Адаптацією ветеранів АТО займуться громадські організації та волонтери

Нещодавно у Дніпрі пройшов круглий стіл щодо соціальної адаптації ветеранів АТО за участю 12 організацій, що займатимуться розробкою сталих моделей адаптації за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Нещодавно у Дніпрі пройшов круглий стіл щодо соціальної адаптації ветеранів АТО за участю 12 організацій, що займатимуться розробкою сталих моделей адаптації за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

В Україні наразі близько 300 тисяч учасників бойових, з яких значна кількість вже повернулась до мирного життя. Тепер перед українським суспільством постає виклик – допомогти ветеранам адаптуватися до мирного життя, згуртуватися задля допомоги людям, які мають схожі «післявоєнні» труднощі. Міжнародний фонд «Відродження» протягом останніх років швидко реагує на виклики часу: в 2014-2015 роках підтримав понад 30 громадських організацій, які допомагали вимушеним переселенцям зі сходу України і Криму. А з 2015 року підтримав 35 організацій, які займаються соціальною адаптацією ветеранів АТО.

За словами директора програмної ініціативи «Громадські ініціативи Нової України» фонду «Відродження» Станіслава Лячинського, до 2017 року Фонд підтримував громадські проекти, які фокусувались на психологічній та правовій допомозі, а також на нових моделях працевлаштування для ветеранів АТО. Один з таких проектів – соціальний бізнес-інкубатор «Новий відлік» у Києві, Харкові, Одесі та Львові. Тепер виникла необхідність підтримувати проекти, покликані вирішити нові виклики.

«Сьогодні є потреба в об’єднанні зусиль тих, хто має подібний життєвий досвід та наданні якісних послуг для ветеранів АТО у новостворених територіальних громадах. Проекти зі створення сталих моделей соціальної адаптації учасників АТО, які підтримує Фонд у 2017, спрямовані саме на вироблення більш системного підходу з допомоги ветеранам, що враховуватиме ці потреби», – пояснив Станіслав Лячинський.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що вирішення проблеми соціальної адаптації ветеранів АТО вимагає узгоджених дій у трикутнику «ветерани – суспільство – влада». Раніше відбувалось усвідомлення характеру та масштабів проблеми. Сьогодні очевидно, що процес адаптації ветеранів у різних регіонах відбувається по-різному в залежності від спроможності, згуртованості та активності організацій ветеранів АТО.

«Соціальна адаптація ветеранів АТО – це комплексна проблема. Вона не може складатися з точкових проектів. За рахунок створення платформи, комплексу громадських проектів ми зможемо досягнути результату. Однієї лише юридичної допомоги чи фінансування недостатньо. Необхідно утворювати цикли. Наприклад, разом із центром зайнятості необхідно створювати й центри перекваліфікації. Для влади Дніпра – це пріоритет номер один, тому вже маємо ідею створення “будинків ветеранів”, де можна знайти однодумців для реалізації проектів», – повідомив Максим Музика, радник міського голови Дніпра.

За слова голови «Юридичної сотні» Лесі Василенко, наступною нагальною необхідністю є розробка загальнодержавної цільової програми соціальної реабілітації та адаптації учасників АТО, в тому числі використовуючи досвід органів місцевої влади, які вже змогли впровадити такі програми. Громадські організації можуть долучитись до її створення, але у частині, де необхідно робити конкретні розрахунки, мають долучитись органи державної влади, які наповнюють реєстри учасників АТО.

«Громадськість і ветеранська спільнота мають активніше співпрацювати з органами державної влади. Концепція загальнонаціональної цільової програми соціальної реабілітації та адаптації учасників АТО може стимулювати єдність між різними спільнотами ветеранів. Але для такої єдності кожна з цих груп має спершу усвідомити свої унікальні потреби, на задоволення яких держава має знайти належні інструменти», – наголосила Леся Василенко.

За словами керівника Придніпровського регіонального представництва Міжнародного фонду «Відродження» Владислава Романова, громадські організації ветеранів АТО з Миколаївської, Вінницької, Харьковської областей демонструють успішні історії з вирішення проблем ветеранів завдяки створенню бізнесу,  допомозі в житловому будівництві, соціальному захисті ветеранів та членів їхніх родин. У  той же час частина ветеранських організацій з інших областей поки продовжує шукати найбільш прийнятні моделі діяльності. «Підтримані Фондом 12 проектів у межах конкурсу «Сприяння розвитку сталих моделей соціальної адаптації учасників АТО» створюють свого роду індикативний майданчик для поширення набутого досвіду та нових ефективних практик серед інших ветеранських організацій», – підсумував Владислав Романов.

Для додаткових коментарів щодо проектів Громадської ініціативи нової України Міжнародного фонду «Відродження» можна звернутися до її директора Cтаніслава Лячинського, надіславши запит на pr@irf.kiev.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: