Рівні можливості для лікування наркозалежних в українських тюрмах і на волі

Цього тижня окремі громадські організації розпочали інформаційну кампанію проти впровадження замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в українських тюрмах. Абсурдність ситуації полягає у тому, що замісна терапія у тюрмах в нашій державі не застосовується.

У зв’язку з цим, недержавні організації, які відповідають за впровадження програм замісної підтримувальної терапії в рамках Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки, затвердженої Законом України від 19.02.09 № 1026-VI, повідомляють наступне.

Програми ЗПТ впроваджуються в Україні вже понад 5 років, на даний час на лікуванні перебуває понад 4,5 тис. наркозалежних у 24 областях України, містах Києві та Севастополі, понад 3,7 тис. пацієнтів отримують лікування саме метадоном. 

Загалом 1 млн. наркозалежних пацієнтів отримують ЗПТ у 65 країнах світу (у т.ч. у всіх без виключення країнах Європейського союзу), у 37 країнах лікування ЗПТ надається в умовах позбавлення волі.  

Впровадження програм ЗПТ в Україні здійснюється на підставі вищезазначеного Закону України, Указу Президента України та десятків наказів МОЗ України.

На даний час ЗПТ не застосовується у місцях тимчасового затримання та в установах з питань виконання покарань. Відповідно, наркозалежні пацієнти ЗПТ, що за різних життєвих обставин опинилися в умовах позбавлення волі, не мають можливості продовжувати життєво важливе лікування (на відміну від можливості безперервного лікування інших серйозних хвороб: діабет, ВІЛ/СНІД, туберкульоз тощо), що є порушенням чинного законодавства.

Неурядові організації, що працюють у сфері профілактики ВІЛ/СНІД та наркозалежності, не перший рік наполегливо працюють над тим, щоб усі громадяни України, не зважаючи на їхній соціальний статус, мали рівний, гарантований законом, доступ до лікування хронічних хвороб, у т.ч. перебуваючи за гратами.

Сподіваємося, що виважений підхід ЗМІ у висвітленні соціально значимої інформації дозволить довести до широкого загалу об’єктивну реальну картину щодо такого вже тривалий час застосованого в Україні ефективного та науково обґрунтованого методу лікування наркозалежності та профілактики ВІЛ/СНІД, як замісна підтримувальна терапія.

МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні”

ВБО “Всеукраїнська  мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД”

МБФ “Фонд Вільяма Дж. Клінтона”

КМБО “Український Інститут досліджень політики щодо громадського здоров’я”

Міжнародний фонд “Відродження”

Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні

Додаткові матеріали щодо замісної підтримувальної терапії:

Аргументована відповідь на акцію протесту (прес-конференцію) “Україна без наркотиків”, підготовлена для Державного департаменту з питань виконання покарань програмою “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”

Аналітичний огляд із ЗПТ в Україні

Підтримувальна терапія метадоном у виправних установах: огляд фактів

 Додаткова інформація за телефонами:

 4905485, 8(050)3825178, МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні”

467-75-67, 8 (067)462-49-43 ВБО “Всеукраїнська  мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД”

2226271, 5281754 КМБО “Український Інститут досліджень політики щодо громадського здоров’я”

44 4619500, 8(050)3834413 Міжнародний фонд “Відродження”

4258828*78403  Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні

Олена Кучерук, Координатор полісі-компонента програми “Зменшення шкоди”
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: kucheruk@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема 44, оф. 4

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: