Жодне місто Херсонщини не надало громадськості містобудівної документації

Експерти наголошують, що мешканці Херсонщини мають вимагати доступу до генеральних планів своїх міст незалежно від того, яка є влада на місцях

Мешканці Херсонщини мають вимагати доступу до генеральних планів своїх міст незалежно від того, яка є влада на місцях. Про це 22 грудня в Херсоні заявили учасники обговорення, присвяченого доступу до містобудівної документації. Захід провів Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) і МГО “Нова генерація” в межах проекту “Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, мешканці Херсона, Скадовська, Каховки, Нової Каховки та Генічеська не мають можливостей ознайомитися з запланованим розвитком свого міста, дізнатися про його зелені насадження, стан довкілля, не можуть проконтролювати законність нових забудов. Адже основна містобудівна документація – генеральні плани міст і їх проекти – недоступні для громадян. Згідно з Конституцією та законами України, ці документи мають бути відкритими.

“Якби мешканці Херсона мали доступ до проекту Генерального плану, то знали б, що невдовзі останній шматок пляжу, доступного в межах міста, буде забудовано. У такому разі бажання містян брати участь у плануванні розвитку власного міста миттєво зросло би”, – сказав представник СЦГІ Богдан Бондаренко.

У свою чергу, голова СЦГІ Володимир Щербаченко зауважив: “Доступ громадськості до генеральних планів є критично важливим для того, щоб містяни мали можливість усвідомлено брати участь в обговоренні містобудівної документації та контролювати її виконання після затвердження. Наведені херсонцями приклади свідчать, що втаємничення генплану веде до порушень прав громадян, корупції, спотворення архітектурного обличчя міста. На щастя, Херсон є тим містом, де цим явищам активно протистоять громадські активісти, професійна архітектурна громадськість і журналісти”.

СЦГІ надіслав офіційні запити до міських рад із проханням надати копію картографічної складової генерального плану й інформацію про текстову частину документа. Жодне місто Херсонської області цих документів не надало. Зокрема, Херсонська міська рада зазначила, що “Графічна частина Генерального плану міста розміщена на офіційному сайті міської ради”. Перевірка засвідчила, що на сайті розміщено лише головне креслення з низькою роздільною здатністю зображення. У Генічеську запропонували отримати копії графічної частини документу у відділі містобудування та архітектури. Зі Скадовська відповіли, що “робочий екземпляр генерального плану в досить занедбаному стані, що не дає можливості робити з нього копії”. З Каховки відповідь не надійшла, а генплан міста Нова Каховка перебуває під грифом “ДСК” (для службового користування).

Застосування грифу “ДСК” суперечить Конституції та є незаконним. Цей гриф обмежує право громадян на доступ до інформації, яке, згідно з Конституцією, може бути обмежено лише законами. При цьому використання грифу “ДСК” регулює постанова Кабінету Міністрів.

Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Володимир Щербаченко
067 640 94 40
planmista@gmail.com

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: