Безоплатна правова допомога ромам Ужгороду: здобутки та проблеми

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух про підсумки роботи Центру правової інформації та консультацій в Ужгороді. Роботу Центру коодинує Карпатське агентство прав людини “Вестед” спільно з Товариством ромів Закарпаття “Рома”, Закарпатським обласним ромським об’єднанням “Романі черхень” і Культурним товариством ромів Закарпаття “Ром Сом” за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Безоплатна правова допомога ромам Ужгороду: здобутки та проблеми
Оксана Пастух

Кількасот ромів, які постійно проживають на Закарпатті, останні роки мають шанс впорядкувати своє життя, бо ними опікується відразу декілька громадських організацій. Саме вони надають безоплатну правову допомогу ромам, вирішуючи земельні, майнові, реєстраційні, освітні питання, від яких час від часу відсторонюються місцеві органи влади.

Прикладом у наданні правової допомоги закарпатським ромам став Ужгородський Центр правової інформації та консультацій, який працює у мікрорайоні Радванка і створений Карпатським агентством прав людини «Вестед» у грудні 2012 за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у партнерстві з громадськими організаціями «Товариство ромів Закарпаття «Рома» та «Закарпатське обласне ромське об’єднання «Романі черхень», Культурне товариство циган Закарпаття “Ром Сом”.

Про сьогодення Центру та про перспективи реалізації Закону “Про безоплатну правову допомогу” щодо створення місцевими органами влади відповідної установи на засіданні ужгородського прес-клубу розповідали правозахисники.

Як зазначила Марія Менджул, директор громадської організації КАПЛ “Вестед”, Законом передбачено, що органи місцевого самоврядування повинні забезпечити населення первинною правовою допомогою.

– Наразі Ужгородська міська рада створила громадську приймальну та затвердила графік прийому громадян для надання безоплатної первинної правової допомоги. Але депутати чи виконком не розглядали пропозиції по створенню установ з надання безоплатної первинної допомоги і не залучала на підставі договорів адвокатів, фізичних осіб, юридичних осіб приватного права на конкурсній основі, що б було дуже доцільно, – каже Марія Менджул. – Саме тому правову допомогу надають громадські організації.

Потреба у налагодженні системи надання безоплатної правової допомоги величезна. Особливо це стосується ромського населення, ставлення до якого з боку суспільства й влади дещо специфічне. Отже, Мирослав Горват, керівник «Закарпатського обласного ромського об’єднання «Романі червень» розповів, що за 11 місяців за консультаціями до Центру звернулося 487 осіб. Чимало запитів стосується проблеми виселення ромів, земельних питань, якими державні установи не займаються.

– Багато ромів мають самовільно побудовані домівки і не знають, як законно оформити документи, не мають можливості зареєструватися, а відтак отримати паспорти. Це є великою проблемою для ромів, – каже Мирослав Горват. – Завдяки роботі юристів Центру 74 рома отримати паспорти, і це дуже велике досягнення, якщо врахувати внесення змін до законодавства, які ускладнили процедуру, змусили людину, яка хоче оформити паспорт, зібрати 11 довідок.

Інше болюче питання, з яким звертаються закарпатські роми – це землевпорядкування. Зокрема у селі Сюрте, де компактно проживають роми, приватизовано дуже мало житла та землі. Тільки один представник ромської громади за останні роки отримав дозвіл на будівництво, однак і те після звернення до Президента Віктора Януковича, розповіла Євгенія Навроцька, яка представляє громадську організацію «Романі Черхень».

Допомоги потребує не тільки дорослі роми, а й діти. Як розповів Сергій Чічак, юрист Центру, в осередку на території Радванки доступ до навчання серед молоді дуже малий, велика дискримінація спостерігається щодо школярів. Є ромські батьки, які залишаються дітей ще на рік у садочках, а не ведуть до школи.

– Щоб адаптувати дітей до школи, ми започаткували проведення підготовчих занять, щоб покращити ситуацію з навчанням у молодшій школі, – каже Сергій Чічак.

Аладар Пап, керівник “Культурного товариства циган Закарпаття “Ром Сом” навів такі данні. Зокрема у Сюрте живе близько 640 ромів, 170 з них повинні вчитися, а вчаться тільки 50 осіб.

– Райдержадміністрація цим питанням не переймається, самі люди вирішити свої проблеми не в змозі. В цьому сенсі дуже важлива роль громадських організацій, де є представники ромів, яким громада довіряє, – каже Аладар Пап.

Підводячи підсумок засідання, його учасники висловили сподівання на налагодження більш тісної співпраці між владою, громадськими організаціями, ромськими об’єднаннями щодо створення ефективної системи надання безоплатної правової допомоги населенню, що дозволить зняти багато проблем ромського населення з порядку денного.

Контакти:
Карпатське агентство прав людини “Вестед”
(0312) 619 661
v_clinic@mail.ru

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: