Антикорупційне законодавство – нова сторінка української політики

14-го жовтня Верховна Рада ухвалила весь пакет антикорупційних законів. Вони є принципово новим інструментом на шляху України до чесної та прозорої політики.

14-го жовтня Верховна Рада ухвалила весь пакет антикорупційних законів. Вони є принципово новим інструментом на шляху України до чесної та прозорої політики.

Як зазначає Дмитро Котляр, голова експертної ради програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»: «Ухвалені закони стали результатом спільної роботи громадських експертів та організацій, об’єднаних в ініціативу Реанімаційний Пакет Реформ та органів влади, насамперед, Міністерства юстиції. Фонд “Відродження” підтримав розробку та адвокатування законів про запобігання корупції, про кінцевих бенефіціарів юридичних осіб та відкриття реєстру нерухомості. Усі ці закони, разом із законом про Національне антикорупційне бюро, є справжнім проривом у реформі антикорупційного законодавства та в разі належного виконання призведуть до суттєвого зменшення рівня корупції в країні».

Ці закони змінюють всю систему попередження корупції, від конфлікту інтересів, декларування майна і доходів публічних службовців до створення спеціалізованого органу у цій сфері – Національної комісії з питань запобігання корупції. Коротко про кожен із законів:

№4284а Про основи державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки. Після прийняття законопроекту уряд повинен протягом трьох місяців затвердити державну програму щодо боротьби з корупцією, в якій будуть визначені конкретні заходи, терміни їхнього виконання та відповідальні органи. Законопроект також передбачає впровадження в Україні прозорої системи проведення державних закупівель, подолання корупції в судочинстві і формування сприятливого для відмови від корупційних практик бізнес-клімату.

№5067 Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення. Для запобігання відмиванню грошей пропонується встановити поріг для міжнародних грошових переказів і проводити фінансовий моніторинг українських публічних діячів та посадових осіб. Крім того, пропонується ввести в дію низку заходів, спрямованих на боротьбу з фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення. У пояснювальній записці також зазначається, що прийняття даного законопроекту має стати підтвердженням європейського курсу України.

№ 5114 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодонабувачів юридичних осіб та публічних діячів. Прийняття законопроекту значно ускладнить можливість легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, оскільки всі юридичні особи приватного права будуть зобов’язані вказувати кінцевого вигодонабувача – фізичну особу. Закон дозволить виявляти чиновників – реальних власників нерухомості, а також відкриє доступ до реєстру прав на нерухомість.

№5085 Про систему спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції. Національне антикорупційне бюро матиме достатньо повноважень для доступу до будь-якої фінансової інформації, а також проведення спеціальних оперативно-розшукових та слідчих заходів. 

№ 5113 Про запобігання корупції. Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, основною його метою є комплексне реформування системи запобігання корупції відповідно до міжнародних стандартів. Законопроект передбачає створення в Україні спеціалізованого антикорупційного органу – Національної комісії з питань запобігання корупції. У той же час, буде створено Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні злочини.

«Попереду ще важка робота з реалізації численних нововведень цих законів, зокрема створення нових антикорупційних інституцій, у чому провідна роль і надалі повинна належати громадянському суспільству», – слушно наголошує Дмитро Котляр. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: