Зворотний квиток: як працюють в Україні програми замісної підтримувальної терапії

Підтримка програм замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) стає одним із пріоритетних напрямків діяльності Міністерства охорони здоров’я України.  Основною причиною розповсюдження ВІЛ-інфекцій в Україні є споживачі ін'єкційних наркотиків. Відтак зростає роль державних програм профілактики епідемії ВІЛ/СНІД, спрямованих на наркозалежних. У першу чергу — програм замісної підтримувальної терапії для хворих на опіоїдну залежність", — заявила Марина Зеленська, начальник відділу супроводу державних та міжнародних програм комітету з питань протидії інфекції СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам Міністерства охорони здоров'я на брифінгу приуроченому до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом, який відбувся 1 грудня 2008 року в ІА УНІАН.  

Підтримка програм замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) стає одним із пріоритетних напрямків діяльності Міністерства охорони здоров’я України. 

Основною причиною розповсюдження ВІЛ-інфекцій в Україні є споживачі ін’єкційних наркотиків. Відтак зростає роль державних програм профілактики епідемії ВІЛ/СНІД, спрямованих на наркозалежних. У першу чергу — програм замісної підтримувальної терапії для хворих на опіоїдну залежність”, — заявила Марина Зеленська, начальник відділу супроводу державних та міжнародних програм комітету з питань протидії інфекції СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам Міністерства охорони здоров’я на брифінгу приуроченому до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом, який відбувся 1 грудня 2008 року в ІА УНІАН.

За весь час епідемії в Україні інфікувалися ВІЛ 70 306 споживачів ін’єкційних наркотиків. Станом на осінь 2008 року кількість споживачів ін’єкційних наркотиків у загальному числі ВІЛ-інфікованих складає близько 40%. “В Україні епідемія ВІЛ досі була сконцентрована в межах уразливих груп. Але, нажаль, останнім часом  спостерігається тенденція виходу епідемії за межі цих груп і на перше місце виходить статевий спосіб передачі ВІЛ – це приблизно 40% усіх випадків захворювання. 17,8% ВІЛ-позитивних громадян України — діти, народжені інфікованими матерями”, — повідомила Марина Зеленська.

Марина Зеленська також підкреслила економічну доцільність програм замісної терапії. За її словами, кожна гривня, вкладена у цю програму, дозволяє державі зекономити 12 гривень. “Кожен споживач ін’єкційних наркотиків може становити загрозу для інших членів суспільства, якщо ним керує хвороба. Замісна терапія — це шлях звільнення від хвороби та повернення до суспільства, коли людина сама керує своїм життям. У випадку ж утримання наркозалежних у місцях позбавлення волі чи лікування громадян, яких може інфікувати споживач ін’єкційних наркотиків, держава несе значно більші витрати “, — вважає експерт.

Нині програма замісної терапії в Україні реалізується в рамках п’ятої Національнї програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. З державного бюджету України у 2008 році на замісну терапію було виділено 108 млн. гривень, однак постановою № 1321 від 8 листопада 2007 року на реалізацію зазначеної програми було передбачено 202 млн. гривень. Тобто недофінансування склало 86 млн. гривень.

На сьогодні у Міністерстві охорони здоров’я розроблено чергову, шосту програму, яка буде діяти до 2013 року. В її рамках за рахунок державного бюджету планується надавати лікування 20 тисячам пацієнтів ЗПТ у 111 лікувальних закладах по всій Україні.

Брифінг Марини Зеленської відбувся в рамках прес-туру, присвяченого розвитку в Україні програм замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) для людей, що живуть з ВІЛ, хворих на опіоїдну залежність. Під час прес-туру журналісти відвідали  Київську міську наркологічну клінічну лікарню МОЗ України “Соціотерапія” (м. Київ, пров. Деміївський 5а), на базі якої у столиці реалізується програма ЗТ препаратом метадон. Представникам ЗМІ було надано можливість вживу побачити роботу програми ЗПТ, поспілкуватися з її клієнтами, їхніми батьками та отримати коментарі медичних працівників.

Організатором прес-туру виступив благодійний фонд “Дроп-ін-центр”, який у листопаді 2008 році запустив кампанію соціальної реклами “Право на підтримку”, що включає в себе зовнішню рекламу на бігбордах “Зворотний квиток до суспільства” та інформаційно-аналітичний інтернет-портал “Запитай!”  www.zpt.in.ua. Метою кампанії є створення інформаційного мосту між спільнотою наркозалежних та широкою громадськістю, представлення різних точок зору на програми замісної терапії в Україні. Проект реалізується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” (Київ) та Міжнародної Програми Зменшення Шкоди Інституту Відкритого Суспільства (Нью-Йорк) 

Додаткову інформацію, а також фото та відео матеріали для ЗМІ можна отримати на сайті “Запитай!” (www.zpt.in.ua) або за телефоном +38 098 8366000.

 

ДОВІДКА

Україна за темпами зростання епідемії ВІЛ/СНІД посідає одне з перших місць у Східній Європі. За даними незалежних експертів, в країні інфіковано 1,63% дорослого населення. Станом на 1 листопада 2008 року в Україні зареєстровано 137 973 випадки інфікування ВІЛ. Всього, за даними МОЗ України,  захворіло на СНІД за період епідемії в Україні 26013 громадян, померло від СНІДу 14705 осіб. 

На сьогодні клієнтами програм ЗПТ є 1 956 громадян України. До кінця 2008 року до цієї програми планується включити 5 293 пацієнти з хронічною опіоїдною залежністю. 

                                ___________________________________________

Благодійний Фонд “Дроп-ін-центр” — громадська організація, заснована у 2002 році у місті Києві,і є самоорганізацією наркозалежних, людей що живуть з ВІЛ та клієнтів ЗПТ з метою надання  інформаційної та медико-соціальної допомоги представникам спільноти наркоспоживачів та членам їхніх сімей за принципом “рівний-рівному”. Організація випускає газету “Мотылек” про проблеми поширення ВІЛ/СНІД та  наркозалежності.

Контакти: м. КИЇВ,    вул. Гната Юри, 18, к. 84
тел: 497 70 48,  
dropincenter@mail.ru
www.motilek.com.ua

Христина Басілія, менеджер зі зв’язків з громадськістю
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: basiliya@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46, кім.1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: