Безпеку в місцевих громадах забезпечить відповідальна взаємодія поліції, самоврядування та населення

Вже збіг рік, як стартувала реформа МВС України. Проте люди на місцях переконані, що нова поліція мало чим відрізняється від старої міліції – хіба що гарною формою поліцейських – і продовжують не довіряти правоохоронній системі.

Вже збіг рік, як стартувала реформа МВС України. Проте люди на місцях переконані, що нова поліція мало чим відрізняється від старої міліції – хіба що гарною формою поліцейських і продовжують не довіряти правоохоронній системі.

Це засвідчують результати соціологічного дослідження, проведеного Експертним центром з прав людини (ЕЦПЛ) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

«В рамках програми «Права людини і правосуддя» фонд «Відродження» надав підтримку організованим представникам громадянського суспільства в десяти різних територіальних громадах, щоб виявити потреби мешканців в питаннях безпеки та правопорядку. Першою зацікавленість у такій співпраці з фондом виявила Вінниччина. На сесії облради там ухвалили місцеву програму та уклали меморандум із фондом», наголошує директор програми Роман Романов.

Фахівці ЕЦПЛ в межах проекту «Впровадження нових принципів правоохоронної діяльності, орієнтованої на потреби громади» провели на Вінниччині пілотне комплексне соціологічне дослідження, вивчаючи думки представників місцевої влади, професійних груп, поліції, а також мешканців мікрорайону Вишенька в обласному центрі та міста Бар.

У соцопитуванні взяли участь 710 вінничан, половина з яких – студенти, а також 432 респонденти міста Бар, більшість з яких – державні службовці середнього віку.

Результати дослідження показали, що, попри розбіжності у віці та роді занять, опитувані єдині в оцінці діяльності місцевої поліції, проблем з безпекою та шляхів налагодження взаємодії поліції і населення.

80% опитаних вінничан нічого не знають про роботу місцевої поліції і не прагнуть дізнатися. Лише 7% відстежують новини про діяльність поліції. 77%  не знають керівника місцевої поліції. 84% – нічого не чули про дільничного. При цьому 66% впевнені, що за останній рік в діяльності поліції нічого не змінилося.

Відзначили жителі Вінниці тільки появу молодих патрульних у новому форменому одязі на нових іноземних авто. 56% респондентів так і не змогли відповісти, чи задовольняє їх робота поліції. В її ефективності переконані тільки 5%. Рівень довіри до поліції також невисокий, люди не вірять у спроможність поліцейських ефективно проводити розслідування та боротися з сучасними загрозами громадській безпеці. І все ж вони прагнуть бути свідомими громадянами – 50% зізналися, що таки звернулися б до поліції, якби стали свідками правопорушення на території їхнього мікрорайону.

Серед основних проблем міста вони називають, зокрема, неосвітлені парки, що не патрулюються поліцією, нічні клуби та магазини, порушення громадського спокою біля житлових будинків у нічний час, велику кількість квартирних крадіжок, а також бродячих тварин.

«Результати опитування показали, що для людей питання безпеки набагато ширше, ніж передбачено функціями поліції. Наприклад, одним із головних джерел небезпеки громадяни назвали бродячих тварин. Це не питання поліції, це питання місцевої влади. А людей воно реально турбує. Тож сьогодні є перший досвід децентралізації: коли місцева влада отримала більше повноважень, а місцеві громади – нові можливості для розвитку, поліція повинна орієнтуватися на потреби громадян. Подібні дослідження, а не вказівки зверху – ось реальне керівництво до дії новій поліції», – зазначає керівник Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.

 Важливо також, аби люди усвідомлювали, що й вони відповідальні за власну безпеку. Показовими в цьому плані є дві цифри з дослідження. Так, переважна більшість мешканців мікрорайону Вишенька – 77% – вважає за необхідне допомагати поліцейським. Але ствердну відповідь на запитання, чи готові вони приділити частину свого вільного часу для спільного патрулювання  чи участі у діяльності громадських об’єднань з охорони громадського порядку, дали тільки 12%.

Попри всі негаразди 67% опитаних вінничан відчувають себе у безпеці. Називають Вінницю безпечною та комфортною для проживання і представники міської влади.

Майже дзеркальною є ситуація у районному містечку Бар. Але тут у першій трійці місцевих загроз – бродячі тварини, необлаштовані парки та закинуті будівлі. Серед нагальних проблем, які має вирішити поліція, мешканці Бара називають наркозлочинність, нетверезих водіїв, автокрадіїв, нелегальні  точки продажу алкоголю та ігрові автомати. Вони також наполягають на необхідності змін у роботі поліції.

«Основною для нас є можливість на основі дослідження визначити дієві заходи впливу на виявлені загрози як з боку поліції, так і місцевого самоврядування. І висновок тут: безпека в місцевих громадах це спільна відповідальність поліції, самоврядування та мешканців, що вимагає ефективної взаємодії», – резюмує директор програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Роман Романов.

Звіт Вінниця

Звіт Бар

Контакти: Марина Бондаренко, Міжнародний фонд “Відродження”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: