2/3 державного фінансування для інвалідів отримують дві організації

Моніторинг здійснила Фундація “Відкрите Суспільство”

Сьогодні в Україні дві організації інвалідів отримують 2/3 відповідного державного фінансування. Про це свідчать результати дослідження, яке здійснила Фундація “Відкрите Суспільство” за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

За останні 8 років із 88 всеукраїнських організацій інвалідів державну допомогу змогли отримати тільки 23. При цьому 2 організації (Українське товариство сліпих (УТОС), Українське товариство глухих (УТОГ)) за цей період отримали 242 млн. грн., або 63% загального обсягу фінансування для громадських організацій (42% – УТОС, 21% – УТОГ).

“Систему фінансування інвалідів точно не назвеш відкритою чи прозорою. Ті самі організації з року в рік отримують левову частку коштів, при цьому три чверті всеукраїнських організацій взагалі не можуть отримати доступ до державного фінансування”, – заявив директор Фундації “Відкрите Суспільство” Іван Сікора.

За словами експерта, щорічні обсяги фінансування за 8 років зросли у 2,2 рази. При цьому різниця у фінансуванні між найбільшим і найменшим одержувачем допомоги, незважаючи на статус всеукраїнської організації, колосальна – 800 разів.

За словами Івана Сікори, подібна ситуація склалась і з підтримкою підприємств інвалідів та інших підприємств, які отримують фінансування на створення нових і підтримку наявних робочих місць для цієї категорії працівників. В останні роки склалася тенденція, коли щорічно понад 50% загального обсягу фінансування отримували переважно 3-5 підприємств. При цьому в середньому у програмах підтримки підприємств беруть участь не більш ніж 40 підприємств. За окремими напрямами фінансування одне підприємство отримувало до 30% загального обсягу і при цьому претендувало на списання заборгованості перед держбюджетом. Понад 50% фінансування отримують підприємства УТОС, УТОГ, Союзу організацій інвалідів України. Різниця між найбільшим й найменшим отримувачами допомоги також суттєва – більш ніж 10 разів.

Іван Сікора відзначив, що навіть регіональний розподіл підтримки підприємств не є пропорційним. За словами експерта, в середньому кошти на створення робочих місць для інвалідів розподіляють по підприємствах трьох-чотирьох областей, переважно індустріальних (Дніпропетровська, Одеська, Запорізька, Львівська), і це при тому, що найбільше офіційно зареєстрованих безробітних у 2013 та в І півріччі 2014 року було в Донецькій області.

“Ця система працює тільки на “своїх”. У програмах державної підтримки підприємств для створення робочих місць практично не беруть участі підприємства відкритого ринку праці чи ті, які не мають статусу підприємств інвалідів. З 2010 по 2014 рік тільки три підприємства отримали державну підтримку. Це говорить про штучну закритість цієї системи”, – заявив Іван Сікора.

На думку експертів, слід докорінно змінювати політику державної підтримки, особливо в умовах падіння економіки та бюджетних надходжень. Основну увагу необхідно приділити участі в політиці зайнятості інвалідів роботодавців відкритого ринку праці. Роботодавці вже тривалий час шукають можливостей уникнути зобов’язань працевлаштовувати інвалідів і платити відповідні штрафні санкції, які спрямовують на утримання підприємств організацій інвалідів. Останнім часом вони уникають відповідальності через судові змагання з Фондом соціального захисту інвалідів. В умовах конфронтації відповідальна та продуктивна участь роботодавців у політиці зайнятості інвалідів неможлива. Необхідно відновлювати довіру.

“Систему фінансування організацій інвалідів і створення робочих місць для інвалідів чекає реформа та публічне обговорення запропонованих змін. Фундація “Відкрите Суспільство” передала свої пропозиції щодо реформування політики у профільне Міністерство й далі працює над аналізом різних шляхів реформування щодо кожної з груп організацій інвалідів і підприємств, які б мали створювати робочі місця для інвалідів. Чи погодяться чиновники закрити корупційні шпаринки та зробити фінансування інвалідів прозорим і відкритим процесом, покаже час”, – сказав Іван Сікора.

Зі свого боку, керівник Всеукраїнського ресурсного центру розвитку соціального підприємництва “Соціальні ініціативи” Василь Назарук зазначив, що серед сучасних інструментів сприяння зайнятості інвалідів на відкритому ринку праці є підтримка соціального підприємництва як бізнесу з чіткою соціальною місією.

Контакти:
Фундація “Відкрите Суспільство”
050 382 46 61
osf55@ukr.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: