Безоплатна юридична допомога учасникам АТО

Юристи, які надають безоплатну правову допомогу, об’єднали зусилля, щоб максимально охопити усі області та забезпечити військових тією допомогою, якої вони, на жаль, не отримують від держави.

Юристи, які надають безоплатну правову допомогу, об’єднали зусилля, щоб максимально охопити усі області та забезпечити військових тією допомогою, якої вони, на жаль, не отримують від держави.

На початку квітня відбулось підписання Меморандуму між Всеукраїнською правозахисною організацією «Юридична сотня» та мережею Центрів правової інформації та консультацій, які безпосередньо задіяні у волонтерський рух допомоги військовим.

Щоб здійснити цей задум, організації домовились про спільні задачі. Зокрема, обмінюватись інформаційними матеріалами, надавати кваліфіковану безоплатну юридичну допомогу учасникам АТО, спільними зусиллями впливати на законодавців, щоб вони приймали потрібні закони, та усувати наявні прогалини.

Об’єднання ресурсів приносить результат

І на сьогодні вже є перші результати такої співпраці. Керівник Центру правової інформації та консультацій Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Ольга Настіна так коментує взаємодію з ГО «Юридична сотні»: «Наша взаємодія розпочалась ще наприкінці минулого року. Коли юристи «Юридичної сотні» за домовленістю з нами почали перенаправляти до нас на консультацію військових, які з Білої Церкви. І якщо у листопаді-грудні до нас зверталось дві-три особи на місяць, то тепер – до семи осіб на тиждень. І це взаємна відповідальність і для нас, Центрів правової інформації та консультацій, і для ГО «Юридична сотня». Адже за кожним зверненням доля людини і наша мета – максимально ефективно допомогти військовим. Тож з часом виникла ідея нашу усну домовленість перетворити на щось більше – на системну взаємодію. Навесні ми розробили та підписали Меморандум про співпрацю між ГО «Юридична сотня» та Центрами правової інформацій та консультацій, які працюють в проекті «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів».

Голова організації «Юридична сотня» Юлія Василенко зазначає: «Велика подяка від “Юридичної сотні” і наших військових всій команді мережі Центрів правової інформації та консультацій, а особливо Ользі Настіній та юристам у приймальнях в Чернігові, Херсоні, Білій Церкві! Дуже легко з ними спілкуватися та співпрацювати! Кожне наше звернення уважно сприймається й швидко, як сказали б в Одесі, “без второго слова”, тобто без додаткових пояснень та прохань надається безоплатна правова допомога нашим дорогим захисникам і членам їх сімей!»

Виграють у першу чергу військові

Ось лише один приклад співпраці організацій і допомоги одній українській родині військовослужбовця. На «гарячу лінію» ГО «Юридична сотня» звернулася дружина учасника АТО Ірина. У листопаді минулого року її чоловіка мобілізували. Ірина протягом життя страждає на захворювання очей, а невдовзі після мобілізації чоловіка її зір значно погіршився. У березні 2015 року їй встановили 1 групу інвалідності по зору. Жінка, яка лишилася сама з восьмилітньою донькою, не могла працювати і також потребувала догляду. Окрім мобілізованого чоловіка у Ірини не було нікого, хто б їй допоміг. Оскільки родина проживає в Київській області, то звернення було перенаправлено до Центру правової інформації та консультацій у Білій Церкві.

Юрист Марина Лисич проконсультувала жінку, допомогла зібрати пакет документів для звернення до командування військової частини Через деякий час чоловіка Ірини звільнили з військової служби для догляду за хворою дружиною.

І це лише одна життєва ситуацій, з якою допомогли впоратися юристи ГО «Юридична сотня» та мережі Центрів правової інформації та консультацій.

Потужні перспективи

Але не лише принцип географічного охоплення України є основним мотивом для співпраці. Дві потужні організації разом шукають партнерів і постійно працюють, щоб не лишати учасників АТО та солдат наодинці з правовими проблемами. Завдяки їх системній і професійній роботі вдасться підвищити рівень обізнаності військовослужбовців та правову культуру в суспільстві. Учасники АТО після повернення з війни швидше адаптуватимуться в суспільстві. Зможуть без проблем повернутися до цивільного життя: працевлаштуються, отримають соціальні гарантії, скористаються пільгами. І все це без перепон і юридичних проблем.

Робота у практично всіх регіонах країни дає можливість визначити системні проблеми, розробити шляхи їх вирішення. Успішна практика відпрацьована в одному регіоні, використовуватиметься в іншому. У майбутньому обидві сторони меморандуму працюватимуть над внесенням змін у закони, системно працюватимуть над видаленням так званих «білих плям» (законодавчих прогалин). Готуватимуть і підтримуватимуть спільні заяви, петиції, скарги.

Досвідчені партнери

Нагадаємо, ГО “Юридична Сотня” – це об’єднання юристів, адвокатів та волонтерів-правників, які з липня 2014 року надають юридичні консультації та забезпечує правовий супровід учасникам АТО на безоплатній основі. Метою організації є забезпечити кожного захисника України належним правовим захистом. Щодня на гарячу лінію Юридичної сотні надходять десятки дзвінків з усіх куточків України. Координатори гарячої лінії з’єднують учасника АТО з персональним юристом, який допоможе вирішити питання та стане точкою опори для бійця у майбутньому.

З свого боку юристи Центрів правової інформації та консультацій об’єднали зусилля і реалізують проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» у п’яти областях: Херсонській, Волинській,Харківській, Київській та Чернігівській. Головна його мета – допомогти максимальній кількості людей, які повертаються із зони антитерористичної операції і потребують юридичної допомоги.

Проект розрахований на півроку, однак цим терміном масштаби допомоги військовим не обмежуються: свою допомогу військовим організації розпочали ще у травні минулого року. Крім безпосередніх консультацій у юриста, можна отримати відповіді на правові питання на порталі «Правовий Простір». Зокрема, можна поставити питання в чаті та/або розділі «Отримати допомогу»/«Поставити питання юристу».

Актуальною є також зібрана на «Правовому Просторі» база консультацій юристів, де можна ознайомитися з прикладами звернень та запитів. Їх можна знайти у рубриці «Допомога військовим» та в розділі «Консультує юрист», які постійно оновлюються.

Мережевий проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» діє за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Контакти: Ольга Жукова, «Правовий простір»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: