16% склала в середньому економія на закупівлях препаратів для пацієнтів з ЮРА через міжнародні організації

Такий результат дослідження, проведеного всеукраїнською громадською організацією «Радість руху» за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

 

Економія на закупівлях препаратів для пацієнтів з ювенільним ревматоїдним артритом (ЮРА)  через міжнародні організації складає  в середньому 16%. Такий результат дослідження, проведеного всеукраїнською громадською організацією «Радість руху» за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». «По одному з препаратів, «Адалімумаб», вдалося досягти 22% економії. Оскільки потреба у ньому складає близько 80%, по всіх закупівлях ми отримуємо приблизно 16% економії, порівнюючи ціну у разі закупівлі всередині країни і тієї, за якою закуповували міжнародні організації. Якби ми закупили [усі ліки] за ціною «міжнародників», ми б зекономили на внутрішніх закупівлях близько 5 мільйонів гривень», – розповіла Тетяна Барлас, керівник, на презентації дослідження в Українському кризовому медіа-центрі. Проаналізовані закупівлі через систему «ProZorro» не продемонстрували ефективної економії. Різниця між пропозиціями за лоти вартістю понад мільйон гривень іноді складала лише 10 гривень.

У рамках дослідження проаналізували усі закупівлі імунобіологічної терапії для пацієнтів з ювенільним ревматоїдним артритом через Міністерство охорони здоров’я та через торги у системі електронних закупівель «ProZorro» за 2016-2018 роки. Ситуацію із доступністю препаратів для хворих уточнювали через запити до обласних департаментів охорони здоров’я щодо кількості хворих, забезпечення і черги, та опитування пацієнтів з ЮРА і їхніх родин. Загалом опитали 73 пацієнтів. За їхніми словами, основна проблема – стабільне забезпечення ліками. Всього пацієнтів з ювенільним ревматоїдним артритом в Україні – близько 3 тисяч дітей та до 10 тисяч дорослих.

 Дослідження продемонструвало, що у 2017 році майже всі діти отримували необхідну терапію, проте для дорослих централізованих закупівель за бюджет 2017-2018 років не було; ліки частково забезпечувалися за кошти місцевих бюджетів. Ситуація по регіонах суттєво відрізняється. У деяких регіонах обласні департаменти охорони здоров’я не володіють точною інформацією про кількість дорослих пацієнтів з ЮРА у своїй області. Найкраща ситуація, з великим відривом від інших регіонів – у Львівські області, де терапією забезпечені 100% дорослих пацієнтів. Омелян Синенький, завідувач ревматологічним відділенням Львівської обласної клінічної лікарні, голова експертної групи за спеціальністю «ревматологія», пояснює цей успіх налагодженою співпрацею місцевих органів влади і закладів охорони здоров’я.

Дослідження підтверджує висновки попередніх подібних моніторингів про те, що закупівлі через міжнародні організації є найбільш ефективним механізмом забезпечення важкохворих пацієнтів, зазначила Ольга Демешко, виконавчий директор благодійного фонду «Пацієнти України». Основні переваги – прямі контракти з постачальниками, які дозволяють закупити ліки за конкурентною ціною, спрощена процедура реєстрації лікарських засобів, що також дозволяє розширити конкуренцію і знизити ціну.

«Цей механізм дозволяє нам економити до 40% бюджетних коштів. Цього року завдяки міжнародним організаціям вдалося закупити інноваційне лікування для пацієнтів з гепатитом С за рекордно низькою ціною для України – 90 доларів за 3-місячний курс лікування. У країнах ЄС і США аналогічний курс лікування коштує до 100 тисяч доларів. Це неймовірна різниця, яка, можливо, дозволить нам вилікувати усіх пацієнтів з цією смертельною хворобою», – наголосила вона. Ще один приклад – закупівля препарату для лікування раку крові, який через міжнародні організації вдалося придбати у 67 разів дешевше, ніж до цього через МОЗ, і забезпечити лікування  для 100% пацієнтів.

Щодо централізованих закупівель через систему «ProZorro», зазначила Ольга Демешко, бажано перейти до  формату тендерів за системою «1 лот = 1 препарат», щоб запобігти корупції. Зараз поширена «схема», коли в один лот включають низку препаратів, і деякі з яких може забезпечити лише один постачальник.

За висновками авторів дослідження, найкраще переважну більшість ліків закуповувати через централізовані закупівлі, а за необхідності оперативного реагування – залучати для додаткової закупівлі кошти місцевих бюджетів. «Централізована [закупівля] ліків для осіб категорії 18+ зараз внесена у проект державного бюджету на наступний рік», – зазначила Тетяна Барлас.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: