Робоча група з пілотування програм безоплатної правової допомоги зібралась удруге

3-4 липня в Києві відбулося друге засідання робочої групи з пілотування модельних програм надання безоплатної правової допомоги в регіонах. Це засідання є продовженням спільної роботи над пошуком інструментів посилення правової спроможності територіальних громад. Зустріч організував Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» і Міжнародного фонду «Відродження».

3-4 липня в Києві відбулося друге засідання робочої групи з пілотування модельних програм надання безоплатної правової допомоги в регіонах. Це засідання є продовженням спільної роботи над пошуком інструментів посилення правової спроможності територіальних громад. Зустріч організував Координаційний центр з надання правової допомоги за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» і Міжнародного фонду «Відродження».

Міжнародний фонд «Відродження» продовжує підтримувати впровадження системи безоплатної правової допомоги, яка сприяє рівному доступу до правосуддя для населення України (особливо вразливих представників). Фонд «Відродження» стояв біля витоків БПД, почитаючи з 2005 року, коли ініціював дискусію, а надалі створив та фінансував офіси громадського захисту в Харкові, Хмельницькому та Білій Церкві. Сьогодні система БПД – це велика історія великого успіху в Україні, яка є орієнтиром для багатьох країн-сусідів.

Протягом двох днів учасники робочої групи презентували результати пілотних досліджень правових потреб територіальних громад Соснівки (Львівська область), Музиківки (Херсонська область), Жовтих Вод (Дніпропетровська область) та Лиману (Донецька область). Дослідження допомогли виявити правові проблеми мешканців територіальних громад та підібрати дієві рішення. Успішний досвід пілотних чотирьох громад має поширитись на всі регіони України.

Участь у зустрічі взяли представники громадських організацій, фахівці регіональних та місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники об’єднаних територіальних громад з різних регіонів України, експерти проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», Міжнародного фонду «Відродження», співробітники Координаційного центру з надання правової допомоги, зокрема керівники міжрегіональних ресурсно-комунікаційних платформ, які у майбутньому повинні стати майданчиками для спільного вирішення правових проблем людей з відповідних регіонів.

На робочу групу були запрошені представники інших областей – де не проводились пілотні дослідження – Сумської, Чернігівської та Вінницької, які самостійно почали вивчати правові потреби місцевих громад.

Наприклад, на Сумщині зайнялись вивченням ситуації із впровадження гендерної рівності. Ініціаторами стали Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги спільно з Гендерним ресурсним центром Сумського державного університету.

На Чернігівцищні вивчили питання правомірності дій газопостачальних підприємств, які від’єднують фізичних осіб від газопостачання без рішення суду. Ініціювали дослідження Ніжинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та «Бобровицьке бюро правової допомоги» цього ж місцевого центру разом з громадською організацією «Народний контроль та правозахист». Вони встановили, що необхідний правовий захист громадянам, яким припинили газопостачання за борги, підтверджені лише відомчими розрахунками підприємств, зокрема, ПАТ «Чернігівгаз». Працівники місцевого центру та бюро правової допомоги консультують жителів районів, в яких відбуваються такі правопорушення, і допомогають врегулювати подальші конфліктні ситуації.

А Вінницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги видав методичні рекомендації «Програма надання безоплатної правової допомоги: розроблення, планування, виконання, звітування». Їх розіслали центрам БВПД по всій Україні.

За результатами дводенного засідання робочої групи учасники домовилися про наступні кроки у рамках спільної роботи:

– написати і погодити до початку вересня 2017 року проект програми надання БПД з усіма зацікавленими сторонами у відповідні громаді;

–  створити протягом липня 2017 року в рамках робочої групи підгрупу, яка узагальнить, доопрацює та поширить серед усієї мережі БПД та партнерських організацій позитивний досвід щодо вирішення правових проблем людей, які постраждали від дій енерго- та газопостачальних компаній;

– розробити посібник «Проведення дослідження правових потреб територіальних громад» (пілотна назва), що базуватиметься на досвіді учасників робочої групи, які робили пілотні дослідження. Перший робочий варіант посібника планується обговорити у жовтні 2017 року.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: