Адвокатська спільнота вважає, що починати боротьбу з корупцією у сфері правової допомоги потрібно з самої держави

Адвокатура пропонує започаткувати етичні принципи, які сприятимуть боротьбі з корупцією в сфері правової допомоги. Однак, на думку професійного співтовариства, починати потрібно не з самих адвокатів.

Адвокатура пропонує започаткувати етичні принципи, які сприятимуть боротьбі з корупцією в сфері правової допомоги. Однак, на думку професійного співтовариства, починати потрібно не з самих адвокатів. Таку думку в рамках круглого столу, який проходив в Прес-центрі Інформаційного агентства ЛІГАБізнесІнформ, висловив Денис Бугай, адвокат, президент ВГО Асоціація правників України, партнер ЮФ VB PARTNERS.

На його думку, причиною корупції не є адвокати, а держава. «І перш за все, для того, щоб її подолати, потрібно припинити запитувати про те, чому це питання виникає. По-друге, зробити так, щоб ні суддя, ні слідчий, ні прокурор, не брав (хабарів, -ред.). А потім вже питання нашої ролі в питанні подолання корупції. Єдине, що ми як адвокати можемо зробити, це постійно розкривати факти корупції. Але подолати її ми не можемо. Якщо ми розкриваємо, а держава не реагує, то ми в цьому питанні безсилі. Першими відповідь на це питання повинні дати судді, прокуратура , міліція і держава в цілому. А вже потім звертатися до нас і питати, що ми можемо зробити, щоб далі корупції не було», – зазначив адвокат.

В той же час адвокат, правозахисниця і письменниця Лариса Денисенко зазначила, що урядові ініціативи вже проголосовані в парламенті. «Можна сказати, що щось проголосовано вдало, щось проголосовано вкрай скороченому вигляді. Тобто вже починатиметься реформа прокуратури, працюватиме антикорупційний орган. Я дуже сподіваюся, що почнеться судова реформа і власне очищення судової системи. Роль адвоката в даному випадку – зупинитися і не бути провідником».

Андрій Вишневський, адвокат, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, підкреслив, що без позиції держави і без сильної державної антикорупційної політики питання корупції подолати неможливо. «Але я не можу погодитися з тим, що це ексклюзивна проблема держави. Все-таки в першочергово це проблема суспільства… За умови, коли більша частина людей не вважає, що корупція – це погано, думаю, боротися з нею неможливо. Це питання внутрішньої культури і внутрішнього небажання людей вирішувати проблеми саме правовим способом», – сказав він.

На думку Андрія Вишневського, для адвокатури як громадської інституції важливо було б мати єдину позицію з цього приводу. «І тоді дії кожного індивідуального адвоката, який бере участь в процвітанні корупції і підтримуює це, на тлі позиції адвокатури як професійного товариства, починають виглядати не так комфортно, не так благополучно. І це може бути кроком до подолання цього явища».

Роман Романов, директор програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження», підтримав ідею того, що важливим способом запобігання корупції могли б стати професійні спільноти. «Тобто репресивними способами через корупційні агентства – це правильне рішення. Але я думаю, що системою подолати корупцію навряд чи вдасться. А ось зміцнити етичні стандарти в середині професійних співтовариств – прокурорів, адвокатів, суддів – це те, що є більш системною відповіддю на загрозу тотального масового розчарування».

Він наголосив, що може існувати система правосуддя, в якій немає правосуддя. «Ми в такій системі координат існуємо багато років», – підкреслив Роман Романов.

Джерело:
ЛIГАБiзнесIнформ
Інформаційне агентство
www.liga.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: