8 квітня – Міжнародний день ромів

Свято, започатковане 1971 року, має на меті привернути увагу до самобутньої культури ромського народу

8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів. Це свято, започатковане 1971 року, має на меті привернути увагу до самобутньої культури ромського народу.

За даними перепису 2001 року, чисельність ромської спільноти в Україні становить близько 48 тис. осіб, проте ромські НУО називають кількість від 150 до 400 тис. Найбільші ромські громади мешкають у Закарпатській та Одеській областях.

В Україні роми стикаються з низкою соціально-економічних проблем: низький рівень освіченості, високий рівень безробіття (понад 54% ромів не мають роботи), низький рівень пенсійного забезпечення (лише 3,5% ромів отримують пенсії).

Міжнародний фонд “Відродження” є фактично єдиною національною інституцією, яка надає системну благодійну допомогу ромським громадським організаціям. Програма “Рома України” підтримує ініціативи, які дозволяють змінити соціальне становище ромів, – доступ до якісної освіти, медичних послуг, захист власних прав тощо. Завдяки роботі програми в минулому році 91 ромський студент отримав стипендію на навчання, а загалом за 8 років діяльності програма підтримала близько 250 студентів. Упродовж останніх 3 років програма підтримує діяльність ромських медико-соціальних посередників, робота яких охопила 14000 ромів і які допомагають ромам отримати паспорти, записати дітей у школи та вирішити проблеми зі здоров‘ям. На початку 2012 року за підтримки програми почали роботу 4 центри батьківства для батьків дітей дошкільного віку на Закарпатті.

За традицією цього дня запалюють мільйони свічок як символ єдності ромського народу, а тисячі яскравих вінків спускають на воду: це символізує нелегку долю народу – вічного блукальця без історичної батьківщини.

Міжнародний фонд “Відродження” приєднується до привітань ромській громаді України.

Програма “Рома України”
Олександр Шваюн
(044) 461 95 00
shvaiun@irf.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: