Активісти розробили стратегії отримання доступу до генпланів міст

19-20 липня Східноукраїнський центр громадських ініціатив проводив у Чернігові семінар “Вільний доступ до генпланів міст: як перетворити декларацію на реальність?”

19-20 липня Східноукраїнський центр громадських ініціатив проводив у Чернігові семінар “Вільний доступ до генпланів міст: як перетворити декларацію на реальність?” Захід відбувся за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження” й Посольства США в Україні.

У заході взяли участь понад 40 громадських активістів, журналістів, блогерів, науковців та архітекторів із більшості областей України, а також фахівці у сфері просторового планування територій із США й Португалії.

Група юристів із різних областей України розробила план показового притягнення до адміністративної відповідальності посадовців міських рад, що незаконно обмежують доступ до генеральних планів. “Ми повинні змінити ситуацію, коли чиновники грубо порушують закон “Про доступ до публічної інформації”, приховують генплани від громадян, але не несуть за це жодної відповідальності”, – коментує ініціативу активіст Черкаської обласної фундації “Паритет” Сергій Слинько.

Інша група активістів планує вирішити правову колізію, коли гриф “Для службового користування” (ДСК) на генплан накладає проектний інститут, а відповідальність за забезпечення доступу до документу несе міська рада. “Маємо в країні абсурдну ситуацію, коли міська рада за кошти міської громади розробляє головний містобудівний документ, але фактично їм не розпоряджається, бо проектний інститут обмежив доступ до документа грифом “ДСК”, – розповідає про ініціативу представник Інституту політичної освіти в Івано-Франківській області Тарас Случик. “Ми допоможемо міським радам повернути свої повноваження та право розпоряджатися власним генпланом”, – підтримує його голова Закарпатського громадського центру Володимир Феськов.

Ще однією ідеєю стало створення посібника “Як отримати доступ до генерального плану свого міста”, що міститиме серію відеороликів із практичними порадами для громадян.

Учасники семінару звернулися до доповідачів моніторингового комітету Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, які готують доповідь про стан місцевої демократії в Україні. Відповідну доповідь буде представлено вже в жовтні у Страсбурзі. “У Європі мають знати про ганебну ситуацію, коли органи самоврядування українських міст приховують від жителів власних територіальних громад генеральні плани розвитку населених пунктів. Саме тому ми разом вирішили звернутися до членів моніторингового комітету з проханням висвітлити у своєму звіті цю проблему”, – розповіла Юлія Ращупкіна, член ради Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

Контакти:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Аліна Бондар
099 932 36 73
bondar.alina21@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: