10 жовтня – Всесвітній День паліативної і хоспісної допомоги

10 жовтня 2009 року людство відзначатиме День паліативної і хоспісної допомоги, який проходитиме під гаслом “Твій голос має бути почутий”. Його мета — об’єднання зусиль із підтримки розвитку хоспісної і паліативної допомоги в усьому світі.

Організатором Всесвітнього Дня паліативної і хоспісної допомоги є Всесвітній Альянс паліативної допомоги, членами якого є національні та регіональні організації, які підтримують розвиток паліативної допомоги.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила окремий напрямок медицини – паліативну допомогу — у 1982 році. Відповідно до міжнародних підходів, паліативна допомога – це система медичних, соціальних, психологічних заходів, метою яких є забезпечення максимально досяжної якості життя пацієнтів з невиліковними хворобами та членів їхніх родин шляхом усунення або зменшення розладів життєдіяльності та інших важких проявів захворювань, болю, фізичних та психічних страждань.

На жаль, система охорони здоров’я України поки що не може забезпечити доступність паліативної допомоги для більшості пацієнтів, які її потребують. Матеріально-технічна база більшості діючих хоспісів та відділень паліативної допомоги ще не відповідає міжнародним стандартам.

Програма “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження” протягом останніх трьох років підтримує ініціативи громадських організацій та державних установ щодо розвитку паліативної допомоги в Україні.

В листопаді 2008 року вперше в Україні за підтримки МФВ, Міністерства охорони здоров’я, Інституту паліативної та хоспісної допомоги МОЗ України, Національної медичної академії післядипломної освіти ім.. П.Л. Шупика, Інституту паліативної медицини Сан Дієго, США та ВБО “Всеукраїнська асоціація паліативної допомоги” було проведено 3-тижневий тренінг для медичних фахівців (лікарів, медичних сестер), що надають паліативну допомогу. З огляду на недостатню кількість медичних спеціалістів у цій галузі, тренінг значно сприяв підвищенню кваліфікації 30 фахівців з різних регіонів України.

В 2010-2011 роках підтримка МФВ буде спрямована на створення та впровадження уніфікованих навчальних програм з паліативної допомоги для медичного персоналу різного рівня із залученням провідних медичних та навчальних державних установ.

Влітку 2009 року вперше в Україні МФВ оголосив відкритий конкурс проектних пропозицій щодо розвитку тренінгових центрів паліативної допомоги для регіональних організацій, на базі яких лікарі та медичні сестри зможуть проходити навчання з основ паліативної допомоги.

За підтримки МФВ, ініціативи громадських організацій та Інституту паліативної та хоспісної допомоги МОЗ України було створено Координаційну Раду з паліативної та хоспісної допомоги при МОЗ України, розроблено Концепцію Загальнонаціональної програми розвитку паліативної та хоспісної допомоги в Україні на 2010-2014 роки. Координаційна Рада є дієвим механізмом посування ідей паліативної допомоги як на державному так і на регіональному рівнях; однією з головних напрямків діяльності є стандартизація та розвиток інфраструктури надання паліативної допомоги в Україні. Серед пріоритетів компоненту “Паліативна допомога” програми “Громадське здоров’я” МФВ — доопрацювання та подання до затвердження Національної Програми з розвитку паліативної та хоспісної допомоги на 2010-2014 роки у співпраці із усіма профільними міністерствами та представниками громадськості.

Одним з головних напрямків роботи МФВ щодо розвитку паліативної допомоги є адвокація доступу до якісного та адекватного знеболення для пацієнтів в термінальних стадіях. Актуальність цього питання полягає в тому, що сучасна українська медицина користується застарілими методами знеболення, від чого в першу чергу страждають пацієнти.

Більш детальна інформація про Всесвітній день паліативної і хоспісної допомоги, організаційний комітет, партнерів, про ті події, які вже мали місце в минулі роки – на сторінці http://www.worldday.org/

Детальніше про програму “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження” дізнайтеся за посилання — http://irf.kiev.ua/ua/programs/health.

У тексті частково використано інформацію Інституту паліативної та хоспісної медицини МОЗ України.

Ксенія Шаповал-Дейнега, Координатор Міжнародної Ініціативи “Паліативна допомога”
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 468 76 29
eлектронна пошта: shapoval@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: