У Вінниці прийняли першу в Україні стратегію розвитку міста на основі Європейського зеленого курсу

28 січня Вінницька міська рада проголосила Зелений курс Вінниці і затвердила Дорожню карту. Впродовж року команда Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” супроводжувала процес навчання, визначення і формулювання цілей та завдань міста у напрямку зеленої трансформації.

Вінниця стала першим містом в Україні, яке публічно заявило про свої плани щодо кліматичної нейтральності та декарбонізації саме в контексті Європейського зеленого курсу.

Європейський зелений курс (ЄЗК) – це масштабна програма стратегічних рішень та дій ЄС, що має на меті досягнення сталого та ефективного розвитку на всіх рівнях економіки й суспільства, а також перетворення Європи на перший кліматично нейтральний континент до 2050 року.

Головними перевагами залучення до ЄЗК є використання нових механізмів та втілення в життя інноваційних ідей щодо покращення міського простору і підвищення екологічної якості життя, залучення зеленого фінансування та інвестицій, вихід на ринки ЄС тощо.

«Вінницька міська рада проголошує Зелений курс Вінниці як стратегічний напрямок розвитку Вінницької міської територіальної громади та основу для розробки і впровадження усіх політик, розвитку інфраструктури та залучення інвестицій», – йдеться у тексті Декларації.

Зелений курс Вінниці базується на наявних стратегіях, планах та програмах. Але для досягнення цілей зеленого переходу потрібно переглянути політику та впроваджувати заходи для скорочення викидів парникових газів, постачання чистої енергії для промисловості та споживачів, розвитку сталої інфраструктури, транспорту, сільського господарства, циркулярної економіки, досягнення нульового забруднення та збереження біорізноманіття.

Важливо, що одночасно з проголошенням курсу прийняли Дорожню карту, яка визначає конкретні завдання, відповідальних виконавців та терміни реалізації на період до 2030 року. Це завдання у сферах запобігання змінам клімату та адаптації до них, сталої та розумної мобільності, біорізноманіття, відходів, промислової політики, сталого харчування і зеленого сільського господарства, енергетики та енергоефективності, нульового забруднення.

Вже на 2022 рік заплановано проведення оцінки вразливості міста до змін клімату, створення кліматичного відділу, розробку і прийняття Стратегії міської сталої продовольчої політики та міського зеленого сільського господарства. Дорожня карта також пропонує низку практичних заходів, зокрема через долучення Вінниці до європейських ініціатив та активне використання інструментів ЄЗК.

Міжнародний Фонд “Відродження” щиро вітає команду Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” із цією перемогою! Організація перемогла у конкурсі “Сприяння участі України у Європейському Зеленому Курсі”, який наш Фонд проводив спільно з Європейським Союзом, в рамках ініціативи EU4USociety. В межах свого проєкту вони видали серію посібників для міських змінотворців “Від слів до дій”, у якій був запропонований аналіз інструментів ЄЗК та їх застосування у міських політиках і практиках.

Більше про посібники – тут.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: