Лабораторія опублікувала повне дослідження «Соціальні послуги в Україні: сучасний стан, проблеми, обмеження». Підготовлений матеріал може стати в пригоді державним та недержавним надавачами соціальних послуг, які прагнуть покращити якість соціальної сфери відповідно до потреб жителів громад.
Контекст дослідження. Здатність України задовольнити соціальні запити громадян — ключовий показник її зацікавленості у добробуті жителів громад. Однак в умовах повномасштабного вторгнення над соціальною орієнтацією української держави домінують безпекові та національні потреби, утім — не все так однозначно.
Постановка проблеми. Серед факторів, що вказують на важливість сектору соціальних послуг, варто виділити наступні:
- По-перше, за понад два роки повномасштабної війни кількість осіб з інвалідністю збільшилася на 300 000 і загалом становить вже понад 3 млн осіб. Окрім того, постійно зростає частка людей старшого віку та жителів громад, що живе у бідності. Ці показники відображають сувору реальність — потреби громадян збільшуються, а ресурси — вичерпуються. Іншими словами, власне спроможність України захищати соціальновразливих громадян сьогодні піддається сумніву.
- По-друге, протягом 2022–2023 років погіршилася позиція України у глобальному Індексі соціального прогресу, який відображає рівень соціального розвитку країни.
- По-третє, помітними стають низький рівень ресурсної забезпеченості та нерівномірність доступу громадян до соціальних послуг.
Особливо критично останні два фактори проявляються після початку повномасштабного вторгнення, зокрема у громадах, які стикалися з тимчасовою окупацією та воєнними діями.
Зростання соціальних запитів та складність їх забезпечення — показові, утім не вичерпні виклики, з якими стикається центральна влада, органи місцевого самоврядування, громадські та благодійні організації у процесі розбудови ефективного ринку соціальних послуг України.
Беручи до уваги актуальні виклики та проблеми, Лабораторія провела комплексне дослідження. У фокусі — стан соціальних послуг в умовах повномасштабного вторгнення. Зрештою, за результатами аналізу ЛЗІ пропонує цикл рекомендацій для покращення стану соціальних послуг.
Детальніше про ландшафт соціальних послуг — у новому дослідженні Лабораторії.
Це дослідження проведено Лабораторією законодавчих ініціатив за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Зміст звіту представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Джерело: Лабораторія законодавчих ініціатив