Безоплатна правова допомога в Україні: міф чи реальність?

Забезпечити надання правової допомоги таким людям повинна держава, адже це є її соціальна функція. В Україні право на безоплатну правову допомогу гарантується Конституцією. Значить, безоплатна правова допомога – це реальність.

В нашому житті нерідко постають правові проблеми, вирішити які може тільки фаховий юрист: оформлення права власності, спадщини, складання договорів, питання податків та інші. Але оплатити послуги адвоката може далеко не кожен – за різними дослідженнями, в Україні за межею бідності перебуває більшість населення країни.

Забезпечити надання правової допомоги таким людям повинна держава, адже це є її соціальна функція. В Україні право на безоплатну правову допомогу гарантується Конституцією. Значить, безоплатна правова допомога – це реальність.

Історія питання

Через незадовільний стан надання безоплатної правової допомоги в Україні, який не відповідає основним європейським стандартам забезпечення доступу особи до правосуддя, 9 червня 2006 року Президент України схвалив Концепцію формування системи безоплатної правової допомоги в Україні. Завдання Концепції: створити систему, яка забезпечить реальний доступ осіб до безоплатної правової допомоги.

Наступним кроком став Закон України «Про безоплатну правову допомогу» від 2 червня 2011 року, який гарантує кожному громадянину право на безоплатну правову допомогу. Іноземцям, особам без громадянства, у тому числі біженцям та особам, які потребують додаткового захисту, також гарантується право на безоплатну правову допомогу.

6 червня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про утворення Координаційного центру з надання правової допомоги та ліквідацію Центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції», яка передбачає створення Координаційного центру з надання правової допомоги та затверджує його Положення про центр.

2 липня 2012 року Міністерство юстиції України видало Наказ «Про затвердження Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги», яким визначено, що Центри створюються та діють при головних управліннях юстиції в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.

Види безоплатної правової допомоги

Закон України «Про безоплатну правову допомогу» виділяє два види такої допомоги: первинну та вторинну.

Первинна правова допомога передбачає надання консультацій та складення для особи заяв та скарг, крім процесуальних (тих, які адресовані суду) (стаття 7).

Вторинна правова допомога полягає у складення документів процесуального характеру, здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування перед іншими особами; захист від обвинувачення (стаття 13).

На сьогодні Центри надання безоплатної вторинної правової допомоги функціонують у всіх обласних центрах України при головних управліннях юстиції.

Основним завданням таких центрів є забезпечення права громадян на захист від обвинувачення у кримінальних провадженнях, в тому числі представництво інтересів осіб як під час кримінального, так і адміністративного затримання.

Тому, якщо затримують особисто вас, вашого родича, знайомого, випадкового перехожого, ви можете повідомити про ці факти співробітникам Центру правової допомоги. Вони зобов’язані забезпечити участь адвоката у процедурі затримання.

З 1 липня 2015 року, окрім центрів правової допомоги в обласних центрах, почнуть діяти близько 100 міжрайонних центрів правової допомоги. Вони надаватимуть допомогу малозабезпеченим громадянам у цивільних чи адміністративних справах.

Центри правової інформації та консультацій

Закон однозначно не визначив, на кого покладається обов’язок створення Центрів надання первинної правової допомоги. Згідно з ним, право створювати такі центри надано органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, фізичним та юридичним особам приватного права, спеціалізованим установам.

Однак, це питання привернуло увагу громадських активістів та благодійників. Упродовж декількох останніх років Міжнародним фондом «Відродження» спільно з іншими фондами, організаціями та експертами, за сприяння органів місцевого самоврядування було створено мережу Центрів правової інформації і консультацій (альтернатива Центрам надання первинної правової допомоги) та портал «Правовий Простір». На сьогодні до мережі входять 56 Центрів. Сайт «Правовий Простір» координує роботу мережі, акумулює та систематизує інформацію про  діяльність Центрів. Також на порталі можна отримати консультацію за допомогою мережі Інтернет, зокрема в он-лайн режимі.

Центри правової інформації та консультацій (скорочено – ЦПІКи) мають на меті забезпечити фаховою безоплатною первинною правовою допомогою кожного, хто її потребує.

Для того, щоб отримати первинну правову допомогу, необхідно звернутися до працівника ЦПІКу. Усі працівники Центрів – кваліфіковані юристи. З собою бажано мати всі документи, що стосуються звернення. Працівник, ознайомившись зі справою, наддасть необхідну інформацію щодо способу реалізації або захисту порушених прав, допоможе написати заяву чи скаргу.

Варто також зазначити, що в Україні є багато юридичних компаній та адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу – Pro Bono (з латинської pro bono publico – заради суспільного добра).

Безоплатну консультацію також можна отримати в так званих юридичних клініках при вищих навчальних закладах, де її охоче надають студенти-юристи.

Центри правової інформації та консультацій створені та працюють за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження» в межах «Правової допомоги малозабезпеченим і вразливим групам громадян». Детальніше про діяльність мережі Центрів, засади та принципи роботи читайте на сайті «Правовий Простір».

За матеріалами: Правовий Простір, автори: Андрій Дзюба,  Іван Оленин

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: