Материнська організація Міжнародного фонду “Відродження” – Фундації Відкритого Суспільства – виділили грант 3 мільйони доларів на формування провідної програми українознавства в рамках Кафедри слов’янських мов і літератур Університету Берклі – одного з найстаріших та найпрестижніших університетів США.
“Сплеск наукового інтересу до україністики по всій країні значно перевищує можливості американських університетів, але Каліфорнійський університет у Берклі позиціонує себе як такий, що може заповнити цю прогалину.”, – йдеться на сайті університету.
З моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року активна спільнота українських студентів і викладачів Берклі влаштовувала благодійні концерти, документувала російські воєнні злочини, аналізувала шляхи відновлення України.
У грудні 2023 року факультет словʼянських мов та літератури розпочав фандрейзингову кампанію на 9 мільйонів доларів, аби сформувати окрему програму з українознавства. Перший внесок зробила мережа Фундацій Відкритого Суспільства, що працює на підтримку демократії та прав людини у понад 120 країнах світу, включно з Україною.
“Внесок від Фундацій Відкритого Суспільства дає нам величезну надію на майбутнє вивчення української мови, літератури та культури, – сказала Анна Несбет, завідувачка кафедри, – Ми сподіваємося створити в університеті динамічну спільноту науковців і студентів, яка буде зосереджена навколо викладачів, чия робота зосереджується в Україні”.
Сучасні українознавчі програми Берклі охоплюють багато сфер, які дають студентам широке міждисциплінарне розуміння країни. “Україна знаходиться на критично важливому прикордонні, де східне і західне суспільства століттями об’єднувалися, а іноді й конфліктували. Вторгнення росії в країну зробило критично важливим поглиблення та поширення знань про Україну.”, – говорить команда кафедри.
Крім того, у травні минулого року була започаткована ініціатива UC Berkeley-Ukraine Innovation Hubs. Співзасновники хабу – українські професори Берклі Анастасія Федик (ліворуч) та Юрій Городніченко (другий праворуч), а також канцлер Річ Лайонс (праворуч), який раніше обіймав посаду директора з питань інновацій та підприємництва, – сподіваються, що вирішення нагальних проблем в Україні, таких як розмінування, залучить інвестиції в суміжні галузі, такі як робототехніка.

“Берклі – це люди, що змінюють світ, які висувають трансформаційні ідеї, – сказав Лайонс, – Незалежно від того, чи це дослідження, чи підприємництво, чи інновації, ми присвячуємо себе вищому благу та побудові кращого майбутнього для світу”.
Науковець, який отримає посаду завідувача кафедри українознавства, стане новим членом гуманітарного факультету Берклі і використовуватиме програмний фонд для підтримки досліджень, викладання, роботи з аспірантами та інших академічних занять в галузі україністики.
Чим особливий Факультет словʼянських мов і літератур Берклі?
Факультет слов’янських мов і літератур Берклі був заснований у 1901 році і вважається однією з найкращих програм завдяки широті охоплення та міждисциплінарному підходу до слов’янських, східноєвропейських та євразійських студій. Багато подібних факультетів у подібних університетах зосереджені майже виключно на російській мові та культурі, натомість Берклі також почав пропонувати польську мову на початку 1900-х років, а згодом додав вірменську, угорську та групу балканських мов: боснійську, хорватську та сербську.
Славісти Берклі мали і мають глобальний вплив у своїй роботі в усьому світі. Серед них був Чеслав Мілош, лауреат Нобелівської премії з літератури 1980 року за свої зворушливі вірші. Покійний Девід Фрік, який вийшов на пенсію у 2020 році, був найвидатнішим авторитетом з ранньомодерної Польщі, України та Литви. Викладачі Берклі прагнуть додати ще одного колегу, чий внесок привертає увагу міжнародної спільноти до кафедри та її роботи.
“Кафедра слов’янських мов і літератур має славетну репутацію, що сягає корінням у глибину поколінь, – говорить Джон Коннеллі, професор європейської історії, – Я не можу уявити собі останню чверть століття без Мілоша і Фріка, і мені терміново потрібна людина, яка прийде на зміну”.
За останні кілька років професори кафедри посилили своє висвітлення української історії та культури. Професорка Поліна Барскова вивчає мову, щоб мати можливість перекладати українську поезію. Професор Харша Рам створив цикл лекцій про домодерну історію України.
У лютому минулого року на кафедрі проходив захід з Сергієм Плохієм, і, як відзначає Джон Коннеллі – явка була неймовірною. “Було багато людей з українським корінням. Берклі має потенціал стати магнітом для громади Північної Каліфорнії, яка хоче дізнатися більше про свою культуру та історію”, – вважає Коннеллі.
У лютому минулого року на кафедрі проходив захід з Сергієм Плохієм, і, як відзначає Джон Коннеллі – явка була неймовірною. “Було багато людей з українським корінням. Берклі має потенціал стати магнітом для громади Північної Каліфорнії, яка хоче дізнатися більше про свою культуру та історію”,
Що дасть окрема програма українознавства?
Анна Несбет вважає, що комплексна програма боснійських, хорватських та сербських студій в Берклі пропонує дорожню карту для україністики.
“Можливість запропонувати регулярне викладання мови та послідовний набір змістовних курсів на бакалаврському та магістерському рівнях має синергетичний ефект для вивчення колишньої Югославії. Я сподіваюся, що ми зможемо створити таку ж синергію навколо вивчення української мови, літератури та культури“, – говорить Анна Несбет.
До літа 2025 року Берклі має зібрати ще 3 мільйони доларів, щоб сформувати викладацький склад і програму. Після цього кампус зробить додатковий внесок у розмірі 3 мільйонів доларів, що забезпечить безстрокове фінансування посади керівника програми та гарантуватиме, що науковці-україністи завжди матимуть прихисток у Берклі. У разі успіху, славісти Берклі сподіваються, що завідувач кафедри розвиватиме програму, яка з часом включатиме і Центр українських студій.
“Історія без літератури та культури схожа на рослину, позбавлену світла”, – сказав Коннеллі. “Боротьба України за свободу навчила нас, що вона має власні незалежні традиції, які потребують справжньої експертизи, щоб бути правильно зрозумілими. Потенційний вплив кафедри в Берклі є найвищим, який тільки можна собі уявити”.
Джерело: UC Berkeley News