Арт-анестезія. Українські поети й музиканти хочуть полегшити біль паліативних пацієнтів

Літературне угруповання “СТАН” підготувало статтю за підсумками соціокультурної кампанії “Анестезія”, метою якої було поширити інформацію про життя невиліковно хворих і доступ до знеболення в Україні

Літературне угруповання “СТАН” підготувало статтю за підсумками соціокультурної кампанії “Анестезія”, метою якої було поширити інформацію про життя невиліковно хворих і доступ до знеболення в Україні. Ініціативу підтримує програма “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Арт-анестезія
Українські поети й музиканти хочуть полегшити біль паліативних пацієнтів

Тур письменника Сергія Жадана, фольк-гурту «Ойра» та музичного експериментатора Андрія Кириченка добіг кінця. У межах свого візиту на Донбас українські діячі мистецтва провели два концерти в Луганську й Донецьку, а також цілу низку зустрічей і обговорень у рамках соціокультурної кампанії «Анестезія», що зачіпає нагальні проблем українського суспільства. Проблеми, яких саме суспільство намагається не помічати.

Олена Заславська, поетеса:
«В Україні проблеми хворих, що помирають, і знеболення ніби не існує. Її винесено за межі уваги масмедіа, кіно. В американських серіалах цю тему піднімають досить часто. “Хаус”, “Breaking Bad”, навіть у “Безумцях” одна з прохідних героїнь, хвора на рак, говорить про свої почуття: я наче тону і кличу на допомогу, але мене ніхто не чує, але потім сили йдуть і надія теж…».

Жадан і музиканти також усвідомлюють серйозність проблеми. Саме тому в Луганську їхній концерт мав благодійний характер, його було спрямовано на привернення уваги суспільства та влади до необхідності знеболення, полегшення страждань тяжкохворих людей.

Сергій Жадан, письменник:
«Після того як я дізнався про ініціативу «Анестезія», я почав спілкуватися зі своїми родичами, знайомими … Виявляється, що багато реально стикалися з цією проблемою: у когось від раку померли родичі, сусіди. Дуже часто це було у страшних муках. Ось така очевидна проблема, а ми її не помічаємо».

Костянтин Скоркін, публіцист:
«Ця проблема стосується всіх! Захворіти на рак упродовж життя в Україні ризикує кожен третій чоловік і кожна п’ята жінка. Щодня від раку помирають 239 осіб: це 10 людей щогодини. Пам’ятайте про це, поки ви всі веселі й молоді!»

У межах проведення кампанії «Анестезія» учасники зіткнулися з дивною позицією: знеболюючи, наближаєш відхід. Однак, на їхню думку, значно краще піти з життя людиною з ясною свідомістю, ніж звіром, який нічого не бачить, окрім болю.

Олена Заславська, поетеса:
«Іноді мене охоплює апатія, і я починаю думати: навіщо це все? Концерти, виставки, книги, роздачі брелоків, футболок, перепости у Facebook? Що це змінює, як це може допомогти смертельно хворій людині, що помирає? Та ніяк. А таблетований морфін допоміг би. Тільки в Україні його не дозволяють. Та й ті ліки, які тамують хронічні болі в невиліковних хворих, не завжди доступні. Особливо для людей, що помирають удома, а не в лікарнях і хоспісах».

P.S.
Про це можна багато писати, але досить побачити один раз ці тортури, і жах залишиться в пам’яті назавжди. Тому ми й беремо участь у таких кампаніях, як «Анестезія», «StopБіль». Щоб хоч словом, хоч краплею, змінити нинішній порядок.

Для легалізації перорального морфіну (препарату №1) в Індії знадобилося близько 20 років. А скільки часу буде потрібно Україні?

Для довідки:
У листопаді 2012 року в Луганській області проходить місячник паліативної та хоспісної допомоги «Анестезія». Цілу низку соціокультурних заходів спрямовано на привернення уваги суспільства до проблем людей, які живуть із болем і потребують знеболення для пом’якшення страждань від невиліковних хвороб.

Кампанія «Анестезія» приурочена до Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги, ініціатором якого є Всесвітній Альянс хоспісної допомоги.

У межах цієї глобальної ініціативи Літературне угруповання «СТАН» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» прийняло рішення провести соціально-культурну кампанію «Анестезія», щоб привернути увагу суспільства до цієї проблеми.

Підсумком кампанії стане вихід у світ антології філософської поезії «Анестезія», до якої увійдуть тексти поетів з України, Литви та Латвії, а також роботи луганського художника Валерія Медіна.

Контакти:
Літературне угрупування “СТАН”
Ярослав Мінкін, 095 349 53 25
Костянтин Скоркін, 066 397 93 89
stan.art.group@gmail.com

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: