Безоплатні правові консультації доступні всім

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Тетяни Кулик про роботу Центру правової інформації та консультацій у Херсоні

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Тетяни Кулик про роботу Центру правової інформації та консультацій у Херсоні. Роботу Центру координує Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Безоплатні правові консультації доступні всім
Тетяна Кулик

Понад 16 років у центрі Херсону, працює непримітний кабінет, куди постійно йдуть люди. Тут безоплатно приймають і консультують юристи Центру правової інформації та консультацій та допомагають складати процесуальні документи спеціалісти Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я (ХОФМЗ).

– Інформацію про себе ми поширюємо різними способами: в Інтернеті, газеті “Вгору”, через партнерські організації, – розповідає керівник Центру та приймальні Фонду Наталя Козаренко (на фото). – Але відсотків 80 про нас дізнаються від знайомих, які вже побували на прийомі. Звертаються з різними проблемами – від неприємностей із сусідом зверху, який регулярно затоплює, до насильства в сім’ї. Останнім часом найчастіше просять допомогти розлучитися і стягнути аліменти і – з приводу захисту приватної власності.

Як виявилося, багато подружніх пар самостійно не можуть оформити розлучення, а на адвокатів грошей немає.

– Потрібно збирати документи, писати заяви, і люди плутаються, – продовжує Наталя Козаренко. – У суді висять зразки, але хто ніколи з цим не зустрічався, тим важко зорієнтуватися. Написати заяву може адвокат, але ціни на ці послуги так виросли, що це не всім по кишені – ціна одного позовної заяви до 500 грн.

До того ж, процедура розлучення рідко супроводжується тільки написанням документів. Так, до нас звернулася молода жінка. У неї на утриманні п’ятирічна дитина-інвалід дитинства. У малюка дуже рідкісне генетичне захворювання, яке передалося по генах від тата (статистика таких хворих 1 на 200 тисяч чоловік), він потребує довічного лікування. На сьогоднішній день хлопчикові життєво необхідний кисневий акумулятор, бо він задихається. Коштує цей прилад 6000 грн. Батько ж після народження сина відразу пішов з сім’ї, ні копійки грошей не дає, і нічим не допомагає.

– Жінці потрібна була допомога, – ділиться Наталя. – Було потрібно подати на розлучення і стягнути аліменти. А також писати клопотання на відстрочку стягнення держмита (243 грн). Наше законодавство передбачає, що якщо людина знаходиться у важкому матеріальному становищі, то можлива відстрочка, розстрочка і звільнення від сплати судового збору на розсуд суду. Справи про аліменти розглядаються безоплатно. Але написання цих трьох позовних заяв у адвоката могло коштувати 1500 грн. А жінка отримує всього 1000 грн. допомоги на себе і на дитину, і влаштуватися на роботу не може, за малюком потрібен постійний догляд.

У Центрі їй надали потрібну консультацію, а Юристи громадської приймальні написали всі позови. Крім того, правозахисники шукають можливість придбати кисневий апарат для хлопчика. Тому що нещасна мати поневірялася в усі двері до чиновників, медиків, відповідь одна – грошей на допомогу немає. В Україні є постанова Кабінету Міністрів про те, що допомога дітям-інвалідам надається за рахунок бюджету. Також у нас є Закон “Про безоплатну правову допомогу”, згідно з яким допомога передбачається як в кримінальних справах, так і цивільних. Але так як в державі немає грошей, по цивільних справах ця допомога не надається, припинена до 1 січня 2015 року. Тим не менш, херсонці можуть отримати безоплатну первинну правову допомогу в Центрі, вторинну в приймальні Фонду.

Друга проблема нашої держави – “ігри” з законами про нерухомість. Як розповідає Наталя Козаренко, свого часу держава дозволила працювати біржам нерухомості. Ті, використовуючи “дірочку” в законі, почали оформляти договори купівлі-продажу квартир і будинків. До 2004 року, поки діяв старий Цивільний кодекс, який вимагав нотаріальну реєстрацію лише будинків, а квартири, формально, можна було реєструвати через біржу, ділки “під шумок” реєстрували все. Вийшло, що держава на цих маніпуляціях втратила “скажені” гроші, бо держмито (їй не платили), а біржі отримали пристойний дохід. Два роки це тривало, потім держава категорично заборонило такі угоди, і визнало незаконними раніше оформлені договори. І виходить, що люди вдруге платять за одну і ту ж операцію: перший раз – біржі, а тепер мито у державну казну – приблизно 3000 грн. І, знову ж таки, права доводиться відстоювати в суді, а це – додаткові витрати.

– Близько року тому наші юристи допомагали багатодітній сім’ї узаконити право на будинок, – пояснює Наталя. – Житло вони купили через біржу, і на той момент, все начебто було законно: БТІ зареєструвало нерухомість. Пізніше наші чиновники вирішили, що це протизаконно, і скасували реєстрацію. Людям, щоб спокійно спати в своєму будинку, довелося звертатися до суду, доводити свої права на будинок, і коштувало це “задоволення” близько 3000 грн. А сім’я багатодітна, зайвих грошей немає, послуги адвоката – недосяжні, а папери, які вони писали самостійно, суд тричі “відфутболював”.

Після цього вони прийшли на прийом у Фонд, і юристи підготували документи, суд відбувся, будинок узаконили. І ось майже через рік ці люди привели в Центр свою знайому з такою ж проблемою: жінка в 1999 році купила будинок через Товарну біржу “Смарагд”, угоду зареєстровано в БТІ. А коли вирішила скласти заповіт, виявилося, що нотаріус відмовляється визнавати цей документ. І тепер потрібно йти в суд, щоб довести право на власний будинок. Юристи Фонду безкоштовно написали заяву, справу розглянули в суді. Правочин визнали законним.

Контакти:
Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я
(0552) 49 60 03
uapravokherson@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: