Досвід надання юридичної допомоги клієнтам паліативних та хоспісних відділень.

Успішно завершено проект “Надання юридичної допомоги клієнтам паліативних та хоспісних відділень”, що реалізувався Миколаївським обласним благодійним фондом боротьби з туберкульозом “Віта-Лайт”. Проект став першим кроком у формуванні системи надання безкоштовної правової допомоги в паліативній та хоспісній сфері, де існує висока потреба в захисті пацієнтів та їх юридичному супроводі.

Проект став першим кроком у формуванні системи надання безкоштовної правової допомоги в паліативній та хоспісній сфері, де існує висока потреба в захисті пацієнтів та їх юридичному супроводі.

Мета

· Пілотування моделі надання юридичної допомоги та юридичного супроводу  пацієнтів паліативних та хоспісних відділень Миколаївського обласного шпиталю інвалідів війни, Ольшанського стаціонарного відділення для постійного перебування осіб похилого віку, та хоспісного відділення при Миколаївському обласному протитуберкульозному диспансері.

· Проведення опитування серед пацієнтів, медичного персоналу та осіб, які займаються захистом прав пацієнтів, в п’яти містах Київ, Харків, Луганськ, Херсон, Івано-Франківськ.

Паліативна допомога – це один з найважливіших напрямків в охороні здоров’я. Весь комплекс заходів, який включає паліативний догляд, направлений на полегшення страждань хворого, збереження його людської гідності та підтримку якості життя в його фінальному періоді.

Пацієнти паліативних відділень –  це люди з особливими потребами, як у сфері охорони здоров’я, так і в соціально-побутовій, тому отримання правової допомоги для них є життєво важливим.

Необхідно відзначити, що про захист своїх прав дана цільова група не може турбуватися через деякі причини: фізичний і психічний стан, юридичну некомпетентність та відсутність коштів для оплати юридичних послуг.

Юридична допомога є одним із найважливіших компонентів в системі медико – соціальної допомоги і виражається в наданні перерахованих нижче послуг:

–          консультації з питань, пов’язаних з правом людини на отримання соціальних послуг в державних і недержавних установах;

–          надання допомоги при підготовці і подачі скарг у відповідні інстанції ;

–          надання допомоги в питаннях, пов’язаних з наданням пенсійного забезпечення;

–          консультування з соціально правових питань (житлове, сімейне, трудове, адміністративне, кримінальне, конституційне право)

–          надання юридичної допомоги в оформленні та поновленні документів, які мають юридичну силу (пенсійне посвідчення, ідентифікаційний код, документи на право власності майна, пільгові документи учасника бойових дій, “Діти війни”, і т.д.).

Результати та досягнення проекту

Для виконання даного проекту нами створена команда з кваліфікованих юристів, які працюють  на базі паліативних відділень Миколаївського обласного шпиталю інвалідів війни, Ольшанського стаціонарного відділення для постійного перебування осіб похилого віку, та хоспісного відділення при Миколаївському обласному протитуберкульозному диспансері. Розроблено розклад надання юридичних консультацій юристами в тих закладах, де пілотується проект:

·   Миколаївський обласний шпиталь інвалідів війни – пон., чет. з 9-оо до 17-оо;

·  Ольшанське відділення для постійного перебування осіб похилого віку – вів., п’ят. з 9-оо до 17-оо;

·   Миколаївський обласний протитуберкульозний диспансер – вів., сер., чет. з 9-оо до 15-оо.

Усі звернення до юристів, були задокументовані, проводиться періодичний аналіз цих звернень для більш ефективної роботи по виконанню проекту.

В ході реалізації проекту були наданні такі послуги як:

·  консультації з питань, пов’язаних з правом людини на отримання соціальних послуг в державних і недержавних установах;

·   надання допомоги при підготовці і подачі скарг у відповідні інстанції ;

·   надання допомоги в питаннях, пов’язаних з наданням пенсійного забезпечення;

·   консультування з соціально правових питань (житлове, сімейне, трудове, адміністративне, кримінальне, конституційне право)

·    надання юридичної допомоги в оформленні та поновленні документів, які мають юридичну силу (пенсійне посвідчення, ідентифікаційний код, документи на право власності майна, пільгові документи учасника бойових дій, “Діти війни”, і т.д.).

Всього під час реалізації проекту на даний час було надано майже 70 консультацій.

Завдяки плідній роботі наших юристів були поновлені документи ( паспорт, ідентифікаційний код, пенсійне посвідчення) — шістьом клієнтам, поновленні два пакети документів на майно; підготовлені чотири пакети документів до суду, підготовлені документи для оформлення заповіту двом клієнтам.

      Другим напрямком реалізації проекту було проведення опитування клієнтів паліативних та хоспісних відділень,  медичного персоналу та соціальних працівників, організацій, які займаються захистом прав пацієнтів, з метою визначити необхідність у наданні юридичної допомоги пацієнтам паліативних та хоспісних  відділень.

     Були розроблені анкети трьох видів: перший – для клієнтів паліативних та хоспісних відділень, другий – для медичного персоналу (лікарі та медичні сестри) та соціальних працівників, третій – для організацій та фізичних осіб, які займаються захистом прав пацієнтів в паліативних відділеннях. Усі три види анкет складаються приблизно з 12 — 15 запитань. Для отримання більш ефективного результату, опитування проходило на місцях. За узгодженням з адміністраціями медичних закладів міст Миколаєва, Херсона, Сімферополя, Севастополя, Луганська, Луцька юристом нашого фонду було проведено опитування. В результаті було опитано 60 пацієнтів паліативних відділень, медичного персоналу –  30 осіб, та 10 осіб з тих, які надають юридичні консультації.

За результатами опитування був проведений аналіз, який показав що :

¨                 усі пацієнти стикалися з потребою в отриманні юридичних консультацій

¨                 всі опитані бажають отримувати юридичні послуги на місці

¨                 опитані вважають, що юридичні консультації повинні бути безкоштовними

¨                 майже всі  клієнти дозволяють собі тільки найнеобхідніше

¨                 про права пацієнтів щось чули, але точно нічого не знають 

¨                 не знають точно, куди звертатися за юридичною допомогою

¨                 бояться звертатися до адміністрації закладів з вимогою надання їм допомоги юридичного характеру

¨                 всі опитані підтримують ідею створення постійно діючої юридичної консультації при паліативах закладах.

Усі соціальні працівники та медичний персонал сказали, що існує потреба у пацієнтів паліативних відділень в отриманні правової допомоги; що пацієнти часто звертаються до медичного персоналу з питаннями юридичного характеру, але у них відсутня інформація, куди перенаправляти клієнтів за правовою допомогою.

Юристи відзначили повну відсутність у пацієнтів знань в області права. Найчастіше доводилося вирішувати питання щодо поновлення документів, з’ясування проблем з нерухомістю, пенсійного забезпечення, а також про різні пільги. Більшість документів потребує нотаріальної обробки, частими є випадки відсутності у пацієнтів їх правоустановчих документів.

      За результатами опитування можна зробити висновки, що дуже гостро стоїть проблема необхідності надання юридичної допомоги клієнтам паліативних та хоспісних відділень. Більшість цих клієнтів  — це літні люди, з низьким рівнем матеріального забезпечення, які погано орієнтуються в законодавстві, не володіють механізмами досудового та судового захисту своїх інтересів.  А найголовніше те,  що вони не в змозі оплатити послуги юриста.

Тому ми переконані, що юристи в хоспісах та паліативах потрібні, і надання юридичної допомоги для клієнтів має бути безкоштовною.

Зі звітом про реалізацію проекту можна ознайомитись за лінком:

Звіт за проектом: “Надання юридичної допомоги клієнтам паліативних та хоспісних відділень. “

Юлія Гордонна, асистент програми “Громадське здоров’я”
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: gordonna@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема 44, оф. 4

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: